میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۸
 
 
انصاری:
باید تراز بازرگانی بهتری با افغانستان و عراق داشته باشیم

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: اگر بخواهیم در زمینه صادرات موفق باشیم باید به دنبال ایجاد تراز بازرگانی بهتری با افغانستان و عراق باشیم.
غلامرضا انصاری در پایان نشست ستاد شورای هماهنگی روابط اقتصادی خارجی در محل وزارت امور خارجه در گفت‌وگویی با بیان اینکه محور اصلی هدف‌گذاری‌های صمت (وزارت صنعت، معدن و تجارت) در خصوص بازارهای صادراتی، کشورهای همسایه است، عنوان کرد: بیش از ۶۵ تا ۷۰ درصد هدف‌گذاری‌ها در خصوص کشورهای همسایه انجام می‌شود که با توجه به نیازهای منطقه، این موضوع قابل دسترسی است، مشروط بر اینکه بتوانیم استاندارد کار خود را حفظ کنیم.
وی درباره جلسه امروز که نهمین جلسه ستاد مزبور در سال جاری است، خاطرنشان کرد: در این جلسه تاکید بر این بود که نظارت قوی‌تری بر کالاهای صادراتی به کشورها صورت بگیرد. همه تأکید داشتیم که اگر بخواهیم صادرات خوبی داشته باشیم باید همزمان به دنبال ایجاد تراز بهتری در تراز بازرگانی خود با کشورهایی مثل افغانستان و عراق باشیم که باید راهکارهای آن را بررسی کنیم تا زمینه صادرات آن کشورها به ایران را مورد ارزیابی قرار دهیم و اگر قرار است کالایی را از کشورهای دوردست بخریم و همسایگان امکان دارند این کالا را در اختیار ما قرار دهند، کشورهای همسایه برای تامین نیازهای داخل کشور در اولویت قرار بگیرند.
انصاری گفت: همه اعضا تاکید داشتند که تمام سازمان‌ها برای موضوع صادرات در کشور بسیج شوند.
وی با اشاره به اینکه تسهیل صادرات به تشویق تولیدکنندگان کمک می‌کند، افزود: در جلسه امروز وزارت امور خارجه اعلام کرد همه امکاناتش را برای کمک به توسعه صادرات و تحقق اهداف وزارت صمت بسیج می‌کند. انصاری همچنین با اشاره به گزارش «زادبوم» معاون توسعه صادرات وزارت صمت در این جلسه، گفت: در این گزارش از اهداف صادراتی این وزارتخانه صحبت شد؛ برنامه‌های خوبی ترتیب داده شده، اما باید تلاش شود همه دستگاه‌ها به وزارت صنعت، معدن و تجارت در تحقق این اهداف و برنامه‌ها کمک کنند.وی با اعلام این خبر که صادرات فرآورده‌ها به کشور‌های همسایه افزایش می‌یابد، افزود: با ایجاد تسهیلات و مشوق‌ها حجم این صادرات بیشتر خواهد شد.

کد مطلب: 114773
 
Share/Save/Bookmark