میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۶
 
 
مردم عراق علیه فتنه
بعد از ترور ناجوانمردانه سرداران مقاومت و تشییع باشکوه پیکر شهید سپهبد سلیمانی و شهید ابومهدی مهندس و همرزمانشان، گزینه های زیادی چون وحدت

بعد از ترور ناجوانمردانه سرداران مقاومت و تشییع باشکوه پیکر شهید سپهبد سلیمانی و شهید ابومهدی مهندس و همرزمانشان، گزینه های زیادی چون وحدت ایران و عراق، انتقام سرداران شهید و وحدت پارلمان و دولت عراق جهت اخراج نیروهای آمریکایی کانون تحولات عراق را به خود اختصاص داد که همگی موجبات خسران آمریکا را فراهم می آورد. نکته قابل توجه آن است که آمریکایی‌ها تحرکات بسیاری برای مقابله با این شرایط صورت دادند چنانکه آمریکا خروج نیروهایش از عراق را به دریافت حدودا ۳۵ میلیارد دلار جهت خسارت و هزینه های جنگ از دولت عراق مشروط کرده است. در همین حال آمریکایی‌ها از اجرای تحریم‌های گسترده علیه عراق سخن گفته و بر آن شده‌اند تا از حربه اقتصادی برای فشار بر بغداد بهره گیرند. البته رویکرد به اقلیم کردستان عراق برای ایجاد پایگاه جدیدی نظامی در این منطقه بخش دیگر تحرکات آمریکا را تشکیل می‌دهد.
در این میان تحریک برخی گروه های نظیر بازماندگان حزب بعث و داعشی ها و برخی طوایف و گروه‌ها که منافع خود را در گرو حیات آمریکا در خاک عراق می دانند از عملکردهای آمریکا بوده است چنانکه طی چند روز اخیر شورش های خشونت آمیز در نقاط مختلف عراق رقم خورده‌ است. هدف نهایی آمریکا ماندن در خاک عراق است و بر این تصور است که این گونه آشوب های خیابانی و خشونت‌ها موجب می شود که ملت عراق برای حفظ امنیت خود خواستار ادامه حیات و بقای آمریکا در خاک عراق باشند. البته این مهم نیز باید توجه داشت که یکی از دلایل مهم دیگر در خصوص به وجود آمدن ناآرامی های خشونت آمیز در عراق لغو توافقات نظامی و اقتصادی آمریکا با چین است. آمریکا به دلیل اینکه درآمدهای حاصل از این توافق به بانک فدرال آمریکا نخواهد رفت، خواستار لغو این توافق شد که عادل عبدالمهدی این در خواست آمریکا رد کرد. به رغم تمام این اقدامات ملت عراق با برگزاری تظاهرات میلیونی جمعه اخراج آمریکا و جمع کردن چادرهای اعتراضی در بغداد این سیاست آمریکا را ناکام ساخته و نشان داد که اراده‌ای خلل ناپذیر برای اخراج اشغالگران از کشورشان را در پیش گرفته‌اند. 

نویسنده: مهسا شاه محمدی

کد مطلب: 112612
 
Share/Save/Bookmark