میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
۱
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۱۹
 
 
مردم و سیاستمداران عراقی بر یکپارچگی کشورشان تاکید کردند
کمپین نه به همه‌پرسی بارزانی
کمپین نه به همه‌پرسی بارزانی
 

همزمان با تاکید مقامات دولتی و نمایندگان پارلمان و بسیاری از سران قبایل و گروه‌های سیاسی و قومی در اقدامی جدید برای مخالفت با آنانی که به دنبال تجزیه عراق هستند منابع عراقی از به راه افتادن کمپین «نه به همه‌پرسی» اقلیم کردستان عراق در سلیمانیه خبر دادند.
وحدت و یکپارچگی کشور نقطه اشتراک مردم و بسیاری از جریان‌های سیاسی و قومی عراق است بگونه‌ای که در کنار مبارزه با تروریسم آنها بر مقابله با هر فرد یا گروهی که به دنبال شکست این اتحاد و یکپارچگی باشد تاکید می‌کنند. در ادامه همین روند در استان سلیمانیه عراق کمپینی با مشارکت تعدادی از شخصیت‌های سیاسی و نمایندگان پارلمان و شخصیت‌های دانشگاهی اقلیم کردستان به راه افتاده است که بر مخالفت با برگزاری همه‌پرسی در برهه کنونی تاکید دارد.
رابون معروف سخنگوی این کمپین اعلام کرد: ما به طور رسمی کمپین برگزاری همه‌پرسی در حال حاضر خیر را اعلام می‌کنیم. برگزاری همه‌پرسی در زمان کنونی به نفع منافع کردها نیست. این همه‌پرسی گامی به سوی استقلال نیست و هدفش نابودی اهداف و تفرقه است. این همه‌پرسی گامی به سوی از دست دادن دوستان و حامیان کردها در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی است. شایان ذکر است که همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق قرار است که ۲۵ سپتامبر آینده برگزار شود. 

جنایت آمریکا علیه مردم
در ادامه روند کارشنکی آمریکا در مبارزه عراقی‌ها با تروریسم و البته وحدت و یکپارچگی عراق، منابع خبری از بمباران نیروهای مردمی توسط آمریکا خبر دادند. کریم النوری، از فرماندهان الحشد‌الشعبی اعلام کرد: برخلاف ادعای آمریکایی‌ها، حمله به گردانهای سیدالشهدا [از نیروهای الحشدالشعبی]، اشتباهی نبود.
النوری افزود: تهدید آمریکا، از طریق حمله به گردان‌های سیدالشهدا، عملی شد. وی تصریح کرد: داعش، موشک‌های هوشمند در اختیار ندارد و مشخص است منبع این حمله، هواپیماهای آمریکایی بوده‌اند.
معاون دبیرکل گردان سیدالشهداء وابسته به نیروهای بسیج مردمی عراق (حشد‌الشعبی) گفت نیروهای بسیج مردمی پاسخ کوبنده‌ای به متجاوزان آمریکایی خواهند داد.
احمد المکصوصی در گفت‌وگوی تلفنی با شبکه المیادین بر حق نیروهای بسیج مردمی در پاسخ کوبنده به حمله اخیر آمریکا به این نیروها تاکید کرد.وی افزود: تمامی تشکل‌ها و نیروهای مقاومت عراقی با اتحاد و موضعی واحد در مقابل تجاوز آمریکا به نیروهای بسیج مردمی واکنش نشان خواهند داد. فرمانده نیروهای سید‌الشهدا عراق نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد پس از اعلام کردن ممنون بودن نزدیک شدن نیروهای بسیج مردمی عراق و دیگر نیروها به نقطه مرزی عراق با سوریه از سوی ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا مواضع نیروهای این گردان در مرز عراق با سوریه صبح دیروز هدف حمله توپخانه‌ای آمریکایی‌ها قرار گرفت. ابو ولاء الولائی همچنین افزود این حمله با استفاده از اسلحه‌های هوشمند آمریکایی انجام شده وبر اثر آن تعداد زیادی از نیروهای وابسته به این گردان شهید و زخمی شدند. ولائی افزود نیروهای امریکایی در بیانیه‌ای اعلام کردند که ما در این حمله عناصر گروه تروریستی داعش را هدف حملات توپخانه ای خود قرار دادیم نه نیروهای مردمی عراق که در مرز عراق با سوریه مستقر هستند.
خبر دیگر آنکه معاون رئیس بسیج مردمی عراق، عربستان را به نداشتن صداقت و تظاهر در مبارزه با تروریسم متهم کرد. "ابومهدی المهندس" معاون رئیس بسیج مردمی عراق (الحشد‌الشعبی)، ضمن متهم کردن سعودی به نداشتن صداقت در مبارزه با تروریسم تاکید کرد که نقش واقعی این کشور در عراق تغییر نکرده و همچنان نظام عراق و حشد‌الشعبی را هدف قرار می‌دهد و نیز ریاض همچنان بسیج مردمی را "شبه‌نظامی" توصیف می‌کند. این عضو ارشد حشد‌الشعبی عراق در مصاحبه تلویزیونی با شبکه المنار خاطرنشان کرد که ریاض تلاش می‌کرد که در عراق گروه شبه‌نظامی مسلح تشکیل دهد، اما با شکست مواجه شد و سرمایه‌گذاری خود را روی القاعده و داعش متمرکز کرد.
از سوی دیگر نماینده پارلمان عراق در واکنش به اقدام هواپیماهای آمریکا در حمله به نیروهای بسیج مردمی خطاب به دولت عراق گفت از تجاوزگری‌های آمریکا به تنگ آمده‌ایم. یگان موشکی نیروی «الحشد‌الشعبی» مواضع داعش را در مرزهای عراق و سوریه هدف قرار داد. خبر دیگر آنکه دادگاه جنایی عراق حکم اعدام ۲۷ نفر از مجرمان پرونده جنایت اسپایکر را صادر کرد. اواسط ژوئن ۲۰۱۴ گروه تروریستی داعش پس از اشغال تکریت با حمله به پایگاه هوایی اسپایکر در شمال این شهر، بیش از ۱۷۰۰ دانشجوی نظامی این پایگاه را به قتل رساندند.

کد مطلب: 100417
 
Share/Save/Bookmark
 


متین
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۴:۲۶:۵۳
شمایی که این کمپین رو راه انداختید هیچ عقیده ای به دموکراسی و انتخاب ندارید. 100 سال عقبید و لیاقتتون از 100 سال 200 سال بیشتره.
ایشاللا کسایی که هم عقیده با منن در این راستا تلاش کنن.