میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۰
 
 
اعتراف دیده‌بان حقوق بشر به جنایات عربستان در یمن
سعودی باید به «لیست سیاه» بازگردد

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد: ائتلاف سعودی در حملات ۲ ماه اخیر در یمن، ۳۹ غیرنظامی از جمله ۲۶ کودک را کشته و جنایات جنگی مرتکب شده و باید به لیست سیاه بازگردانده شود.
ر حالی که حملات کور ائتلاف عربستان سعودی به یمنی‌ها از دو سال و نیم قبل همچنان ادامه دارد، حالا دیدبان حقوق بشر بر ارتکاب «جنایات جنگی» این ائتلاف در یمن تاکید کرده است. دیدبان حقوق بشر ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن را به جنایات جنگی متهم کرده است.
طبق اعلام این نهاد حقوق بشری، در حملات هوایی دو ماه اخیر ائتلاف سعودی، ۳۹ یمنی شامل ۲۶ کودک جان خود را از دست دادند. بنا به اعلام دیدبان حقوق بشر، ائتلاف سعودی ۵ حمله هوایی عامدانه یا از سر بی ملاحظگی به ۴ منزل مسکونی و یک خواربار فروشی در یمن انجام داد که در این حملات مغایر با قوانین جنگ، جان غیرنظامیان گرفته شد. مدیر بخش خاورمیانه دیدبان حقوق بشر در بیانیه‌ای اعلام کرده که «قول‌های مکرر ائتلاف به رهبری سعودی درباره انجام حملات هوایی مطابق با قوانین، کودکان یمنی را از این حملات مستثنی نمی‌کنند. «سارا لیا ویتسون» افزود: «این موضوع بر ضرورت بازگشتن فوری ائتلاف (سعودی) به فهرست سالیانه "لیست شرم" سازمان ملل(لیست سیاه ناقضان حقوق کودکان) تاکید می‌کند». چهارم آگوست بود که یک هواپیمای ائتلاف عربستان سعودی یک منزل مسکونی در صعده یمن را هدف قرار داد و ۹ عضو یک خانواده شامل ۶ کودک را کشت؛‌کودکانی که از ۳ تا ۱۲ سال سن داشتند.
سوم جولای هم در یک حمله هوایی دیگر، ۸ عضو یک خانواده در استان تعز یمن شامل همسر و یک دختر ۸ ساله کشته شدند.
در جدیدترین گزارش یک سازمان حقوقی از میزان خسارت های جانی، مالی، فرهنگی و اقتصادی جنگ عربستان علیه مردم یمن تأکید شده که با گذشت ۹۰۰ روز از این جنگ بیش از ۳۴ هزار نفر شهید یا زخمی شده‌اند. براساس گزارشی که مرکز حقوقی «حقوق و توسعه» منتشر کرده است بعد از گذشت نزدیک به ۹۰۰ روز از آغاز جنگ ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان علیه یمن ۱۲ هزار و ۹۰۷ غیرنظامی یمنی از جمله ۲۷۶۸ کودک و ۱۹۸۰ زن شهید و ۲۱ هزار و ۱۶۵ غیرنظامی از جمله ۲۵۹۸ کودک و ۲۱۴۹ زن زخمی شده اند.

کد مطلب: 100912
 
Share/Save/Bookmark