میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۰
 
 
واشنگتن همچنان به انتقال داعش از سوریه به نقاطی نامعلوم ادامه می‌دهند
ماموریت ویژه بالگردهای آمریکایی در الحسکه
ماموریت ویژه بالگردهای آمریکایی در الحسکه
 

در چارچوب سیاست‌های حامیان واشنگتن از داعش، بالگردهای آمریکایی شماری از تروریست‌های این گروه تکفیری را از اردوگاه «السد» در جنوب شهر «الحسکه» به سوی منطقه‌ای ناشناس منتقل کردند.
خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» با انتشار این خبر نوشت: منابع آگاه محلی در ریف الحسکه (شمال شرق سوریه) خبر دادند که ائتلاف بین‌المللی ضد داعش شماری از اعضای این گروه تروریستی را در اردوگاه السد در ریف جنوبی، با بالگردهای آمریکایی به مکان نامعلومی منتقل کردند. این بالگردها در اطراف سد «الباسل» در جنوب الحسکه فرود آمدند و این تروریست‌ها را از این نقطه منتقل کردند. پیش از این اعلام شده بود که شماری از اعضای داعش، با بالگردهای آمریکایی از ریف «دیرالزور» و به طور مشخص از روستاهای «الشعیطات» به این اردوگاه انتقال یافته بودند.
بالگردهای آمریکایی از ریف شمالی دیرالزور حرکت و در ارتفاع پایین بر فراز اردوگاه «السد» پرواز کردند و در نزدیکی سد «الباسل» واقع در جنوب الحسکه فرود آمدند. به گفته این منابع، بالگردهای آمریکایی حامل چندین سرکرده داعش بودند که به گروه موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه پناه برده بودند؛ گروهی که بیشتر عناصر آن کُردند و با حمایت آمریکا در رقه و استان دیرالزور بارها توافق کردند و پس از خروج داعش از این مناطق، اراضی تحت اشغال این گروه را به تسلط خود در می‌آوردند. این برای دومین‌بار است که بالگردهای آمریکایی دست به چنین اقدامی می‌زنند و ماه گذشته چند بالگرد در نزدیکی سد الباسل فرود آمدند و ۴۷ سرکرده داعش را با خود آورده بودند. این تروریست‌ها از حملات ارتش سوریه فرار کرده بودند و افراد زخمی آنان تحت درمان سازمان پزشکان بدون مرز قرار گرفتند.
خبر دیگر آنکه با تسلط ارتش سوریه و متحدان آن بر چند روستای راهبردی، خط دفاعی معارضان در جنوب ادلب شکست. پس از آنکه طی یک هفته ارتش سوریه و متحدان آن موفق شدند مساحت بسیاری را در حومه «حماه» در دست بگیرند، کفه نظامی به نفع این نیروها در منطقه یاد شده متمایل شد. در ادامه این گزارش آمده است: نیروهای سوری تلاش می‌کنند بر شهر «الطامنه» در شمال حماه از طریق «مورک» مسلط شوند و تسلط بر این شهر، منجر به محاصره الطامنه از سه جهت می‌شود.
هدف نیروهای سوری پس از تسلط بر روستای «عطشان» رسیدن به شهر مورک است به علاوه اینکه احتمال رسیدن درگیری‌ها به «التمانعه» در جنوب شرق ادلب نیز وجود دارد. در همین حال از عراق نیز که قربانی تروریسم آمریکایی است خبر می‌رسد دبیرکل حزب «عصائب اهل الحق» با تاکید بر شکست طرح جدایی‌طلبی در عراق بر ضرورت خروج نیروهای آمریکایی از این کشور تاکید کرد.
«قیس الخزعلی» دبیرکل حزب «عصائب اهل الحق» عراق، اعلام کرد که طرح استقلال منطقه کردستان از عراق، به شکست انجامید و دولت فدرال اکنون باید نیروهای آمریکایی و خارجی را از کشور اخراج کند. وی با سخنرانی در مراسمی در نجف اشرف اعلام کرد: عراق برای برقراری قانون در سراسر اراضیش وارد عمل شد و به دستاورد حفظ حاکمیت کشور و قانون رسید و طرح جدایی‌طلبی را که برخی بی‌دلیل به دنبال آن بودند؛ به شکست کشاند. الخزعلی افزود: ما بر ضرورت بازنگری در وضعیت نیروهای نظامی خارجی که به عنوان مستشار و برای کمک به پیروزی عراق بر داعش وارد این کشور شده بودند، تاکید داریم.
پیروزی نظامی بر داعش محقق شد و تنها تهدید امنیتی باقی مانده است و این امر با نیروهای نظامی محقق نمی‌شود بلکه باید در پرونده امنیتی و اطلاعاتی بازنگری شود. لازم به ذکر است منابع خبری همچنین اعلام کردند یک نماینده ایزدی پارلمان عراق، از نگهداری ۱۲۰۰ کودک ایزدی در خانواده‌های تکفیری‌های داعش در دو استان بغداد و نینوی خبر داد.
حمله تکفیری‌های داعش به جنوب «صلاح‌الدین» ۴ کشته و ۹ زخمی برجای گذاشت و در عملیات نیروهای عراقی در دیالی ۱۳ تروریست کشته شدند. تکفیری‌ها در این حمله از سلاح‌های سبک استفاده کردند و پیش از عقب‌نشینی، چندین بمب جاسازی کردند. اما نیروهای امنیتی پس از درگیری با تروریست‌ها، بار دیگر در این منطقه امنیت را برقرار کردند. با وجود اینکه نهم دسامبر گذشته، «حیدر العبادی» در اظهاراتی که از تلویزیون کشور پخش شد، خبر پیروزی نهایی نیروهای کشور در جنگ سه ساله علیه داعش و به دست گرفتن کنترل سراسر خاک کشور از این گروه را اعلام کرد، اما هنوز هسته‌های خاموش این گروه تروریستی در عراق فعالیت دارند و با حملاتی پراکنده، تلاش می‌کنند، ابراز وجود کنند.

کد مطلب: 102514
 
Share/Save/Bookmark