میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۸
 
 
کوچکترین زندانی سیاسی عربستان در آستانه اعدام قرار گرفت
سکوت مدعیان در برابر ذبح دموکراسی

کشورهای غربی مدعی حقوق بشر در حالی در برابر وضعیت بحرانی حقوق بشر در عربستان سکوت کرده‌اند که مرتجی القریریص ۱۸ ساله بعد از چهار سال حبس به اتهام مشارکت در "تظاهرات روی دوچرخه با کودکان" در منطقه العوامیه در شرق عربستان با مجازات اعدام روبه‌رو است.
براساس لیست اتهام مطرح شده علیه او مرتجی اولین "جرم" خود را در سن ۱۰ سالگی مرتکب شده زمانی که به همراه ۳۰ کودک دیگر با دوچرخه در جریان اتفاقات منطقه شیعه نشین العوامیه همزمان با شروع حوادث "بهار عربی" در سال ۲۰۱۱ این گروه را هدایت کرده بود.
او سه سال بعد از این تظاهرات توسط نیروهای امنیتی سعودی در گذرگاه زمینی ملک الفهد در حالی که به همراه خانواده‌اش عازم بحرین بود بازداشت شد. وکلا و فعالان حقوقی در آن زمان مرتجی را "کوچکترین زندانی سیاسی سعودی" خواندند.
چهار سال بعد از بازداشت او اکنون که ۱۸ ساله شده در دادگاه "جرایم تروریستی" به اتهام وابستگی به "گروه‌های تروریستی افراطی" و اتهامات دیگر نظیر دوچرخه سواری با برادرش و پرتاب کوکتل مولوتف به مرکز پلیس العوامیه و ارتکاب خشونت در جریان تظاهرات و کمک به ساخت کوکتل مولوتف و انداختن به سمت نیروهای امنیتی در جریان تشییع جنازه برادرش در سال ۲۰۱۱ محاکمه می‌شود.
سازمان اروپایی حقوق بشر عربستان پیشتر گفته بود، ریاض مرتجی القریریص را برای یک ماه در سلول انفرادی نگه داشته و برای گرفتن اعتراف در مورد اتهامات مطرح شده علیه او مورد شکنجه و بدرفتاری قرار داده بود. عربستان در ماه آوریل در پی اجرای حکم اعدام ۳۷ شهروند که اکثرا شیعه بودند مورد انتفاد قرار گرفت و سازمان ملل اعلام کرد، برخی از آنها در زمان بازداشت کم سن و سال بودند. میچل باچله، کمیسونر عالی شورای حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما به شدت اعدام‌های گروهی را همزمان با نگرانی‌ها درباره این مساله محکوم می‌کنیم. باچله افزود: دست کم سه تن که اعدام شدند سن پایینی داشتند که از نظر ما این اعدام‌ها محکوم هستند.
در حال حاضر در زندان‌های عربستان چهار کودک با مجازات اعدام در هر لحظه روبه‌رو هستند آنها به غیر از مرتجی، فعلی النمر، داوود المروهون، عبدالله الزاهر هستند که از سال ۲۰۱۴ در بازداشت بوده و با مجازات اعدام روبه‌رواند. آنها از هرگونه حمایت قانونی و شروط عدالت محروم بوده و تحت انواع شکنجه‌های قرار دارند. از زمان روی کار آمدن ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی و ولیعهدش محمد بن سلمان در سال ۲۰۱۵ ، ۷۰۳ حکم اعدام امضا شده که دست‌کم شامل اعدام ۱۰ کودک بوده و هیچ یک تاکنون شاهد محاکمه عادلانه نبوده‌اند.
پایگاه اینترنتی ورلد سوسیالیست نوشت گزارش‌های گروه‌ها و سازمان‌های مدافع حقوق بشر حاکی است دیکتاتوری سلطنتی تحت حمایت آمریکا در عربستان سعودی زندانیان سیاسی را که قرار است به زودی در ملاء عام گردن زده شوند، بیرحمانه شکنجه کرده است. سازمان القسط، از سازمان‌های مدافع حقوق بشر در عربستان، به شبکه الجزیره اعلام کرد "زندانیان در زندان‌های فوق امنیتی در بازجویی‌ها شکنجه می‌شوند. " یحیی عصیری، بنیانگذار این سازمان گفت: روش‌های شکنجه که به صورت معمول بر روی زندانیان اعمال می‌شود شامل "شوک برقی، غرق مصنوعی، و آویزان کردن زندانیان از سقف از دست ها" می‌شود. عفو بین الملل نیز گزارش داده است فعالان حقوق زنان نیز هدف شکنجه‌های جسمانی و روانی "بیرحمانه" , شامل آزار جنسی توسط مردان نقاب پوش قرار می‌گیرند.
عفو بین الملل افزود قربانیان این شکنجه‌ها "قادر به راه رفتن یا ایستادن نبودند، و دچار لرزش بی اختیار سر شده بودند و علائم شکنجه روی بدن آن‌ها مشاهده می‌شد. یکی از فعالان طبق گزارش‌ها بار‌ها در داخل زندان اقدام به خودکشی کرده بود. "

کد مطلب: 109274
 
Share/Save/Bookmark