میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۲
 
 
نگاهی حقوقی به اختلاف بر سر زمان آغاز کار شوراهای شهر و روستا
فعالیت شورای جدید از چه زمانی آغاز می‌شود

این روزها اصلاح‌طلبان بیشتر از گذشته حملات خود را به سوی شهردار تهران نشانه گرفته‌اند و در حالی رسانه‌های آن‌ها هر روز هجمه‌ای جدید علیه قالیباف را سامان می‌دهند که منتخبان تهران از بررسی برنامه‌های ۷ گزینه‌ جایگزین او خبر می‌دهند.
اعضای شورای شهر پنجم هرچند همگی از لیست امید به این شورا راه یافته‌اند اما بواسطه خاستگاه‌های متفاوت اختلاف نظرهای جدی با یکدیگر دارند اما قرار گذاشته‌اند درخصوص انتخاب شهردار یکدست عمل کنند. اما اینکه هنوز نتوانسته‌اند به گزینه واحدی برسند تنها یک دلیل دارند هیچ گزینه‌ای که بتواند جایگزین قالیباف بشود و شهر را در حد فعلی اداره کنند هم ندارند چه برسد به اینکه به فکر ارتقای مدیریت شهری باشند.
براساس قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران اولین وظیفه شورای شهر پس از رسمیت انتخاب شهردار واجد شرایط خواهد بود. براساس استفساریه ماده ۷۱ حتی اگر دوره شهردار نیز به اتمام نرسیده باشد اما سوالی که این روزها مطرح است این است که خود شورای شهر چه زمانی به رسمیت خواهد رسید.
مشکل از آنجا پیش آمد که در دوره گذشته با تجمیع انتخابات شورای شهر و ریاست جمهوری دوره زمانی فعالیت‌ شورا‌ها که از نهم ارديبهشت‌ماه، سالروز فرمان تاريخي حضرت امام خميني(‌ره) مبني بر تشكيل‌شوراها شروع و در هشتم ارديبهشت‌ماه چهار سال بعد خاتمه مي‌يافت بهم ریخت و مقرر شد انتخابات شوراهای اسلامی همزمان با انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری در یک روز برگزار گردد؛ به گونه‌ای که شروع کار شوراهای اسلامی پنجم، یک ماه پس از آغاز دوره ریاست جمهوری یازدهم باشد.
بر همین اساس ۱۲ شهریورماه ۹۲ آغاز به کار شوراهای شهر و روستای چهارم بود و دوره چهار ساله این شورا نیز در همین روز به پایان خواهد رسید.
اما بهمن ماه سال ۹۵ در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران اصلاحاتی را در این قانون اعمال کردند به شکلی که در ماده ۳ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مقرر شد دوره فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا از تاریخ تشکیل، چهار سال می‌باشد که یک ماه پس از برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا شروع می‌شود و چهار سال بعد خاتمه می‌یابد.
اما این مصوبه مورد مخالفت شورای نگهبان قرار گرفت چراکه اگر یک ماه پس از انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، شوراهای جدید شروع به کار کنند، دوره ۴ ساله شورای چهارم به طور کامل پایان نمی‌یابد.
درپی این مخالفت شورای نگهبان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در فروردین‌ماه سال ۹۶ جهت تأمین نظر شورای نگهبان ماده ۳ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران را اصلاح کردند و در قانون مقرر شد: دوره فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا ۴ سال می‌باشد که از ۱۴ مردادماه شروع و در ۱۳ مرداد ماه ۴ سال بعد خاتمه می‌یابد و در تبصره ذیل این ماده آمده است که دوره چهارم شوراهای اسلامی شهر و روستا در ۱۳ مردادماه ۱۳۹۶ خاتمه یافته و دوره پنجم این شوراها از ۱۴ مردادماه ۱۳۹۶ آغاز می‌گردد.
با این حال پروسه بررسی و رفع ایرادات طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران در مجلس طولانی شده و در ۲۰ تیرماه به تصویب مجلس رسیده و در ۲۵ تیر مصوبه نهایی مجلس جهت به شورای نگهبان ارسال می‌گردد. از آن‌جا که شورای نگهبان بر اساس اصل ۹۵ قانون اساسی که مقرر می‌دارد «در مواردی‏ که‏ شورای‏ نگهبان‏ مدت‏ ده‏ روز را برای‏ رسیدگی‏ و اظهارنظر نهایی‏ کافی‏ نداند، می‏ تواند از مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ حداکثر برای‏ ده‏ روز دیگر با ذکر دلیل‏ خواستار تمدید وقت‏ شود.» برای اظهارنظر درخصوص این مصوبه از مجلس استمهال کرده است. در صورت تایید مصوبه مجلس نیز با توجه به اینکه قوانین ۱۵ روز پس از انتشار در روزنامه رسمی لازم‌الاجرا می‌گردند امکان اجرایی شدن نخواهد یافت.
با این تفاصیل باید زمان آغاز فعالیت شوراهای شهر و روستا در سراسر کشور را پس از پایان ۴ سال فعالیت شورای فعلی در نیمه شهریورماه دانست. و جانشین قالیباف و دیگر شهرداران پس از رسمیت یافتن شوراهای جدید مشخص خواهد گردید.

سجاد اصفهانی - فردا

کد مطلب: 100219
 
Share/Save/Bookmark