میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۵۳
 
 
ترامپ در دیدار پوتین نتوانست گزینه سرنگونی نظام سوریه را حفظ کند
عقب‌گرد اجباری
عقب‌گرد اجباری
 

منابع خبری اعلام کرده‌اند که آمریکا و روسیه به توافقی درخصوص سوریه دست یافته‌اند که شامل مسائل امنیتی، نظامی، سیاسی، تقسیم نفوذ، امنیت و مرزهای سوریه و البته ابقای اسد است که نوعی کم آوردن ترامپ مقابل اسد است.
روزنامه سعودی «الحیاة» به نقل از منابعی که آنها را آمریکایی می‌نامد، مدعی توافقی میان واشنگتن و مسکو بر سر سوریه شد. این توافق شامل مسائل امنیتی، نظامی و سیاسی و درخصوص تقسیم نفوذ و امنیت ومرزهای سوریه است.
طبق ادعای الحیاة، این توافق بر دو اصل استوار است: نخست؛ ابقای بشار اسد در مسند قدرت به عنوان رئیس‌جمهور و دوم دور کردن نیروهای ایران از مناطق مرزی و همکاری با روسیه برای ایجاد مناطق امن.
هنوز هیچ منبعی رسمی محتوای این توافق در این خبر را تأیید نکرده است. یک منبع مطلع غیررسمی در پاسخ به «بین‌الملل فارس» در این خصوص گفت، روسیه هیچ‌گاه نفوذ خود در سوریه را تحویل آمریکا نمی‌دهد. از طرفی دیگر، در برخی نقاط مرزی که از عدم حضور ایران سخن می‌گویند، دمشق حضور دارد ضمن اینکه در نشست اخیر آستانه، ایران برخی مسائل را نپذیرفته و بحث آن به تعویق افتاده است.
در واقع از چند ماه پیش و با نظارت «برت مک گورگ» مسئول آمریکا در جنگ موسوم به ضد داعش کارهای مربوط به این طرح آغاز شده است. به ادعای این منابع، شکست داعش مهم‌ترین اولویت آمریکاست و همکاری با روسیه برای تقسیم نفوذ در مناطق اشغال داعش پس از شکست آن دیگر اولویت این کشور به شمار می‌رود.
«رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا نیز با صدور بیانیه‌ای مدعی شده بود که فرصت واقعی برای شکست داعش و پیشرفت در بحران سوریه وجود دارد.
به ادعای الحیاة، براساس توافق آمریکا و روسیه قرار است منطقه مرزی سوریه و اردن به دمشق اعطا شود تا از نظر اقتصادی برای سوریه مفید باشد.
درباره مرزهای مشترک سوریه با فلسطین اشغالی نیز وضعیت دشوار و پیچیده است؛ زیرا اسرائیل اصرار دارد که حزب‌الله از این منطقه دور شود و میان واشنگتن و تل‌آویو اختلاف نظر وجود دارد. واشنگتن اما مشکلی با حضور روسیه یا دولت سوریه در مرزهای فلسطین اشغالی ندارد.
درخصوص مرزهای عراق نیز این روزنامه می‌گوید که نبرد دیرالزور به دولت سوریه اختصاص داده می‌شود و وزرای دفاع و خارجه آمریکا با این مسئله مشکلی ندارند. ولی نیروهای تحت حمایت آمریکا نیز باید منطقه «الجزیره» سوریه را اشغال کند که شامل رقه، فرات، کوبانی و تل‌ابیض است.رئیس‌جمهور آمریکا، دیدار با همتای روس خود در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ (G۲۰) که در شهر آلمانی «هامبورگ» برگزار شد را فوق‌العاده توصیف کرد.
رئیس‌جمهور آمریکا همچنین تصریح کرد که حتمالاً یک توافق تجاری با انگلیس «خیلی خیلی زود» نهایی می‌شود و همچنین از تصمیم خود برای سفر به انگلیس خبر داد. خبر دیگر از سوریه آنکه ارتش سوریه موفق شد در ادامه عملیات خود در ریف شرقی حمص، شهرک «جباب حمد» را از داعش پس بگیرد. این شهرک در ۱۲ کیلومتری شمال منطقه «أم التبابیر» در ریف شرقی حمص واقع شده است و در جریان این عملیات شماری از عناصر داعش کشته و زخمی شدند. یگان‌های مهندسی ارتش سوریه در حال پاکسازی بمب‌ها و مین‌هایی هستند که داعش در این منطقه کار گذاشته است.
نیروهای سوری چندی پیش در همین محور موفق شدند کنترل منطقه و مثلث «آراک» و ارتفاعات مشرف بر آن در عمق ۳ کیلومتر و عرض ۶ کیلومتر را بدست گیرند. سخنگوی دولت اردن از توافق سه‌جانبه روسیه، اردن و آمریکا درباره حمایت از آتش‌بس در جنوب غربی سوریه خبر داد.«محمد المومنی» سخنگوی دولت اردن با اشاره به توافق روسیه، اردن و آمریکا درباره آتش‌بس در جنوب غربی سوریه گفت که به موجب ترتیبات صورت گرفته آتش‌بس در امتداد خطوط تماس توافق شده بین نیروهای دولت سوریه و نیروهای مرتبط با آن از یک سو و گروه‌های مسلح از سوی دیگر برقرار خواهد شد. وی افزود که این آتش‌بس از ۹ جولای (۱۸ تیرماه) آغاز خواهد شد.
یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا که در مذاکرات مربوط به برقرای آتش‌بس در جنوب غرب سوریه حضور داشته، این توافق را اولین گام در راستای رسیدن به توافقات قوی‌تر خواند.
این مقام آمریکایی گفت: «این اولین گام در چشم‌انداز ما برای رسیدن به توافقی پیچیده‌تر و قوی‌تر و رسیدن به ساز و کاری برای تنش‌زدایی در جنوب غرب سوریه است.»
مقام آمریکایی که اشاره‌ای به نامش نشده گفته که در مذاکرات آتی جنبه‌های حیاتی‌تر این توافق آتش‌بس، از جمله اینکه چه کسانی ناظر اجرای آن باشند را مورد بحث قرار خواهد داد. وزیر دفاع انگلیس با بیان اظهاراتی احتیاط ‌آمیز از توافق آمریکا و روسیه برای برقراری آتش‌بس در جنوب غرب سوریه استقبال کرد. وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که رئیس‌جمهور سوریه در نهایت از راس قدرت کنار خواهد رفت اما آینده رهبری در این کشور جنگ‌زده همچنان نامعلوم است.

کد مطلب: 99977
 
Share/Save/Bookmark