میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۰۲
 
 
پاسخ سخت سوریه ارتش ترکیه را در ادلب زمین‌گیر کرد
فرار اردوغان با رمز آتش‌بس و منطقه پرواز ممنوع
فرار اردوغان با رمز آتش‌بس و منطقه پرواز ممنوع
 

ترکیه در حالی با حمایت اروپا و آمریکا به اشغالگری در ادلب می‌پردازد که پاسخ سخت ارتش سوریه و حمایت سوریه و جبهه مقاومت از آن، موجب شده تا اردوغان برای فرار از شکست به مباحثی همچون آتش بس و منطقه پرواز ممنوع روی آورد.
همزمان با شکست سنگین ترکیه در برابر ارتش سوریه با دهها تلفات، یک مقام ارشد اتحادیه اروپا با ابراز نگرانی از افزایش درگیری‌ها و تنش در استان ادلب (سوریه)، خواستار برقراری آتش‌بس در این منطقه شد. «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت درگیری‌ها و عملیات در استان ادلب باید هرچه سریعتر متوقف شود.
بورل در صفحه توئیتر خود نوشت: «تنش‌های کنونی در ادلب باید به سرعت متوقف شود. خطر تبدیل شدن آن به یک درگیری نظامی نامحدود بین‌المللی وجود دارد. همچنین باعث درد و رنج انسانی غیر قابل تحمل و به خطر افتادن غیرنظامیان شده است». در این میان لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در نشست خبری مشترک با همتای لوکزامبورگی خود گفت کشورش به تروریست‌ها در سوریه امتیاز نمی‌دهد. آسلبرن نیز بر لزوم ایجاد صلح بین فلسطین و رژیم صهیونیستی بر اساس راهکار دو کشوری و احترام به حقوق فلسطینیان تأکید کرد. همچنین دولت ترکیه بعد از متحمل شدن تلفات سنگین در ماجراجویی نظامی در ادلب، خواستار اعمال منطقه پرواز ممنوع در حریم هوایی ادلب در سوریه شد. فرماندهی ناوگان دریایی روسیه از اعزام دو ناو جنگی خود به سواحل سوریه خبر داد. همچنین ارتش سوریه اجازه نداد ۱۱ خودروی نظامی آمریکا از روستای «حامو» در استان حسکه عبور کنند و آنان را مجبور کرد از همان مسیری که آمده بودند، بازگردند. وزارت دفاع روسیه نیز با بیان اینکه آنکارا حضور نظامیانش در ادلب را به مسکو اطلاع نداده بود، گزارش‌ها مبنی بر حمله جنگنده‌های روس به نظامیان ترکیه را رد کرد. از سوی دیگر جعفری نماینده دائم سوریه در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که حضور ترکیه در سوریه یا هر کشوری دیگری که حضورش بدون موافقت دمشق باشد، غیرقانونی است. نماینده دائم سوریه سازمان ملل متحد از مواضع برخی کشورها در این سازمان انتقاد کرد و گفت که برخی از کشورهای عضو این سازمان به دنبال تبدیل شورای امنیتی به تریبونی برای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) جهت حمایت از ترکیه هستند.
در این میان وزارت خارجه آلمان با حمایت از گروه‌های تروریستی مستقر در ادلب در برابر پیشروی ارتش سوریه، دمشق را به ارتکاب به جنایت جنگی متهم کرد.«هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان عملیات ضد تروریستی ارتش سوریه و پوشش هوایی روسیه را «جنایت جنگی» ادعا کرده و خواستار انجام اقدامات متقابل شد. نکته قابل توجه آنکه بالگردهای رژیم صهیونیستی بامداد جمعه مواضع ارتش سوریه را در قنیطره بمباران کرده‌اند. از سوی دیگر استاندار «هاتای» در ترکیه از کشته شدن ۳۳ سرباز این کشور بر اثر یک حمله هوایی در استان ادلب سوریه خبر داده است.همزمان رسانه‌های ترکیه‌ای گزارش داده‌اند شورای امنیت ملی ترکیه به ریاست «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه تشکیل جلسه داده است. از سوی دیگر وزارت خارجه ترکیه بعد از دیدار هیأت این کشور با هیأت روس در مورد ادلب سوریه، اعلام کرد که موضع آنکارا در باره این منطقه، توقف درگیری است. وزیر دفاع ترکیه مدعی شد که این کشور در پاسخ به حمله هوایی ، ۲۰۰ مقر ارتش سوریه را از زمین و هوا هدف قرار داده است. عضو کمیسیون بین‌الملل مجلس دومای روسیه، ترکیه را حامی تروریسم در منطقه دانست و در خصوص هرگونه اقدام نظامی این کشور در سوریه هشدار داد. دولت ترکیه به بهانه نظارت بر توافق سوچی تا کنون ۴۱ مرکز دیده‌بانی در استان ادلب سوریه احداث کرده است. در این میان مرکز موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» -نزدیک به تروریستها- خبر داد که ارتش سوریه امروز توانسته است جنوب استان ادلب را آزاد کند. مرکز موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» -نزدیک به تروریستها- از پیشرویهای سریع ارتش سوریه «در نوار جنوبی ریف ادلب و ارتفاعات شحشبو و سهل الغاب در ریف حماه» خبر داد. همچنین کاخ کرملین می‌گوید رئیس‌جمهوری روسیه در تاریخ پیشنهادشده از سوی همتای ترکیه‌ای برای برگزاری نشست ادلب، برنامه کاری دیگری دارد. درگیری با ارتش سوریه و کارشکنی ترکیه در پاکسازی ادلب از لوث تروریست‌های مورد حمایت غرب، به نقطه آغاز دور تازه‌ای از تنش‌ها میان آنکارا-مسکو بدل شده است.

کد مطلب: 113017
 
Share/Save/Bookmark