میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۳
 
 
ارزیابی کارشناسان از تصویب طرح مقابله با اقدامات ضد برجامی آمریکا
مقابله به مثل انقلابی مجلس شورای اسلامی
مقابله به مثل انقلابی مجلس شورای اسلامی
 

ناظران سیاسی بر این باورند تصویب طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا از سوی مجلس شورای اسلامی گامی نخست و ادامه‌دار در قبال باج‌خواهی‌های کاخ سفید علیه ملت ایران محسوب می‌شود و هوشمندانه بودن این اقدام، مقابله به مثل انقلابی در برابر شیطان بزرگ و جنایتکار خواهد بود.
دیروز نمایندگان مردم در خانه ملت کلیات طرح یک فوریتی مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکایی‌ها در منطقه را با حداکثر آراء به تصویب رساندند.
نمایندگان در نشست علنی دیروز مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح یک فوریتی مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکایی‌ها در منطقه با ۲۴۰ رأی موافق، صفر رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۲۴۷ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.
سیدحسین نقوی حسینی در این نشست علنی مجلس شورای اسلامی در تشریح طرح یک فوریتی مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکایی‌ها در منطقه گفت: این طرح در پی ادامه رفتارهای مداخله‌گرایانه آمریکایی‌ها در منطقه و دشمنی و خصومت آن‌ها علیه ملت ایران تهیه شد.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن تاکید بر اینکه چارچوب برجام در طرح مذکور حفظ شده و پیشنهادی که مغایر برجام باشد در این طرح نیامده است، تصریح کرد: آمریکایی‌ها می‌خواهند هزینه توقف برجام را به دوش ایران بیندازند اما ملت ایران از این موضوع آگاهی کامل دارند؛ این در حالی است که دولت آمریکا تاکنون دوبار اعلام کرده ایران به اجرای برجام پایبند بوده است.
نقوی حسینی با اشاره به اینکه طرح یک فوریتی مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکایی‌ها در منطقه در ۸ بخش تدوین و تهیه شده است، گفت: تصویب این طرح با حداکثر آرای نمایندگان پیام ضد آمریکایی به دشمنی‌های آمریکایی‌ها در منطقه به همراه دارد.
البته این کلیات قبل از به تصویب رسیدن مخالفینی را نیز به همراه داشت که سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی کشورمان در توضیح این مخالفت تصریح کرد: نمایندگان مخالف با مقابله اقدامات تروریستی آمریکایی‌ها مخالف نبودند بلکه خواستار استحکام بیشتر اقدامات برای مقابله با خصومت‌های واشنگتن بودند.
معاون وزیر خارجه کشورمان نیز در جریان بررسی کلیات طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه با تاکید بر اینکه طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه پاسخی بسیار قاطع و هوشمندانه برای مقابله با دشمنی و جنایات آمریکا است، گفت: این طرح بخشی از اقدامات هیئت نظارت بر برجام برای مقابله با مصوبه اخیر کنگره آمریکا است که وزارت خارجه و دولت از آن حمایت می‌کنند.
عباس عراقچی با اشاره به اینکه این طرح بخشی از اقدامات هیات نظارت بر برجام برای مقابله با مصوبه اخیر کنگره آمریکا است، افزود: البته این طرح نسبت به کنگره آمریکا قوی‌تر است چون جنبه‌های بیشتری همچون جنبه‌های حمایتی و پشتیبانی از نیروهای مسلح، دولت و وزارتخانه‌ها و همچنین اتباع ایرانی که مورد تحریم قرار گرفته‌اند را در برمی‌گیرد.
به گفته وی این طرح به لحاظ مقابله به مثل با اقدامات آمریکا بسیار هوشمندانه تر و دقیق‌تر است، بخصوص از این حیث که برجام را نقض نکرده و اجازه بهانه‌جویی به طرف مقابل نمی‌دهد.
معاون وزیر خارجه در عین حال با تاکید بر اینکه توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با اقدامات آمریکا طیف وسیعی را در برمی‌گیرد،‌ گفت: جمهوری اسلامی ایران از امکانات بالقوه و بالفعلی برای مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا برخوردار است.
عراقچی در پایان تاکید کرد که دولت از این طرح پشتیبانی می‌کند.

گام موثر مجلس در قبال دشمنی آمریکا علیه ایران
احمد دستمالچی کارشناس مسائل سیاست خارجی در گفت وگو با سیاست روز در خصوص مصوبه دیروز مجلس شورای اسلامی مبنی بر مقابله با اقدامات تروریستی آمریکا گفت: اقدامات شرورانه اخیر آمریکا علیه برجام و رفتارهای ماجراجویانه این رژیم در منطقه نیازمند پاسخی قاطع و انقلابی بود.
وی افزود: آمریکا در قبال برجام متعهد نبود و جسم و روح برجام را یکجا نقض کرده است؛ درحال حاضر نیز تحریم‌های ضد ایرانی خود را به صورت مصوبه قانونی تحمیل ملت ایران کرده است.
این کارشناس مسائل سیاست خارجی با تاکید بر اینکه طبیعی است جمهوری اسلامی ایران در قبال این هجمه بدعهدی و سیاست‌های ضد ایرانی کاخ سفید واکنشی جدی و قانونی نشان دهد و به نوعی مقابله به مثل کند، تصریح کرد: اقدام دیروز مجلس برای اولین بار گام موثری در قبال زیاده‌گویی‌های این دشمن ملت ایران است.
وی با اشاره به اینکه این اقدام مجلس شورای اسلامی مقدمه‌ای بر پاسخی قاطعانه و البته انقلابی به همه رفتارهای ضد ایرانی آمریکا است، خاطرنشان کرد: دشمنان جمهوری اسلامی بالاخص آمریکا باید بداند که ملت غیور ایران هیچ تحقیری را تحمل نخواهد کرد و از هم اکنون به بعد هر ماجراجویی علیه ملت با واکنش و اقدام متقابل همراه خواهد شد.

کلیات طرح مجلس برای مقابله با باج‌خواهی آمریکا منطقی بود
حسن هانی زاده دیگر کارشناس مسائل سیاست خارجی نیز به مصوبه دیروز مجلس اشاره کرد و گفت: اقدام مجلس شورای اسلامی در تصویب کلیات طرح مقابله با باج‌خواهی‌های آمریکا یک اقدام کاملا انقلابی و متناسب با منافع ملت ایران است.
وی افزود: ‌با توجه به اینکه آمریکا در طول شش ماه گذشته بویژه بعد از روی کار آمدن ترامپ یکسری اقدامات خصمانه علیه جمهوری اسلامی را تشدید کرده، از این رو ورود مجلس برای ممانعت از ادامه این زیاده‌خواهی‌ها کاملا به جا و منطقی بود.
هانی زاده بر این باور است، این طرح می‌تواند مقدمه‌ای برای انزوای آمریکا در سطح منطقه و جهان باشد. این کارشناس مسائل بین‌الملل با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی دارای امکانات گسترده‌ای برای مقابله با ترفندهای آمریکا است، اظهار داشت: جنگ روانی میان تهران و واشنگتن آغاز شده و این رژیم استکباری باید بداند ملت ایران ملتی نیست که بخواهد تسلیم زورگویی‌های آمریکا شود. وی در پایان خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های بالای ایران اسلامی هژمونی آمریکا در منطقه و عرصه جهانی را به هم خواهد ریخت. 

نویسنده: هدی دهقان بذرافشان

کد مطلب: 100471
 
Share/Save/Bookmark