میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۱۸
 
 
صهیونیست‌ها در سازمان‌ ملل و سعودی در سوئد ناکام ماندند
ناتوانی آمریکا در حمایت از مهره‌هایش
ناتوانی آمریکا در حمایت از مهره‌هایش
 

آمریکا در حالی سعی دارد تا خود را متحدی قابل اعتماد نشان داده و با این ادعا مطیع بودن جهانیان را طلب می‌کند که شکست صهیونیست‌ها در سازمان ملل و ناکامی سعودی در مذاکرات سوئد واهی بودن این ادعاها را نشان می‌دهد.
انزوای جهانی آمریکا هر روز بیش از گذشته آشکار می شود آنجا که در کنار مخالفت جهانی با طرح‌های اقتصادی و تحریمی آمریکا علیه سایر کشورها، به عرصه مذاکرات جهانی نیز رسیده است چنانکه در حالی که نماینده آمریکا در سازمان ملل برای تصویب قطعنامه پیشنهادی‌اش علیه مقاومت فلسطینی حتی به تهدید کشورها متوسل شد، اما مجمع عمومی سازمان ملل این قطعنامه را رد کرد.
با رد قطعنامه ضدفلسطینی، مجمع عمومی سازمان ملل متحد پنج‌شنبه شب (به وقت نیویورک) به صحنه شکستی بزرگ برای آمریکا بدل شد.«نیکی هیلی» نماینده آمریکا هفته گذشته پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه کرد که با محکوم کردن مقاومت مردم فلسطین و متهم کردن حماس به تروریسم، به دنبال تشدید فشار بر فلسطینی‌ها بود.پس از اظهارات هیلی، «ساکا لورنتی» نماینده بولیوی از رئیس جلسه خواست در مورد نحوه رأی‌گیری در مورد قطعنامه رأی‌گیری کرده و نظر اعضا در مورد افزایش کف آرای مورد نیاز برای تصویب قطعنامه به دو سوم را جویا شود. پس از آن کشورهای عربی هم اعلام کردند مخالف قطعنامه پیشنهادی آمریکا هستند و به آن رأی منفی می‌دهند. پس از سخنرانی‌ها، قطعنامه پیشنهادی آمریکا به رأی گذاشته شد. نتیجه رأی‌گیری به این ترتیب اعلام شد: ۸۷ رأی مثبت، ۵۷ رأی منفی و ۳۳ رأی ممتنع. جنبش مقاومت اسلامی فلسطین رد قطعنامه ضدفلسطینی در مجمع عمومی سازمان ملل را نشانگر مشروعیت آرمان فلسطین و یک شکست برای دولت آمریکا توصیف کرد. در این میان مجمع عمومی سازمان ملل طرح ایرلند برای حل مسأله فلسطین را تصویب کرد. این طرح که بولیوی اصلاحاتی را در آن اعمال کرد، خواستار حل مسأله فلسطین بر اساس قطعنامه های مرتبط از جمله قطعنامه ۲۳۳۴ شورای امنیت است.رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس گفت که رد قطعنامه ضد فلسطینی در سازمان ملل، پیروزی مهم برای فلسطینان و کشورهایی است که علیه این قطعنامه در مجمع عمومی رای دادند.

شکست سعودی در سوئد
بعد دیگر شکست آمریکا در سوئد رقم خورد آنجا که گروه‌های یمنی توانتسند با برتری نظامی، سعودی را به پذیرش مذاکرات وادار سازند. در تحولات میدانی یمن نیروهای ارتش یمن و انصارالله یک فروند پهپاد جاسوسی ائتلاف سعودی را در آسمان الحدیده منهدم کردند. ارتش و کمیته‌های مردمی یمن شش موشک بالستیک به منطقه جیران عربستان شلیک کردند و موفق شدند یک پهپاد ائتلاف سعودی را در غرب یمن ساقط کنند.
سومین دور از مذاکرات یمن بین گروه‌های درگیر در این کشور از پنجشنبه (۱۵ آذر) با نظارت سازمان ملل متحد شروع شده و قرار است یک هفته در استکهلم، پایتخت سوئد ادامه پیدا کنند. «محمد عبدالسلام» رئیس هیات صنعاء در مذاکرات صلح یمن گفت که «ما معتقدیم مبنای تشکیل مرحله انتقالی آینده در یمن اصول و قوانین جدیدی صورت خواهد گرفت.

کد مطلب: 107087
 
Share/Save/Bookmark