میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۰
 
 
فاجعه‌ای جدید برای مسلمانان روهینگیایی

در سایه سکوت جهانی در قبال نسل کشی مسلمانان میانمار، واژگونی قایق حامل آوارگان روهینگیایی در مسیر بنگلادش به کشته‌شدن دست‌کم ۵ تن از افراد این اقلیت و مفقود شدن ده‌ها تن دیگر منجر شد.
پلیس بنگلادش با اعلام این خبر، افزود: این قایق، که حامل دست‌کم ۵۰ روهینگیایی بود، در رودخانه «ناف» غرق شد. تاکنون جسد ۵ تن از جمله ۴ کودک پیدا شده و ۲۱ تن دیگر نجات یافته‌اند. از روز ۲۵ آگوست گذشته تاکنون به‌دلیل خشونت‌های دولت و ارتش میانمار علیه مسلمانانی که ۱.۱ میلیون نفر از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند،‌ صدها هزار نفر آواره شده و به‌سمت بنگلادش فرار کرده‌اند. شاهدان عینی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که هزاران آواره روهینگیا اوایل با عبور از مرز وارد بنگلادش شده‌اند. مسلمانان روهینگیا از ترس حملات اوباش بودایی و گرسنگی به بنگلادش پناه آورده‌اند.
مسلمانان روهینگیا که به تازگی وارد بنگلادش شده‌اند، از ادامه خشونت‌های ارتش و نیروهای امنیتی میانمار علیه مسلمانان خبر داده‌اند. یکی از مسلمانان روهینگیا در این باره گفت: طی یک ماه اخیر دیگر نمی‌توانستیم در خانه‌های خودمان بمانیم چراکه ارتش به غارت مردم ادامه می‌داد. آنها شروع به شلیک به سوی روستاها کردند، بنابراین ما به روستای دیگری فرار می‌کردیم. شرایط روز به روز بدتر می‌شد. بنابر این تصمیم گرفتیم به مرز بنگلادش بیاییم. براساس آمارهای سازمان ملل، از آغاز موج تازه خشونت‌ها در میانمار در ۲۵ اوت تاکنون بیش از ۵۳۶ هزار مسلمان روهینگیا، خاک میانمار را ترک و به بنگلادش رفته‌اند.

کد مطلب: 101416
 
Share/Save/Bookmark