میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان تحليل
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۶
 
 
نویسنده و تحلیل‌گر لبنانی:
سناریوی تجاوز به سوریه پیش از حمله شیمیایی به «ادلب»طراحی شده بود

ایالات متحده آمریکا روز جمعه هفته گذشته فرودگاه نظامی «الشعیرات» حمص در سوریه را هدف قرار داد. به نظر شما اهداف حمله آمریکا به سوریه در این برهه از زمان چه بوده است؟
من بر این باورم که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با هدف خروج از بحران‌هایی داخلی که با آنها مواجه است، فرمان تجاوز نظامی به سوریه را صادر کرده است. بسیاری از مردم آمریکا انتخابات ریاست جمهوری اخیر در این کشور که منجر به پیروزی ترامپ شد را سالم نمی‌دانند و به همین دلیل، مشروعیت ترامپ در حال حاضر زیر سؤال رفته است. ترامپ به منظور بازیابی مشروعیت خود به نوعی نیازمند به تحقق یک دستاورد برای خود بود که در میان گزینه‌های مختلف، تجاوز به سوریه را انتخاب کرد.
علاوه بر این، دونالد ترامپ در عرصه داخلی با ناکامی‌های زیادی تا به امروز مواجه شده است. از جمله بزرگترین ناکامی‌های داخلی وی، لغو فرمان محدودیت مهاجرتی توسط دستگاه قضایی و همچنین ناتوان ماندن او از لغو قانون بیمه موسوم به «اوباماکِر»، به شمار می‌روند. از همین روی، ترامپ با صدور فرمان حمله به سوریه تلاش کرد تا ضمن منحرف کردن اذهان از ناکامی‌های داخلی خود، دستاوردی را در عرصه سیاست خارجی برای خود رقم بزند. افزون بر این، ترامپ با اتخاذ گزینه نظامی علیه سوریه تلاش کرد تا پیام‌هایی را خطاب به ایران، روسیه و دولت دمشق مخابره کند؛ پیام‌هایی مبنی بر اینکه واشنگتن حاضر به کوتاه آمدن از مواضع خود در قبال دولت سوریه نیست.
به نظر شما آیا افکار عمومی ادعای برخورداری دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی با وجود تخلیه زرادخانه شیمیایی این کشور را قبول می‌کنند؟
واقعیت این است که ایالات متحده آمریکا ادعای استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی در «خان شیخون» واقع در ادلب را دستاویزی برای انجام عملیات نظامی در سوریه قرار داد. در این میان ما شاهد اعتراض برخی کشورها به این ادعای آمریکا بودند؛ از جمله مقامات چینی که خواستار تحقیق فوری و بی طرفانه در خصوص استفاده از تسلیحات شیمیایی در خان شیخون را خواستار شد. در واقع، ادعای آمریکا مبنی بر دست داشتن دولت دمشق در حمله شیمیایی به خان شیخون تنها یک اتهام زنی سیاسی محسوب می‌شود که بدون هیچگونه تحقیقات بی طرفانه ای مطرح شده است.
بر همین اساس، باید به این نکته نیز اشاره کرد که همانگونه که روسها گفتند، سناریوی تجاوز نظامی به سوریه حتی پیش از حمله شیمیایی به خان شیخون، طراحی شده بود.من بر این باورم که تحقیقات بی طرفانه می‌تواند واقعیت درباره اتفاقات خان شیخون را آشکار کند. با این حال، ایالات متحده آمریکا هیچگاه اجازه انجام چنین تحقیقاتی را نداده و در آینده نیز نخواهد داد. مشکل آمریکا، با دولت سوریه و هم پیمانان دولت سوریه است. درست به همین دلیل، آمریکایی ها پیش از هرگونه تحقیقات کارشناسی، روی به اتهام‌زنی می‌آورند.
باتوجه به سلسله تحولات میدانی اخیر در سوریه، به نظر شما آیا آمریکا به حملات خود به سوریه ادامه می‌دهد و یا به همین حد اکتفا می‌کند؟
طبق آنچه که از اخبار منتشر شده در روزهای اخیر استنباط می‌شود، احتمال این وجود دارد که آمریکایی ها بازهم سوریه را مورد هدف قرار دهند. با این حال، من شخصا معتقدم که چنین حمله‌ای دیگر تکرار نخواهد شد. آمریکایی ها قصد داشتند با این تجاوز نظامی پیامهایی را خطاب به ایران، روسیه و دولت دمشق برسانند. تصور نمی‌کنم که آنها قصد داشته باشند وارد یک عملیات نظامی گسترده در سوریه شوند. آنها به خوبی می‌دانند که عملیات نظامی گسترده علیه سوریه، واکنش هم پیمانان دولت دمشق از جمله روسیه را به دنبال خواهد داشت. بنابراین، تصور نمی‌کنم که مقامات ایالات متحده آمریکا قصد داشته باشند نه زمینی، نه هوایی و نه دریایی، حملات نظامی گسترده‌ای به سوریه را ترتیب دهند.
آیا تجاوز نظامی ایالات متحده آمریکا علیه سوریه و همچنین اقدامات احتمالی آینده می‌تواند تأثیری در روند تغییر معادلات میدانی این کشور ایفا کند؟
تجاوز نظامی ایالات متحده آمریکا به سوریه هیچ‌یک از معادلات نظامی در عرصه میدانی این کشور را دستخوش تغییر نکرد. نیروهای سوری و هم پیمانان آن همچنان در نبرد با گروه‌های مسلح در عرصه میدانی دست برتر را دارند. حتی مقامات نظامی عالیرتبه روسی هم اعلام کردند که این حمله هیچ دستاورد نظامی برای آمریکا به دنبال نداشته است. معادلات نظامی در سوریه به هیچ وجه جابه جا نشده اند. حتی اگر آمریکایی ها در آینده نیز دست به چنین تجاوز نظامی علیه سوریه بزنند، بدون شک اقدام آنها هیچ تأثیری در موازنه قدرت در سوریه و همچنین معادلات نظامی این کشور نخواهد داشت.
مواضع روسیه و جمهوری اسلامی ایران به عنوان متحدان اصلی دمشق را در قبال تجاوز نظامی ایالات متحده آمریکا به سوریه چگونه ارزیابی می‌کنید؟
اگر نگاهی به بیانیه صادره از اتاق عملیات مشترک همپیمانان سوریه بیاندازیم، به خوبی به این نتیجه خواهیم رسید که مواضع آنها در قبال این تجاوز نظامی مناسب بوده است. هم‌پیمانان دولت سوریه اعلام کردند که تنها راهکار برون رفت از بحران سوریه، راه حل سیاسی است. آنها همچنین تأکید کردند که به عنوان هم‌پیمانان اصلی دولت دمشق، برای مقابله با هرگونه عملیات نظامی جدید آمریکا در سوریه، آماده هستند. برهمین اساس، بسیار مهم است که ایالات متحده آمریکا امروز مضمون پیام هم پیمانان دمشق را دریافت کرده و به خوبی می‌داند که اقدامات نظامی آن در سوریه با واکنش آنها مواجه خواهد شد. پیام همپیمانان دمشق به واشنگتن رسیده است.

کد مطلب: 98941
 
Share/Save/Bookmark