میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۰۳
 
 
فرجی‌راد مطرح کرد:
احتمال کاهش نقش اروپا دربرجام

سفیر اسبق ایران در نروژ با بیان اینکه ممکن است نقش اروپا در برجام و اینستکس تا حدی کاهش یابد، گفت: احتمال دارد اروپا آنگونه که برای برجام اهمیت قائل بود، دیگر اهمیتی قائل نباشد.
عبدالرضا فرجی‌راد در خصوص آینده روابط اروپا با ایران با در نظر گرفتن رشد گروه‌های افراط‌گرای راست اروپا در نتیجه انتخابات پارلمانی اخیری که برگزار شد؛ اظهار داشت: پارلمان اروپا چندان نقش اجرایی ندارد و بیشتر با صدور اعلامیه و بیانیه از جانب اروپا نقش آفرینی می‌کند، البته این به معنای تأثیرگذار نبودن پارلمان نیست چرا که آنها با اثرگذاری بر تصمیمات سیاسیون اروپا به ایفای نقش می‌پردازند. وی گفت: علاوه بر این، با عدم کاندیدا شدن خانم موگرینی در انتخابات اخیر، فرد دیگری که جایگزین وی می‌شود احتمال دارد به لحاظ فکری همچون خانم موگرینی به ادامه روند برجام و همکاری با ایران اعتقاد نداشته باشد.
فرجی راد تصریح کرد: یک نکته را نباید فراموش کنیم و آن اینکه برجام برای اروپایی‌ها موضوع بسیار با اهمیتی است و این اهمیت هم به دلیل منافع امنیتی است که برایشان دارد.
سفیر اسبق ایران در مجارستان بیان کرد: تحولاتی هم که اخیراً در خلیج فارس رُخ داد و وزیر خارجه انگلیس تلویحاً و نه مستقیم به ایران اخطار داد و از طرف مقابل ما حمایت کرد، با توجه به احتمال اینکه ممکن است فردی تندتر از خانم ترزامی در انگلیس بر سر کار آید، می‌تواند شکافی را در اروپا ایجاد کند. این می‌تواند به معنای آن باشد که دیگر اروپا آنگونه که برای برجام اهمیت قائل بود اهمیتی قائل نباشد، نه اینکه از آن خارج شود ولی به هر حال این را باید مد نظر داشته باشیم.
وی با بیان اینکه این مساله می‌تواند نقش اروپا را نسبت به برجام و اجرای اینستکس تا حدی کاهش دهد، ادامه داد: این احتمال هم می‌رود که تغییراتی در انگلیس رُخ دهد که باب میل اروپا نباشد و این به معنای تغییر سیاست آنها و افزایش شکاف میان اروپا است.
فرجی راد افزود: اروپایی‌ها معتقدند که ایران از نظر ارتباط با پارلمان اروپا نقش ضعیفی دارد. لذا ما می‌توانیم با تقویت روابط خود با آنها ضمن تأثیرگذاری بر پارلمان اروپا بر بیانیه‌ها و اعلامیه‌های صادر شده از سوی آن نهاد اثرگذار باشیم.
سفیر اسبق ایران در نروژ با بیان اینکه با توجه به شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی باید با اروپایی‌ها تماس بیشتری داشته باشیم، تصریح کرد: آمریکایی‌ها اخیراً روی اروپا تمرکز کردند، شما ببینید پمپئو با سفرش به آلمان به دنبال همراه کردن بیشتر این کشور با سیاست‌های خود است.
وی گفت: آلمان کشوری است که در موضوع ادامه برجام و همکاری با ایران مواضع و نقش مثبت‌تری از دیگر اروپایی‌ها داشت، بنابراین آمریکا می‌خواهد نظر آلمان را در این خصوص تغییر دهد.

کد مطلب: 109319
 
Share/Save/Bookmark