میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۷
 
 
اعتراض مردم به حمایت دولتمردانشان از رژیم عربستان
سران انگلیس روح خود را به آل‌سعود فروختند
سران انگلیس روح خود را به آل‌سعود فروختند
 

همزمان با تشدید اعتراض‌های مردمی به همراهی دولتمردان کشورشان با رژیم سعودی نشریه «گاردین» با اشاره به روابط تجاری گسترده میان سیاستمداران انگلیسی و عربستان سعودی، نوشت: لندن روح خود را به ریاض فروخته و باید از این بابت شرمسار باشد.
نشریه «گاردین» در یادداشتی با عنوان «بریتانیا روح خود را به آل سعود فروخته. شرم بر ما!» به رابطه نزدیک میان سیاستمداران انگلیسی و رژیم سعودی اشاره کرده و نوشته است که اظهار خشم لندن از قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی دوام چندانی نخواهد داشت.
«اوون جونز» ستون‌نویس این نشریه عربستان سعودی را «انزجارآمیزترین دیکتاتوری روی زمین» توصیف کرده و نوشته به واسطه قتل خاشقجی و نه به دلیل کشتار مردم یمن، رابطه میان لندن و ریاض اندکی مورد کنکاش و پرسش قرار گرفته، اما «انتظار نداشته باشید که برهه چندان دوام بیاورد. رابطه میان سیاستمداران بریتانیایی و ظالمان سعودی در هم آمیخته است: رابطه میان طبقه ممتاز ما و رژیمی که مخالفانش را گردن می‌زدند، تروریسم صادر می‌کند و کودکان یمنی را می‌کشد، آنقدر سودآور است که به هم نمی‌خورد.»
جونز ابتدا به گذشته اشاره کرده و گفته زمانی که «تونی بلر» نخست‌وزیر انگلیس بود، برای مختومه کردن یک پرونده بزرگ فساد مالی مرتبط با فروش تسلیحات به سعودی‌ها، تلاش کرد. در دولت کنونی انگلیس هم، این کوشر از زمان آغاز حملات سعودی‌ها به یمن، مجوز فروش ۴.۷ میلیارد پوند سلاح به عربستان سعودی را صادر کرده است. به گفته وی، غیرممکن است که لندن فروش سلاح به ریاض را متوقف کند. نویسنده این یادداشت، می‌افزاید: «رژیم سعودی صدها هزار دلار برای نمایندگان پارلمان بریتانیا خرج می‌کند - عمدتا برای اعضای حزب محافظه‌کار، اما همین‌طور برای برخی از اعضای حزب کارگر: از سفرهای خارجی گرفته تا هدایا.»
به گفته جونز، همین هزینه‌ها و سفرها موجب شده تا نمایندگان پارلمان انگلیس ولیعهد سعودی را فردی مصلح توصیف کرده و بگویند که او در حال متحول کردن عربستان سعودی است. لازم به ذکر است در ادامه رسوایی سعودی در ترکیه، پلیس ترکیه در ادامه تحقیقات در پرونده قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد رژیم سعودی، با نمونه‌برداری از آب چاه کنسولگری عربستان در استانبول، این نمونه را بررسی می‌کند.
همچنین نخست‌وزیر کانادا اعلام کرد کشورش در قراردادها و مجوزهای فروش سلاح به عربستان سعودی بازنگری می‌کند. جاستین ترودو ضمن اعلام این مطلب در دیدار با همتای هلندی خود در اتاوا پایتخت کانادا افزود: از جمله این مجوزها، توافق فروش سلاح به عربستان به مبلغ سیزده میلیارد دلار است. همچنین گروهی از فعالان تشکل‌های مدنی با اجتماع مقابل کنسولگری عربستان در استانبول خواستار مجازات عاملان جنایت خاشقجی شدند.
در این اجتماع که یاسین آکتای مشاور رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه نیز حضور داشت اعتراض کنندگان ضمن محکوم کردن قتل جمال خاشقجی خواستار اجرای عدالت و مجازات عامران و عاملان این جنایت شدند.
شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی گزارش داد مخبر ارشد سازمان ملل متحد، دولت عربستان سعودی را به سبب کشته شدن جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی مقصر دانست. اگنس کالامار گزارشگر سازمان ملل متحد اعلام کرد این روزنامه‌نگار سعودی قربانی یک قتل فرا قضایی شده است. کسانی که مرتکب این اقدام شدند یا آن را هماهنگ کردند در واقع نماینده دولت بوده‌اند. او خواستار انجام یک تحقیق بین‌المللی در این زمینه شد.
ده‌ها نفر از قشرهای مختلف مردم با تجمع مقابل سفارت عربستان در لندن خشم و انزجار خود را از رژیم سعودی و حامیان این رژیم ابراز کردند. معترضان در حالی که تصاویر خاشقجی و دستان آغشته به خون ولیعهد سعودی را در دست داشتند فریاد می‌زدند دست از حمایت قاتل‌ها بردارید و جنایتکاران را مجازات کنید. معترضان خشمگین همچنین جنایات رژیم سعودی کشتار مردم بی‌دفاع یمن را محکوم کردند و با شعار از تسلیح عربستان و کشتار مردم یمن دست بردارید هرگونه حمایت از رژیم سعودی را مشارکت در جنایات این رژیم توصیف و آن را محکوم کردند. در همین حال پارلمان اروپا با تصويب قطعنامه‌ای ضمن محکوم کردن قتل خاشقجی، بر تحریم تسلیحاتی اروپا برضد عربستان تاکید کرد. منابع سعودی گزارش دادند که پسر جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی مقیم آمریکا که در استانبول کشته شد، عربستان سعودی را ترک کرده است. خبرگزاری آلمان نوشت، وزارت کشور آلمان توقف آموزش گارد مرزی عربستان سعودی در حال حاضر را اعلام کرد.
در این میان از یمن خبر می‌رسد جنگنده‌های ائتلاف «سعودی - آمریکایی» ، بیش از چهل یمنی را شهید و زخمی کردند؛ یک مقام وزارت خارجه یمن با محکوم کردن «این جنایت» از سازمان ملل خواستار توقف حملات شد. یک منبع امنیتی به خبرگزاری یمن گفت که «۲۱ نفر از مردم در حمله جنگنده‌های متجاوز سعودی به الخضروات در تقاطع اللاویه در منطقه المسعودی در شهرستان بیت‌الفقیه در استان الحدیده در غرب یمن به شهادت رسیدند.

کد مطلب: 106619
 
Share/Save/Bookmark