میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۵
 
 
وحدت ارتش و نیروهای مردمی دستاوردی دیگر را رقم زد
بازگشت تلعفر به دامان عراق واحد
بازگشت تلعفر به دامان عراق واحد
 

عراق دیروز نیز شاهد روزی بزرگ بود و وحدت ارتش و نیروهای مردمی دستاوردی دیگر را رقم زد، چنانکه فرمانده عملیات "قادمون یا تلعفر" از آزادسازی همه مناطق مرکزی این شهر خبر داد.
تلعفر در شمال عراق دومین شهر استان نینوا است که از سال ۲۰۱۴ تحت اشغال داعش قرار دارد. از نظر جغرافیایی تلعفر در مسیر جاده موصل به سمت سوریه قرار دارد. براساس سرشماری رسمی سال ۲۰۱۲ میلادی جمعیت تلعفر بالغ بر ۳۰۰ هزار نفر بود. از لحاظ بافت جمعیتی اغلب ساکنان تلعفر شیعی و از طایفه ترکمن هستند، پس از آن اهل سنت ترکمن و در پی آن اقلیت‌های اهل سنت کُرد و عرب قرار می‌گیرند.
تلعفر شهر مهم نینوا و در مسیر موصل به سوریه است و کلیه ارتباطات گروه‌های تروریستی و داعش از سوریه به سمت عراق با عبور از این شهر انجام می‌شود. لذا موقعیت جغرافیایی تلعفر جهت قطع مسیر لجستیکی و پشتیبانی از داعش بسیار مهم است.از طرف دیگر شهرستان تلعفر در مرکز و کانون مثلث مرزی است که اضلاع آن را عراق و ترکیه و سوریه تشکیل می‌دهند، به گونه ای که با مرز سوریه و همچنین ترکیه تنها ۶۰ کیلومتر فاصله دارد. بنابراین، بخش بسیار مهمی از اهمیت تلعفر به موقعیت جغرافیایی این شهر باز می‌گردد که حلقه ارتباط بین سه کشور عراق و سوریه و ترکیه بشمار می‌آید.
در طی هفته‌های اخیر عملیات سراسری عراقی‌ها برای آزادی این منطقه از چنگال تروریست‌ها آغاز شده است و در نهایت دیروز به نتیجه رسید چنانکه سرلشکر ستاد "عبدالامیر یارالله" اعلام کرد: یگانهای تیپ نهم زرهی و لشکرهای ۹، ۲ و ۱۱ الحشد الشعبی مناطق "العسکری" و الصناعه" شمالی و منطقه نمایشگاه ها و دروازه تلعفر و روستای "الرحمه" را از دست داعش آزاد کردند.وی افزود: با آزادسازی این مناطق، همه مناطق مرکز تلعفر از دست داعش آزاد شد. یارالله تأکید کرد: اکنون فقط ناحیه العیاضیه تلعفر و روستاهای اطراف آن باقی مانده و یگانهای لشکر ۱۵ و ۱۶ در حال حرکت به سوی این ناحیه هستند.
"فالح الفیاض" رئیس هیئت الحشد الشعبی نیز در بیانیه‌ای، پیروزی سریع در آزادسازی تلعفر را به نیروهای الحشد‌الشعبی و دیگر نیروهای عراقی تبریک گفت.
آزادی این مناطق زمانی رقم خورد که از یک سو اتحاد میان ارتش و نیروهای مردمی افزایش یافته بگونه‌ای که هر دو در کنار هم با هدفی واحد قرار گرفتند چنانکه در اقدامی موثر و مهم پارلمان عراق نیروهای حشدالشعبی را نیروی رسمی عنوان نمود. از سوی دیگر مردم و مسئولان عراقی به ادعاهای تفرقه‌افکنانه در باب نیروهای مردمی گوش فرا نداده و با اعتماد به آنان زمینه حضور فعال آنها در میدان نبرد را فراهم کردند.
با توجه به این مولفه‌ها می‌توان گفت که عراق که توانسته آزادی تلعفر را رقم زند برای پاکسازی سایر مناطق از تروریست‌ها یک گزینه دارد و آن ادامه وحدت داخلی با تکیه بر هماهنگی ارتش و نیروهای مردمی در کنار استمرار همگرایی با جبهه مبارزه با تروریسم شامل ایران، روسیه، سوریه و مقاومت منطقه است.
در این میان کنار نهادن اختلافات سیاسی و عدم ورود به عرصه‌های تفرقه‌افکنانه نظیر ترویج تصورات برخی مقامات اقلیم کردستان عراق برای جدایی از عراق واحد، مولفه‌های مهمی در تحقق این مهم خواهند بود.
نکته مهم آنکه احتمالا تروریست‌ها و حامیانشان که به آخر خط رسیده‌اند برای بقا و ادامه بحران در عراق به هر ابزاری از جمله انفجارهای خونین و کشتار غیرنظامیان روی خواهند آورد در حالی که چنین رویکردی را نباید برگرفته از قدرت آنان بلکه ناشی از شکست‌ها و تزلزل شدید آنان دانست که با کشتار غیرنظامیان سعی در پنهان‌سازی شکست‌هایشان خواهند داشت. در همین راستا دیروز تروریست‌ها که در تلعفر شکستی سخت خورده‌اند باردیگر سیاست کشتار و ترور را در پیش گرفته‌اند چنانکه دیروز شهرهای مختلف عراق شاهد انفجارهای خونین بودند.
سخنگوی وزارت کشور عراق گفت:بر اثر انفجار دو خودرو بمب گذاری شده در جنوب بغداد سه شهروند عراقی شهید و هفت تن دیگر زخمی شدند. افراد مسلح معترض به روند خدمات‌رسانی در دیالی، دیروز به ساختمان استانداری در این شهر حمله کردند. از سوی دیگر پیکرهای جمعی از شهدای مقاومت اسلامی نُجَباء که در مثلث مرزی عراق، سوریه و اردن آسمانی شده بودند؛ تشییع و به آغوش خاک سپرده شد.
این شهدای والامقام در چند نوبت به کشور عراق انتقال و در حرم‌های امام حسین و امیر المومنین علی علیهما السلام طواف داده شد. در حالی مردم عراق خود را مدیون نیروهای مردمی می‌دانند پیکر پاک این رزمندگان شهید که در درگیری‌های سنگین با عناصر گروه تروریستی داعش آسمانی شده بودند؛ به زادگاهشان رسیده و با شعارهای ضد تروریستی و ضد استکباری بر روی دستان سیل کثیری از مردم شهیدپرور عراق و همرزمانشان تشییع شدند.
جهانیان اذعان دارند که آزادی موصل و تلعفر بدون حضور آمریکا صورت گرفته و حتی این آزادسازی شکست حمایت‌های آمریکا از تروریست‌ها را رقم زده است.
اتحاد مردم ارتش و نیروهای مردمی و نیز استقبال مردمی از آزادی تلعفر بیانگر آن است که عراق واحد اصلی تفکیک ناپذیر با مطالبه‌های مردم این کشور است که درسی بزرگ برای آنانی است که این روزها زمزمه‌های دوری از این خواسته‌ را مطرح می‌کنند. آنانی که در چارچوب توهماتشان برای رسیدن به قدرت برتر تحت تاثیر برخی القاهای خارجی بویژه وعده‌های رژیم صهیونیستی به دنبال چند پاره کردن عراق هستند. با‌ آزادی تلعفر دور جدیدی از مبارزه عراق با تروریست‌ها آغاز خواهد شد تا مناطقی همچون الانبار و مرزهای اردن نیز همچون مرزهای سوریه و ترکیه به امنیت رسیده تا عراق گامی دیگر برای رسیدن به ثبات کامل بردارد. بسیج مردمی الگویی جدید از تحقق امنیت پایدار را در منطقه به نمایش گذاشته است که دامنه آن را از عراق، سوریه و لبنان می‌توان مشاهده کرد که برآمده از انقلاب اسلامی ملت ایران است که راه نجات و استقلال و آزادی را برای ملت‌ها هموار ساخته است.

کد مطلب: 100679
 
Share/Save/Bookmark