میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۴
 
 
لاریجانی:
من رفیق روحانی هستم
مصلحت نمی‌دانم به کارهای انتخاباتی ورود کنم
من رفیق روحانی هستم
 

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره حمایتش از دولت در انتخابات ۹۶ گفت: من رفیق آقای روحانی هستم، اما در انتخابات بنای دخالت ندارم مصلحت نمی‌دانم برای انتخابات همه بخش‌های کشور دخالت کنند.
علی لاریجانی در نشست خبری در تشریح برنامه ششم توسعه گفت: فراز و فرودهایی بین دولت و مجلس برای نحوه برنامه‌نویسی وجود داشت، به همین دلیل یک مقدار طولانی شد. وی با تأکید بر اینکه باید در برنامه ششم توسعه اهداف کمی و کیفی کشور روشن می‌شد تا قابل نظارت باشد، گفت: در صورت تحقق این امر، از اجرای سلیقه برنامه خودداری می‌شد؛ به همین دلیل مجلس با تعیین اهداف کمی و کیفی کشور، لایحه برنامه ششم را تدوین کرد و در هر بخش برنامه جداولی را قرار داد تا در طول پنج سال طبق آن جداول عمل شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طبق برنامه ششم توسعه مقرر شد ۲.۸ درصد از رشد ۸ درصدی از طریق رشد بهره‌وری محقق شود. علاوه بر این سرمایه‌گذاری به میزان ۲۱.۴ درصد از طرق داخلی و خارجی افزایش یافت.
لاریجانی با بیان اینکه برنامه ششم بر لزوم کاهش فاصله بین سود تسهیلات و سپرده‌های بانکی تأکید کرد، گفت: فاصله بین نرخ سود تسهیلات و سپرده‌های بانکی به ضرر تولیدکنندگان است؛ بنابراین مقرر شد هر سال، ۱۰ درصد این فاصله کاهش یابد. وی با اشاره به تأکید برنامه ششم بر لزوم کاهش وابستگی بودجه به نفت گفت: طبق برنامه ششم توسعه در سال ۱۴۰۰ این وابستگی نباید بیش از ۲۰ درصد باشد.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ۳۰ درصد از بودجه استان‌ها از طریق استان‌ها اختصاص می‌یابد. لاریجانی افزود: همچنین مقرر شد سه درصد از درآمدهای نفتی به مناطق نفت‌خیز اختصاص یابد. علاوه بر این شرکت‌هایی که در این مناطق کار می‌کنند، باید درصدی از درآمدهایشان را به رفع محرومیت در این مناطق اختصاص دهند. وی اظهار داشت: همچنین سهم ۳۰ درصدی از صندوق توسعه ملی برای بخش نفت و گاز گذاشته شد و اجازه داده شد از صندوق توسعه ملی به مناطق کمتر توسعه یافته، تسهیلات ارزی داده شود.
رئیس مجلس با اشاره به تأکید برنامه ششم بر لزوم ساماندهی بدهی‌های دولت گفت: یکی از مسائل کلان دولت، بدهی‌هاست که در قانون برنامه برای بدهی دولت سقف گذاشته شد که دولت از آن تخطی نکرده و در دولت‌های بعدی مشکل پیدا نکند.
لاریجانی با اشاره به تلاش مجلس برای شفاف‌سازی حقوق و دریافتی‌های مدیران گفت: طبق برنامه ششم، اطلاعات مربوط به حقوق دیوانی در دسترس عموم قرار می‌گیرد. وی تصریح کرد: برنامه ششم اختیاراتی به بانک مرکزی برای برخورد با تخلفات مؤسسات مالی و اعتباری داد تا آشفتگی در کشور ایجاد نشود و مردم دچار استرس نشوند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تلاش‌های برنامه ششم برای توجه به روستاها و جلوگیری از مهاجرت و حاشیه‌نشینی گفت: برای حل این مشکل بر چرخه اقتصادی روستاها تمرکز پیدا کردیم و برنامه توسعه اقتصادی و اشتغالزایی برای روستاها تدوین شد.

هدف مجلس علاج پدیده حقوق‌های نجومی بود
لاریجانی در ادامه با اشاره به ایجاد بحران آب در کشور گفت: ۹۰ درصد از آب کشور ما صرف کشاورزی می‌شود. به همین دلیل در حوزه کشاورزی تصمیماتی گرفته شد تا در قالب برنامه ششم توسعه اجرا شود.
وی به توسعه آبیاری تحت فشار اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه در سال ۹۶ از صندوق توسعه ملی برداشت کمتری می‌کنیم، اما برای این اقدام از صندوق توسعه ملی نیز برداشت خواهیم داشت.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در استان‌هایی که با کمبود آب مواجهیم بهبود الگوی کشت را اجرا خواهیم کرد و کشاورزانی که از این الگو استفاده کنند، مورد حمایت قرار خواهند گرفت.
لاریجانی گفت: شیرین کردن آب یکی دیگر از برنامه‌هایی است که بر اساس آن ۳۰ درصد از آب استان‌های ساحلی باید از آب دریا تامین شود.
وی گفت: احیای ۲۰ درصد تالاب‌های بحرانی بازیافت ۲۰ درصد از حجم پس ماندها و احیای جنگل‌ها از دیگر برنامه‌هایی است که در این زمینه در برنامه ششم به تصویب رسانده ایم.
لاریجانی با اشاره به اینکه برخی موتورسیکلت‌ها ۶ برابر اتومبیل‌ها آلودگی ایجاد می‌کنند، گفت: در برنامه ششم اعلام شده که هر سال ۱۰ درصد از این موتورها به موتور برقی تبدیل شوند.
رئیس قوه مقننه ادامه داد: در حوزه صنعت ۱۰ درصد ورودی صنایع را به صنایع کوچک اختصاص دادیم. وی همچنین با اشاره به حمایت مجلس از مسکن اجتماعی تصریح کرد: مقرر شد سالانه ۲۷۰ محله احیا شود تا شهرها از ساختار مطلوب برخوردار شوند. رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: تا سال سوم برنامه کلیه فرآیند دستگاه‌های دولتی باید الکترونیکی شود.
لاریجانی ادامه داد: مقرر کردیم اگر صنعت‌گران، دانشگاهیان را جذب کنند سهم بیمه آنها را دولت تقبل کند تا از این طریق جاذبه‌ای برای جذب فارغ‌التحصیلان به وجود آید. وی با اشاره به تمهیدات برنامه ششم برای قوه قضاییه گفت: برای قوه قضاییه شاخص‌های نظارتی روشن تعریف کردیم همچنین قوه قضاییه را به بررسی سالانه وضع درآمدی مقامات و ارائه گزارش آن به مجلس ملزم کردیم، سقفی هم برای حقوق مدیران در نظر گرفته شد که جار و جنجال‌هایی به پا کرد.

۳۹۷ مدیر حقوق نجومی
رئیس مجلس درباره حقوق‌های نجومی گفت: بعد از طرح این مسئله مجلس کار را جدی گرفت و دیوان محاسبات را مامور کرد که مسئله را پیگیری کند؛ ۱۰۰ هزار مدیر در کشور دریافتی هایشان بررسی شدکه از این تعداد ۳۹۷ نفر اضافه دریافتی داشتند.
لاریجانی تصریح کرد: دیوان محاسبات را مامور کردیم که اضافه برداشت‌ها را ملزم به برگرداندن این مبالغ کند. همه برگرداندند فقط ۱۰- ۱۲ نفر مقاومت کردند، اما وقتی دیدند سرکارشان با دادگاه است آنها هم برگرداندند.
رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه اقدام بعدی ریشه‌یابی این مسئله بود، تصریح کرد: باید بررسی می‌شد که چرا این مسئله رخ داده، ما در کشور سه بخش داریم حقوق، مزایای مستمر و مزایای غیرمستمر که از این بین حقوق و مزایای مستمر سقف دارد، اما جایی که رخنه پیدا شده بود مزایای غیرمستمر بود. وی تصریح کرد: نیت قانون گذار این بود که این پدیده را علاج کند قصد مجلس این بود که برای مزایای غیرمستمر همراه با مزایای مستمر سقف تعیین کند.

مصلحت نمی‌دانم به کارهای انتخاباتی ورود کنم
لاریجانی در پاسخ به سؤالی درخصوص فعالیت‌های انتخاباتی‌اش گفت: جلساتی درخصوص انتخابات ریاست جمهوری نداریم چون برداشت من این است که مسائل کشور بخصوص در حوزه اقتصاد پیچیده شده است. بنده از بعد از نماز صبح که به مجلس می‌آیم تا آخر شب مشغول کارهای مجلس هستم؛ فرصت نمی‌کنم و اولویت خود هم نمی‌دانم. وی تصریح کرد: به عنوان رئیس مجلس، مصلحت نمی‌دانم به کارهای انتخاباتی ورود کنم؛ البته به من خبری هم ندادند؛ باید تشکر کنم که به من خبری ندادند.

عملکرد دولت در زمینه اقتصاد مقاومتی
لاریجانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دولت توانست سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را آن گونه که انتظار می‌رود اجرایی کند ؟ گفت: این مسئله را باید تفکیک کنیم، به طور مثال در حوزه کشاورزی خوب عمل کردند، چراکه ما انتظارمان از بخش کشاورزی این بود که در برخی از امور خودکفا شوند که خوب در این زمینه خوب عمل کردند، در مسئله آبزیان، دامپروری، کشاورزی رشد خوبی داشتند و شما ببینید که وقتی ما در مسئله گندم خودکفا شدیم خوب این هم به نوعی عمل کردن به اقتصاد مقاومتی است.
وی تصریح کرد: در حوزه نفت گام‌های خوبی برداشته شده، ما در حوزه تولید و فروش نفت با توجه به سرمایه‌گذاری‌های خوبی که در پارس‌جنوبی در حال انجام است، گام‌های خوبی برداشته‌ایم. در مسائل دیگری همچون حوزه وزارت بهداشت هم اقدامات خوبی صورت گرفته و در برخی از زمینه‌ها نیز عملکرد ضعیفی داشته که این مسائل را باید از یکدیگر تفکیک کرد و هر کدام را جداگانه مورد بررسی قرار داد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص نتایج تفاهم‌نامه‌های اقتصادی با شرکت‌های خارجی گفت: رفتارهایشان شیطنت‌آمیز است. یکسری از بانک هایشان همکاری‌ها را آغاز کردند، اما آنطور که انتظار می‌رفت سرمایه‌گذاری‌ها به آن شدت نیست.
وی درباره عملکرد دولت نیز گفت: در سیاست خارجی، کشاورزی و نفت عملکرد خوبی داشته اند با توجه به اینکه آقای روحانی دبیر شورای عالی امنیت ملی بودند و در حوزه سیاست خارجی شناخت داشتند، برایشان ملموس بود. 

آمریکا مراقب باشد پابرهنه وارد منطقه نشوند
لاریجانی درباره ایران به تهدیدات آمریکا گفت: بین اینکه افرادی نظراتی در ذهن داشته باشند یا مجال عمل پیدا کنند، تفاوت است. در منطقه صحنه سختی وجود دارد کسانی که می‌خواهند وارد این صحنه شوند باید مراقب باشند پابرهنه وارد این صحنه نشوند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: یکی از نامزدهای انتخاباتی آمریکا اعلام کرده است که ما برای ایجاد داعش هزینه دادیم، خودشان هم باید هزینه از بین رفتن داعش را بدهند. امیدواریم روش عقلایی به کار ببرند.

ستاد اقتصاد مقاومتی باید در مسائل کلان پخته‌تر باشد
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید ستاد اقتصاد مقاومتی در مسائل کلان پخته‌تر باشد.
لاریجانی اظهار داشت: ستاد اقتصاد مقاومتی مصوباتش را برای ما می‌فرستند بی اطلاع نیستیم. بنا شده است گزارشی را هم به جامعه بدهند.
وی تصریح کرد: در اجرای اقتصاد مقاومتی نیز باید ببینیم در چه شرایطی دولت آن را دنبال می‌کند. وضعیتمان در سال ۹۱ و ۹۲ در بدهی به بانک‌ها مشخص بود. دولت این گونه تحویل گرفت، عدد کمی نبود.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: این دولت تلاش کرد و در کنترل تورم موفق بود. باید تلاش کنیم این مسیر پرتحرک باشد جا دارد چند سال مجاهدانه در مسیر اقتصاد عمل کنیم.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حتما عملکرد دولت در اجرای اقتصاد مقاومتی از متوسط بهتر است.
نماینده مردم قم در مجلس درخصوص برجام نیز گفت: برجام در ظرف زمانی خود تصمیم درستی بود شاید بگوییم باید ملاحظات بیشتری در نظر گرفته می‌شد همین الان هم کشورهای اروپایی معتقدند برجام نباید بهم بخورد. البته باید در مقام تصمیم گیری به برخی موضوعات دقت بیشتری می‌شد تا این ضایعات و شیطنت‌هایی که با آن مواجهیم ایجاد نشود.

من رفیق آقای روحانی هستم
لاریجانی همچنین درخصوص حمایتش از دولت در انتخابات ۹۶ گفت: من رفیق آقای روحانی هستم، اما در انتخابات بنای دخالت ندارم مصلحت نمی‌دانم برای انتخابات همه بخش‌های کشور دخالت کنند. وی در پاسخ به سوالی پیرامون نامه‌های اخیر احمدی‌نژاد به رئیس‌جمهور نیز گفت: سوال بهتر از این نداشتید بپرسید؟ خیلی علاقه‌ای ندارم در این خصوص صحبت کنم. 

روابط ایران و همسایگان بر مبنای برادری است
لاریجانی پیرامون ارتباط ایران و همسایگان نیز گفت: اصولا روابط ایران و همسایگان بر مبنای برادری است حتی ممکن است بعضی از آنها در برهه‌هایی با ما بد کرده باشند، اما جمهوری اسلامی مبنای خود را در برخورد برادرانه با ایشان گذاشته است.
وی درخصوص گفت‌وگوی جناح‌های سیاسی در مجلس خاطرنشان کرد: برخی دوستان مجلس حرف‌هایی داشتند که این جناح‌ها رایزنی‌هایی را در سطح پارلمان داشته باشد که به نظر من مشکلی نیست. در گذشته که اختلافات شدید بود با هم حرف زدند. عیبی ندارد که اگر پیگیری شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص ممنوع‌التصویری خاتمی و روابط با قوه قضاییه نیز گفت: ضمن اینکه ما روابط برادرانه داریم، اما هرکس جای خودش تصمیم گیرد. وی ادامه داد: اگر مصوبه قانونی باشد، باید مجلس تصمیم بگیرد. بالاخره یک جایی درخصوص ممنوع‌التصویری تصمیم گرفتند؛ شما نمی‌دانید کجاست.

هرهری مسلک بودن، خوب نیست
نماینده مردم قم در مجلس درباره اینکه آیا اصولگرا است یا نه و آیا جوسازی‌های موجود در کشور قادر است تصمیمات مجلس را تحت تأثیر قرار دهد یا نه؟ گفت: افراد اصولگرا مختلف هستند، برخی زود قضاوت می‌کنند که من نمی‌خواهم جلوی نظرات را بگیرم، اما معتقدم نظر رهبری که فرمودند «اصولگراییِ اصلاح‌طلبانه، راهکار کشور است»؛ متین است. وی گفت: انسان نمی‌تواند مسلکی نشود، اما هرهری مسلک بودن، خوب نیست.
لاریجانی درباره جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی گفت: اینکه عده‌ای جمع شدند و جبهه تشکیل دادند، ایرادی ندارد؛ ایرادی که من گرفتم، به این نبود، بلکه ایرادم به روش برخورد آنها با مجلس بود. شما بیانیه‌ای که دادم را بخوانید؛ ماهیت کار آنها خوب است، اینکه افرادی جمع شوند برای انتخابات تصمیم بگیرند، ایرادی ندارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت سوریه گفت: منفعتی برای ما در سوریه، جزء این نیست که مردم این کشور خودشان، کشورشان را اداره کنند؛ ما با این روش که عده‌ای می‌خواهند عقاید خود را تحمیل کنند، مخالفیم.

رسیدگی به تجمعات مقابل مجلس
همچنین رئیس مجلس درباره اینکه چقدر پیگیر تجمعات مقابل مجلس هستید؟ گفت: افرادی که جمع می‌شوند، به هر حال درخواست‌هایی دارند، نمایندگان آنها دعوت می‌شوند و حرف‌های آنها شنیده می‌شود، اگر در این باره باید قانون عوض شود، طبیعتاً طرح و لایحه باید ارائه شود.
نماینده مردم قم در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه مقامات ایرانی در وزارت امور خارجه، مردم را از سفر به ترکیه منع می‌کنند اما این اتفاق درخصوص عراق رخ نمی‌دهد، آیا عراق از ترکیه امن‌تر است؟ گفت: ترکیه کشور دوست و همسایه ماست و مثال آن با عراق متفاوت است.
وی افزود: زائران ایرانی به کربلا و نجف سفر می‌کنند که مشکلاتی در این شهرها درخصوص امنیتی وجود ندارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: به هر حال برای صیانت از جان مردم، مقامات ایرانی هشدارهایی دادند. اگرچه ما انتظار داریم دولت ترکیه در خطابه‌ها و مواضعش، از آراستگی برخوردار باشد. متأسفانه برخی مواضع بخصوص در گذشته اخیر در سطح همسایگی ما نبود و ایران با خویشتن‌داری در این‌باره عمل کرد.
وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه عربستان از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند و اتهام‌زنی‌هایی به ایران داشته، اصرار جمهوری اسلامی برای برقراری روابط مجدد با عربستان چیست و اینکه جمهوری اسلامی تا چه اندازه وضعیت یمن را که مورد حمله عربستان است، پیگیری می‌کند؟ عنوان کرد: مسئله یمن مهم است و ما مستمراً آن را دنبال می‌کنیم.

کد مطلب: 98798
 
Share/Save/Bookmark