میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۰۴
 
 
کارشناسان بازار سرمایه مطرح کرد:
نوسان گذاری شاخص بورس

معاون کانون نهادهای سرمایه گذاری از توقف روند کاهشی شاخص نهایتا تا پایان هفته جاری خبر داد و گفت: برخی صندوقهای سرمایه گذاری با اشراف بر شرایط بازار، وارد خرید سهام پرسود شده اند.
علیرضا توکلی کاشی ، در خصوص تحولات بازار سرمایه در اولین روز از معاملات هفته جاری و تأثیر کاهش شاخص کل بورس بر سایر بازارها گفت: بازار سرمایه همانند یک دماسنج عمل میکند که در واقع، رفتار آن معلول اتفاقات بیرونی است؛ اما این رابطه لزوماً معکوس نیست، به عبارت بهتر، معمولاً انتظار نداریم که اتفاقات و نوسانات قیمتها در بازار سرمایه، بر فضای بیرونی آن اثرگذار باشد.
معاون توسعه کانون نهادهای سرمایه گذاری افزود: به دنبال انجام حمله تروریستی ایالات متحده آمریکا در عراق که موجب شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی شد و به خصوص اینکه این حمله، یک حمله کور نبوده و به اعتراف مقامات آمریکایی کاملاً با برنامه از پیش طراحی شده بوده است، بگونه ای که پهپاد متخاصم فقط سه خودروی امنیتی را که حامل سپهبد قاسم سلیمانی که یکی از بالاترین و مؤثرترین مقامهای نظامی ایران بود، مورد هدف قرار داده است، برخی نگرانیهایی در کشور ایجاد شد که آیا احتمال وقوع تنش و احیاناً جنگ در منطقه افزایش یافته است.
وی تصریح کرد: البته این نگرانیها به معنای آن نیست که وقوع تنش و اعلان جنگ در منطقه حتمی خواهد بود؛ بلکه این موضوع صرفاً سبب بروز نگرانیهایی در بازار سرمایه شده است که صرفاً از جنس سوال و ابهام است؛ نه اینکه جامعه اطمینان پیدا کرده باشد که این گمانه زنی ها به وقوع میپیوندد و همین نگرانیها، منجر به کاهش شاخص بورس در اولین روز معاملاتی هفته و پس از انتشار خبرهای مذکور شد که این عکس العمل بازار به یک اقدام تروریستی کاملاً طبیعی بوده است که حتی ممکن است ظرف چند روز آینده هم ادامه داشته باشد.
توکلی کاشی گفت: اما جای هیچ نگرانی نیست؛ زیرا با رفع ابهامات و انجام اقدامات مدبرانه و هوشمندانه نظام، بازار سرمایه میتواند به سرعت این کاهش شدید را ظرف چند روز جبران کرده و در جایگاه قبلی و حتی به مراتب بالاتر از آن قرار بگیرد.
وی تصریح کرد: اگرچه ممکن است کاهش شاخص بورس ظرف چند روز آینده نیز ادامه داشته باشد، اما به احتمال خیلی زیاد، تا پایان هفته جاری، این نوسانات متوقف خواهد شد؛ همانطور که در چند سال گذشته نیز شاهد وقایع مشابهی در منطقه بوده و به خوبی از آن گذر کردهایم؛ این در حالی است که در یکسال اخیر، دو اتفاق مهم حمله به پالایشگاه آرامکو در عربستان از سوی پهپادهای یمنی و سقوط پهپاد آمریکایی از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خاک ایران که آنها نیز اتفاقات مهمی از نظر نظامی و امنیتی بودند، برخی نگرانیها را ایجاد کرده بود که مبادا جرقه وقوع یک جنگ در منطقه زده شود و بازار سرمایه نیز پیرو همین مسائل نوساناتی را شاهد بود؛ ولی بعد از گذشت چند روز، روند کاهشی شاخص بورس فروکش کرد و اثر آن در بازار سرمایه از بین رفت.
توکلی کاشی با بیان اینکه بسته به بزرگی و کوچکی وقایعی که در عرصه سیاسی در منطقه رخ میدهد، بازار سرمایه طبیعتاً دچار نوساناتی میشود و این یک پدیده کاملاً طبیعی و منطبق بر انتظارات در بازار سرمایه است، تصریح کرد: در چنین شرایطی نباید سهامداران رفتارهای هیجانی از خود نشان دهند زیرا رفتارهای هیجانی ایشان عمدتاً سبب آسیب دیدن سرمایه خودشان خواهد شد.
توکلی کاشی در پاسخ به این سوال که آیا میتوان پیشبینی کرد که شاخص بورس ظرف روزهای آینده در چه کانالهایی نوسان کند، تصریح کرد: نوسانات بازار سرمایه به طور قطع موقتی خواهد بود و ممکن است چند روز به طول بیانجامد، که این موضوع کاملاً طبیعی است؛ اما اینکه کاهش شاخص چند روز ادامه داشته باشد را میتوان بسته به این دانست که عکس العمل ایران و پاسخ ایران به این مساله به لحاظ دیپلماسی چگونه خواهد بود و از آن مهمتر، زمان پاسخ است. به این معنا که اگر دولت در کمترین زمان ممکن به این موضوع، پاسخ مناسبی بدهد، تب نوسانات و نگرانیها در بازار زودتر فروکش کرده و طبیعتاً شاخص کل بورس، زودتر در سطوح تعادلی خود آرام خواهد گرفت.

ضرر ناشی از رفتار هیجانی
همچنین کوروش شمس اظهار داشت: بخشی از ارزشگذاری سهام مربوط به ریسک است که این موضوع به عنوان یکی از نقاط مهم برای ارزشگذاری سهام تلقی میشود.
وی با بیان اینکه تصور اهالی بازار سرمایه افزایش ریسک سیستماتیک در بورس است، افزود: سهامداران حاضر در بازار سرمایه در انتظار اصلاح قیمتها بودند که این اتفاق بهانه ای برای اصلاح شاخص بورس بود، به همین دلیل روند کنونی بازار موقتی است.
شمس خاطرنشان کرد: از دو روز آینده روند منفی بازار و ریسکهای سیستماتیک حاکم در بازار جمع خواهند شد و بازار به روند عادی خود را ادامه خواهد داد.
این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: به نظر میرسد که ریسک سیستماتیک از جنس جنگ در کشور ایجاد نشود زیرا فردی به نام سردار سلیمانی جان خود را در راه ایران و دفاع از مرزهای کشور فدا کرد. وی ادامه داد: با توجه به اینکه رییس جمهوری اعلام کرده است آمریکا در طول زمان جواب کار خود را خواهد گرفت؛ بنابراین به نظر میرسد ریسکهای حاکم در کشور خود به خود از بین بروند. شمس اظهار داشت: رفتار روز گذشته سرمایهگذاران که با قیمتهای پایین سهام خود را به فروش رساندند هیجانی بود به همین دلیل بعد از بین رفتن هیجان تازه متوجه ضرر و زیان های خود خواهند شد.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: با توجه به تحلیلهای صورت گرفته، حمایت حقوقیهای حاضر در بازار و مباحث مربوط به ارزشگذاری سهام متوجه میشویم که بازار سرمایه همچنان چندان گران نیست و اگر ریسک سیستماتیک از دوش بازار برداشته شود بازار سرمایه همچنان گزینه اول برای سرمایه گذاری است.
وی اظهار داشت: تصمیمگیران کلان کشور مانند افراد عوام بازار به دنبال تصمیم هیجانی نیستند و تصمیماتی که اتخاذ میکنند در جهت منافع ملی و منافع کلان اقتصادی کشور است.

کد مطلب: 112315
 
Share/Save/Bookmark