میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۱۲
 
 
وزیر فرهنگ و ارشاد در نشست خبری:
هیچ رفتاری خارج از چارچوب قانون قابل قبول نیست
هیچ رفتاری خارج از چارچوب قانون قابل قبول نیست
 

نخستین نشست خبری سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته در مرکز همایش‌های این وزارتخانه برگزار شد.
وی در این نشست در سخنانی با اشاره به گرامیداشت هفته دفاع‌مقدس، گفت: اعتقادم این است رسانه به عنوان رکن چهارم دموکراسی است و مسئولان باید خود را در آزمون رسانه قرار دهند در این یک ماه بنده سعی کردم برنامه‌ای که به مجلس دادم را اولویت قرار دهم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: الان سه هدف، ۹ مسئله و ۴۰ برنامه را مدنظر قرار داده‌ایم. در این ۴۰ برنامه سه بسته قرار دارد؛ بسته اول بسته هویت ایرانی - اسلامی است که دارای دو مسئله و ۹ برنامه است. بسته دوم بسته تولید و مصرف فرهنگی است که دارای چهار بسته و ۱۲ برنامه است. بسته سوم، بسته مناسبت‌های فرهنگی و بین‌المللی است که این بسته شامل سه بسته و ۱۲ برنامه است.
صالحی تاکید کرد: این بسته‌ها به معاونت‌ها ابلاغ شده است تا برنامه‌های خود را بر این اساس هماهنگ کنند تا پایان مهرماه برنامه‌ها و اقدامات ما تکمیل شده باشد.
وی با اشاره به تدوین برنامه ۱۰۰ روزه‌ در وزارت ارشاد که مورد تاکید رئیس‌جمهور در همه ابلاغیه‌ها به وزارتخانه‌ها نیز بود اشاره کرد و گفت: در این برنامه ۱۰۰ روزه ما نکاتی را مدنظر قراد دادیم که از مهمترین آنها می‌توان به این موارد اشاره کرد: بهبود فضای کسب و کار قدم اول است که شناسایی قوانین و مقرراتی که به این کار کمک می‌کند در دستور کار است. بسته دوم بسته شفافیت است که طبق آن همه فعالیت‌های مالی باید شفاف باشد و همه قراردادهای وزارت ارشاد با همه سازمان‌ها باید امکان انتشار داشته باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بسته سوم را گفت‌وگوی فرهنگی - هنری عنوان کرد و گفت: در این زمینه دبیرخانه فرهنگی - هنری رسانه‌ای ما شروع به کار کرده است. ما گرفتار فقر گفت‌وگو در حوزه فرهنگ هستیم و تشکیل این دبیرخانه برای بهبود این شرایط کمک می‌کند.
صالحی افزود: مشورت‌گیری‌هایی که در این یک ماه انجام شد، این بود که در همه حوزه‌های فرهنگ و هنر پنج نفر انتخاب شدند و با آنها گفت‌وگوی انفرادی شد تا به عنوان گام اول صحبت‌های این افراد جمع آوری شد.
وی گفت: انسجام‌گرایی درونی وزارتخانه یک نکته مهم است که بخشی از اقدامات ما را در این یک ماه به خود اختصاص داد‌ وزارت ارشاد ۱۰حوزه فعالیتی دارد که این ۱۰ حوزه در هر بخش معاونت‌ها، سازمان‌ها و مدیریت‌های مختلف دارد این ۱۰ حوزه هم در درون خودشان انسجام کمی دارند هم بیرون از خودشان انسجام‌شان کم است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: ۱۰ کارگروه در این مسئله شروع به کار کرده‌اند تا این انسجام‌ها بیشتر شود. نگاه بنده این است که ماه اول را به شناسایی و تدوین برنامه خودم برای وزارت اختصاص دهم. ماه دوم به استقرار معاونت‌ها، مدیریت‌ها و مجموعه‌ها است. نه تغییر ارزش است نه ثبات، بلکه برنامه‌ها و کارکردها ارزش است.گاهی نیاز است که افراد تازه‌ای اضافه شوند و گاهی نیز می‌توان از افرادی که هستند بهره گرفت و با برنامه‌های تازه و انرژی تازه با مجموعه ادامه فعالیت دهند.
صالحی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برنامه شما درباره برگزاری کنسرت‌ها چیست، اظهار کرد: کشور را باید با قانون اداره کرد. به نظر من قانون بد هم بهتر از بی‌قانونی است. هیچ رفتاری خارج از چارچوب قانون قابل قبول نیست. درباره برگزاری کنسرت‌ها ما جلسات و گفت‌وگو‌هایی داشته ایم. امیدواریم که این گفت‌و‌گو‌ها باعث شود که ما به یک اجماع ملی برسیم. این رویکرد ماست و در آینده نیز در این مسیر کار خودمان را ادامه خواهیم داد.
وی در پاسخ به این سوال که یک آماری اعلام شد که در آن آمار کنسرت‌ها پنج برابر شده است، برنامه شما برای شانتاژ‌های خبری چیست، گفت: ما باید به ازای ارزش هر واقعه‌ای به همان میزان خبر تولید کنیم. بزرگ جلوه دادن هر موضوعی باعث بی‌اعتمادی می‌شود. درباره لغو مجوزها، خبر درستی است. ما باید به سمت آن برویم که مردم، چه ارائه‌دهنده چه مصرف‌کننده نظام را به شکل حاکمیت ببیند. این موضوع را در گفت‌و‌گوهای قبلی خود گفته‌ام. ما مسئولین باید مسائلمان را خودمان حل کنیم، نباید مردم را در آن دخیل کنیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آقای صالحی امیری و آقای جنتی مدام در حال وعده دادن بودند، اما این وعده‌ها در تئاترها و نمایشنامه اتفاقی نیفتاده است، آیا این موضوع در وزارت شما بر طرف خواهد شد؟، بیان کرد: فعالیت‌های فرهنگی یک شاخص کالبدی و یک شاخص نرم‌افزاری دارند. اما شاخص‌هایی که در بخش نرم‌افزار وجود این است که ما در بخش نمایشنامه باید نگاه کنیم که چه میزان کتاب در حوزه نمایشنامه اتفاق افتاد و نگاه دیگر. ما در حوزه شاخص‌گذاری این مسائل وارد نشده‌ایم. یکی از کارهایی که وزارت ارشاد دنبال آن است، این خواهد بود که چه طور می‌توان حوزه‌های فرهنگی و هنری را به هم مرتبت کرد. امیدواریم بتوایم در حوزه تئاتر نیز تحولاتی داشته باشیم.
صالحی در پاسخ به سوالی درباره احتمال تغییر معاونین وزارت ارشاد و رئیس سازمان سینمایی، اظهار کرد: ما به دنبال آن هستم که بهترین انتخاب را داشته باشیم ولی فعلاً نمی‌خواهم درباره تغییرات صحبت کنم.
وزیر فرهنگ در پاسخ به سوالی مبنی اینکه آیا آماده هست که فیلم‌های توقیقی تا پایان سال‌جاری اکران شود، بیان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره این موضوع کمیته‌ای تشکیل داده است که پیش از این در زمان وزارت آقای صالحی امیری تصمیماتی گرفته شده است. قطعاً فیلم‌هایی که ایرادات وارد از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را برطرف کرده‌اند، پروانه نمایش دریافت خواهد کرد.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ۶ ماه از سال گذشته است اما بودجه تئاتر هنوز به دست تئاتری‌ها نرسیده است. این بودجه کجا می‌رود که در مرور زمان آب می‌رود، گفت: درباره بودجه تئاتر با توجه به این که خود جزئی از این خانواده بوده‌ام این اخبار را شنیده بودم. ما امروز جلسه‌ای با معاونین درباره بودجه ۹۶ داریم و در آن جلسه پیگیری خواهم کرد که چه اتفاقی برای بودجه تئاتر افتاده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: طبیعتاً هر چقدر که انسان با پیشنهاد‌ها و انتقادها روبه‌رو می‌شود، سختی کار را بیشتر درک می‌کند. هم مقدورات مالی و هم مقدورات مدیریتی ما با کارهای معجزه‌آسا برطرف نمی‌شود. ما باید درک کنیم که در کجا ایستاده‌ایم تا بتوانیم تصویر درست‌تری از آینده پیش‌بینی کنیم. ما فاصله بسیاری تا وعده‌هایمان داریم اما با تلاش سعی می‌کنیم هر چه سریع‌تر این فاصله را طی کنیم.
صالحی در واکنش به توقیف فیلم‌ها و اکران نامناسب برخی تولیدات سینمایی بیان کرد: تعداد فیلم‌هایی که دچار مشکل شدند بسیار کم و به اندازه انگشتان دست هستند. مسیری که شورای پروانه نمایش و شورای پروانه ساخت طی می‌کنند نباید فاصله‌ای بینشان باشد. گفت‌و‌گو‌هایی در این باره انجام شده است، صحبت‌های دیگر مانده امیدواریم که منجر به اتفاقات خوبی شود.
وی درباره حفظ مکان‌هایی مانند تئاتر شهر گفت: اینکه باید دغدغه این را داشته باشیم که اماکن نوستالژیکی مثل تئاتر شهر با تخریب روبه‌رو نشود خواسته ما است و برای آن تمام تلاشمان را می‌کنیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره وضعیت برخی از رسانه‌ها گفت: متاسفانه اقتصاد مطبوعات ما دچار مشکلاتی است که این مشکلات بیرونی و درونی هستند. شاهد این هستیم که رسانه‌های غیرحرفه‌ای در حال کثرت هستند و کار رسانه جدی و حرفه‌ای ما را مختل کرده‌اند. حوزه مطبوعات ما نیازمند بازنگری درونی‌تر و ساختاری‌تر است. ما در حال حاضر باید درباره موج جدیدی از مطبوعات فکر کنیم. تجمیع‌سازی‌های کمپانی‌های خبری می‌تواند باعث این شود که برخی از مشکلات برطرف شود. قطعاً برخی از رسانه‌ها شرایط خاصی دارند و باید با رویکرد جدیدی به سمت حل این مشکلات رفت.
صالحی در پاسخ سوالی مبنی بر استفاده از تفکرات متفاوت در حوزه فرهنگ، بیان کرد: ما در دولت جدید به فکر این خواهیم بود که از دو طیف فکری در بدنه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استفاده کنیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره سرنوشت فیلم رستاخیر تصریح کرد: با سازمان سینمایی به یک جمع‌بندی رسیده‌اند و خسارتی به عوامل این فیلم پرداخت شد. اکران خارجی فیلم رستاخیر ادامه دارد، اما هنوز هیچ تصمیمی برای اکران داخلی آن گرفته نشده است.

کد مطلب: 101119
 
Share/Save/Bookmark