میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۲۳:۱۱
 
 
اذعان سخنگوی رسمی وزارت دفاع آمریکا به شكار پهپاد آمريكايي توسط ايران
واشنگتن سرانجام اعتراف كرد
واشنگتن سرانجام اعتراف كرد
 

سرانجام پس از چند روز سكوت و تكذيب ،‌مقامات آمریکایی واشنگتن نتوانست در برابر اسناد ايران مقاومت كند و سخنگوی رسمی وزارت دفاع آمریکا در نهایت پس از چند روز انکار به شکار دومین پهپاد آمریکایی از سوی جمهوری اسلامی ایران اعتراف کرد.
"جرج لیتل" سخنگوی رسمی پنتاگون در اظهاراتی اذعان کرد: به نظر می رسد پهپادی که ایران می گوید آن را شکار کرده ساخت آمریکا و همان پهپاد اسکن ایگل باشد!
این در حالی است که مقامات نیروی دریایی آمریکا پس از شکار دومین پهپاد پیشرفته خود از سوی ایران، اعلام کرده بودند که ما پهپادهای خود را شمارش کرده ایم و مشخص است که از آنها کم نشده است.
در پاسخ به این ادعا روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از مقامات آمریکایی خواست حداقل یکبار دیگر پهپادهای خود را شمارش کنند.اذعان پنتاگون به شکار دومین پهپاد پیشرفته آمریکایی از سوی ایران، بار دیگر برتری اطلاعاتی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به ویژه در عرصه هوافضا بر کشورهای غربی را به اثبات می رساند.
دراين ميان رئیس شورای اجتماعی وزارت دفاع روسیه با تاکید بر اینکه ایران تنها کشوری است که تا کنون موفق به شکار پهپادهای جاسوسی آمریکا شده است گفت : این اقدام موفقیت بزرگ دفاعی و نظامی برای جمهوری اسلامی ایران است .
ایگور کاروتچنکو سردبیر مجله دفاع ملی روسیه افزود : موفقیت جدید ایران نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران به فناوری به دست گرفتن کنترل پهپادهای جاسوسی آمریکا و همچنین رمزگشایی و ورود به سامانه مدیریتی این نوع پرنده ها دست یافته است .
این تحلیلگر ارشد مسایل نظامی ادامه داد بدون شک این موفقیت بزرگ دفاعی و نظامی برای ایران محسوب می شود زیرا اینگونه فناوری ها انحصاری و فقط در اختیار برخی کشورهای محدود است.
کاروتچنکو گفت به صراحت می گویم که سپاه پاسداران ، وزارت دفاع و در مجموع نیروهای مسلح ایران به قابلیت بسیار بالایی در این زمینه رسیده‌اند ، یعنی از نگاه تخصصی ایران در دانش و کاربرد اطلاعات الکترونیک پیشرفت کرده و از نگاه عام ، قدرت دفاعی و نظامی ایران به سطح بالایی رسیده است.
رئیس مرکز مطالعاتی تحلیل تجارت جهانی تسلیحات افزود ایران در جایگاهی قرار دارد که همه طرح های نظامی و دفاعی این کشور از جمله در حوزه شکار هواپیماهای بدون سرنشین به ثمر نشسته است و تاکید می کنم از منظر کارشناسان روسی شکار ایگل آمریکا رویداد و موفقیت بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران است .
این کارشناس با بیان اینکه غیر از ایران تا کنون هیچ کشوری موفق به کنترل و شکار هواپیماهای پیشرفته جاسوسی آمریکا نشده است افزود این موفقیت از جنبه اطلاعاتی بسیار مهم است زیرا امکان دسترسی به فناوری پیچیده ، رمز گشایی و ورود به سامانه های جمع آوری اطلاعات پهپادهای جاسوسی آمریکا برای ایران فراهم شده است .
وی گفت اینکه سال گذشته پهپاد فوق پیشرفته آرکیو ۱۷۰ به دست نیروهای مسلح ایران افتاد و آنهم سالم رویداد ساده ای نیست ، امروز ایران اطلاعات گسترده ای از فناوری جمع آوری اطلاعات پرنده‌های جاسوسی آمریکا در اختیار دارد و با استفاده از این اطلاعات قادر است راهبرد مقابله با پهپادهای جاسوسی آمریکا و اسرائیل را در منطقه خاورمیانه اتخاذ کند.
کارشناس نظامی روس خاطرنشان کرد اطلاعات بدست آمده از پهپادهای امریکا در ایران پردازش می شود و در زمان مناسب از اطلاعات آن استفاده خواهد شد .
این کارشناس روس تصریح کرد کاملا واضح است که تجاوز پهپادهای جاسوسی آمریکا به حریم هوایی ایران تخلف جدی از مقررات بین المللی و قابل پیگیری است و البته بدست گرفتن کنترل هواپیمای جاسوسی که حریم هوایی ایران را نقض کرده است کاملا مطابق با موازین قانونی و بین المللی است .
وی افزود در حال حاضر این امکان برای ایران وجود دارد تا این تجاوز آمریکا را در محافل بین المللی پیگیری کند .
پلیتیکا، روزنامه پرتیراژ صربستان نيز در گزارشی تحت عنوان یک پهپاد دیگر آمریکا به دست ایران افتاد، نوشت: پنتاگون قدرت سایبری ایران را دست کم گرفته است.
روزنامه پلیتیکا افزود: ایرانی ها موفقیت خود را در به دام انداختن یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی که از حریم هوایی ابن کشور جاسوسی می کرد، ستودند.
پلیتیکا نوشت: اما آمریکایی ها تکذیب کردند که هواپیمای آنها در آن منطقه از دست رفته است، اینگونه تکذیب ها در چنین مواقعی اولین واکنش پنتاگون است.این روز نامه صربستانی افزود: دقیقا یک سال پیش، ایرانی ها موفق شدند یک هواپیمای بدون سرنشین بسیاری سری را که از یک پایگاه آمریکایی در افغانستان پرواز کرده بود و در حال ماموریت تجسسی در حریم هوایی ایران بود، به زمین فرود آوردند.
این روزنامه در بخشی دیگر از گزارش خود به قسمتی از گزارش وال استریت ژورنال اشاره کرد و نوشت: آمریکا جاسوسی ایران را از خلیج فارس به طور قابل توجهی افزایش داده است، به ویژه با کمک هواپیماهای بدون سرنشین.
پنتاگون در حالی به آمریکایی بودن پهپاد شکار شده اخیر اذعان می‌کند که «جی کارنی» سخنگوی کاخ سفید سه روز پیش به دنبال اعلام خبر شکار پهپاد آمریکا توسط نیروهای سپاه اعلام کرده بود هیچ گونه شواهدی مبنی بر اینکه پهپاد آمریکا توسط ایران به دام افتاده وجود ندارد.
همچنين يک تحلیلگر مصری با تاکید بر اینکه شکار پهپاد، بار دیگر ابهت آمریکا را در هم شکست، تصریح کرد قدرت فزاینده ایران و ایستادگی این کشور در برابر سیاست های خصمانه آمریکا در خاورمیانه، معادله جدیدی در این منطقه ایجاد خواهد کرد.
رئیس مرکز پژوهشهای راهبردی مصر، موفقیت جمهوری اسلامی ایران در شکار دومین پهپاد جاسوسی آمریکا را دستاوردی راهبردی برای کشورمان دانست.
وی خاطر نشان کرد شکار این پهپاد جاسوسی از سوی ایران، اعتبار آمریکا را زیر سئوال برد.
وی افزود : گرفتار کردن هواپیمای جاسوسی آمریکا نشان می دهد که ایران از قدرت نظامی قابل توجهی به ویژه در زمینه دفاع هوایی برخوردار است.
رئیس مرکز تحقیقات راهبردی مصر که با العالم گفتگو می کرد، آمریکا را به نقض حاکمیت ایران متهم کرد و افزود: آمریکا به حریم هوایی کشوری مستقل و دارای حاکمیت کامل که فقط به حفاظت از مرزهای زمینی ، دریایی و هوایی خود می پردازد، تجاوز کرده است .
امیل امین در پایان خاطرنشان کرد که قدرت فزاینده ایران و ایستادگی این کشور در برابر سیاست های خصمانه آمریکا در خاورمیانه، معادله جدیدی در این منطقه ایجاد خواهد کرد.
در اين زمينه یک روزنامه پاکستانی نيز با اشاره به مهندسی معکوس و استفاده ایران از فناوری به کار رفته در پهپادهای آمریکا، عنوان داشت که بدین ترتیب دیگر ایالات متحده تنها دارنده فناوری های پیشرفته در مورد هواپیماهای بدون سرنشین نخواهد بود.
روزنامه اکسپرس تریبون در گزارش خود می نویسد : ممکن است جهان حساسیت هایی در مورد توسعه برنامه هسته ای ایران داشته باشد، اما این کشور هم اکنون بر روی برنامه جدیدی کار می کند که ممکن است مورد توجه بیش از حد و یا حتی نگرانی آمریکا واقع شود.
در ادامه این گزارش آمده است: آمریکا تا مدت زمان زیادی نمی تواند به عنوان تنها کشور دارنده فناوری های پیشرفته در مورد هواپیماهای بدون سرنشین مطرح باشد و به عبارت دیگر تا زمانی که ایران به این کار اقدام نکرده بود می شد آمریکا را به عنوان تنها دارنده تکنولوژی پیشرفته در ساخت هواپیماهای بدون سرنشین دانست.

کد مطلب: 78718
 
Share/Save/Bookmark