میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۶
 
 
گفتاری از شانزه‌ لیزه

فرانسه یک باردیگر شاهد بحران امنیتی شد چنانکه وزارت کشور فرانسه اعلام کرد، در تیراندازی در خیابان شانزه لیزه پاریس، یک افسر پلیس کشته، دو نفر دیگر مجروح شدند ضمن اینکه یکی از دو فرد مهاجم نیز کشته شد. این حادثه که داعش با پذیرش مسئولیت آن بر ماهیت تروریستی آن مهر تایید زد در حالی روی داده که چنین حوادثی در فرانسه امری سابقه‌دار بوده است. نکته مهم همزمانی این حادثه با انتخابات ریاست جمهوری فرانسه است. حال این سوال مطرح می‌شود که ریشه چنین بحران‌هایی چیست و چرا فرانسه بیش از سایر کشورهای دیگر اروپایی درگیر چنین حوادثی می‌شود؟
پاسخ به این پرسش را در یک نکته کلیدی می‌توان جست وجو کرد و آن رفتارهای جهانی ساختار حاکم بر فرانسه است. کارنامه این کشور نشان می‌‌دهد که به رغم تهدیدات گسترده تروریستی علیه این کشور، سران فرانسه یک اصل را در دستور کار دارند و آن حمایت از تروریست‌و تروریست‌پروران است. نمود عینی این رفتار را در اقدامات فرانسه علیه سوریه و متحدانش که در صف اول مبارزه با تروریسم قرار دارند می‌توان مشاهده کرد. ساختار سیاسی و اطلاعاتی و نظامی فرانسه از هیچ اقدامی برای حمایت از تروریست‌ها فروگذار نبوده‌اند که زمینه‌ساز ناامنی در سراسر جهان شده است. نکته دیگر حمایت فرانسه از تروریسم پرورانی همچون رژیم صهیونیستی و سعودی است. فرانسه رسم به حمایت از تروریسم دولتی و تروریسم پروری آنان پرداخته است که نتیجه آن را در کشتار مردم فلسطین و یمن و نیز تحرکات این رژیم‌ها در حمایت از تروریست‌ها در سوریه می‌توان مشاهده کرد.
در کنار این مسائل یک نکته کلیدی در ناامنی اخیر فرانسه قابل توجه است و آن نوع مواضع کاندیداهای ریاست جمهوری فرانسه به این حادثه است. لوپن نامزد راست افراطی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در کنفرانس خبری در پاریس خواستار اخراج همه مهاجران از فرانسه شد.
فرانسوا فیون نامزد محافظه‌کار ریاست جمهوری فرانسه روز پنجشنبه در سخنانی تاکید کرد: رقابت‌های انتخاباتی باید پس از تیراندازی پاریس متوقف شود. ماکرون نامزد چپ میانه سعی کرده تا از این تهدید امنیتی برای رسیدن به اهداف انتخاباتی بهره گرفته و تشکیل ساختاری ورای ساختار حاکم فرانسه را راه مقابله با این وضعیت عنوان کرده است.
مجموع این مواضع نشان می‌دهد که هر کدام از این افراد سعی دارند تا از این موضوع به عنوان ابزاری انتخاباتی بهره گیرند در حالی که یک اصل در مواضع هیچ کدام از آنها مشاهده نمی‌شود و آن اینکه ریشه این تروریسم اقدامات ساختار حاکم بر فرانسه است که زمینه‌ساز ایجاد و گسترش تروریسم شده است. این رویکرد نشان می‌دهد که هیچ تفاوتی میان جریان‌های سیاسی و مدعیان قدرت در فرانسه وجود ندارد و تغییری در رفتارهای آینده فرانسه در حوزه تروریسم ایجاد نخواهد شد که خود زمینه‌ساز ادامه بحران امنیتی در این کشور و جهان خواهد بود.

کد مطلب: 99021
, مولف : علي تتماج
 
Share/Save/Bookmark