میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۱۲
 
 
یگان‌های زرهی و تکاوران ترکیه در مرز با سوریه مستقر شدند
ادلب آزمون صداقت آنکارا
ادلب آزمون صداقت آنکارا
 

ارتش ترکیه در راستای عملیات جدید در سوریه و منطقه «ادلب»، یگان‌های تکاور کاملا مجهز و خودروهای زرهی جدید در مرز سوریه مستقر کرد در حالی که بسیاری این عملیات را آزمونی برای ترکیه می‌دانند.
خبرنگار «آناتولی» از مرز با سوریه گزارش می‌دهد جوخه‌های جدیدی از خودروهای زرهی به همراه تکاوران نظامی از نیروهای مختلف، در منطقه «ریحانلی» واقع در استان جنوبی «ختای» مستقر شده‌اند. این نیروهای جدید که شامل چندین دستگاه تانک، توپخانه «هویتزر» و نفربر زرهی می‌شود، قرار است در منطقه کاهش تنش واقع در استان ادلب، استقرار پیدا کنند.
خبرگزاری آناتولی ماموریت عملیات نظامی جدید ترکیه در سوریه را برقراری آتش‌بس میان نیروهای دولتی و معارضان سوری در ادلب عنوان کرد. پیشتر «رجب طیب اردوغان»‌رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرده بود که اکنون عملیات بزرگی در استان ادلب در جریان است و این عملیات ادامه خواهد داشت. در ادامه پیشروی ارتش سوریه و متحدانش در دیرالزور و حومه آن، شهر «مراط فوقا» از داعش پس گرفته شد.
بخش رسانه‌ای «الاعلام‌الحربی» اعلام کرد نیروهای سوریه و متحدان آن، تروریست‌های داعش در شهر «المیادین» را محاصره کرده‌اند و این تروریست‌ها به دلیل حملات ارتش سوریه در حال فرار از حومه دیرالزور هستند.
برخی منابع از درگیری‌های پراکنده‌ای میان ارتش ترکیه با تروریست‌های النصره در مرز سوریه و ترکیه خبر داد. این درگیری‌ها در شهر «کفرلوسین» واقع در مرز ترکیه و سوریه اتفاق افتاده است. ارتش ترکیه در راستای عملیات جدید در سوریه و منطقه «ادلب»، یگان‌های تکاور کاملا مجهز و خودروهای زرهی جدید در مرز سوریه مستقر کرد. خبر دیگر آنکه سناتور ارشد شورای فدراسیون روسیه در واکنش به بیانیه اخیر پنتاگون گفته است: «مسکو و دمشق با وجود مداخلات آمریکا، سرانجام داعش را نابود خواهند کرد». «الکسی پوشکوف» سناتور ارشد شورای فدراسیون روسیه در پیامی توئیتری اعلام کرد، ارتش سوریه به پشتیبانی نیروی هوایی روسیه سرانجام این کشور را از چنگ تروریست‌های داعش آزاد خواهد کرد، حتی با وجود ادامه مداخلات آمریکا.
رئیس کمیته سیاست اطلاعاتی شورای فدراسیون روسیه تأکید کرد: «پنتاگون تردیدی ندارد که ارتش سوریه با حمایت و پشتیبانی روسیه، حتی با وجود مداخلات آمریکا، سرانجام سوریه را از چنگ تروریست‌ها آزاد خواهد کرد».
از سوی دیگر وزیر خارجه ترکیه هدف از آغاز عملیات ادلب را توقف کامل درگیری‌ها عنوان کرد. «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه بامداد یکشنبه گفت هدف آنکارا از اعزام نیروی نظامی به منطقه «ادلب» در سوریه، توقف کامل درگیری‌هاست. چاووش‌اوغلو طی مصاحبه با شبکه «سی‌ان‌ان تورک» تاکید کرد حمایت ترکیه از معارضان سوری در جریان عملیات نظامی بزرگی که در ادلب آغاز کرده، با هدف توقف کامل درگیری‌ها و تسهیل فرایند مذاکرات برای یافتن راهکار سیاسی است. منابع خبری اعلام کردند ائتلاف بین المللی به اصطلاح ضد داعش به سرکردگی آمریکا طی ۴ روز گذشته ۲۵۰ غیرنظامی سوری را در «الرقه» به قتل رسانده است. بینالی ایلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه، می‌گوید کشورش در عملیات خود در ادلب سوریه با مسکو هماهنگ است.
بینالی ایلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه، اظهار داشت که این کشور در عملیات خود در ادلب سوریه با مسکو هماهنگ است. ایلدیریم اظهار داشت: «ما امنیت را در ادلب برقرار می‌کنیم.» همچنین نیروهای دموکراتیک سوریه از آزادسازی ۸۵ درصد رقه خبر دادند و اعلام کردند آزادسازی کل این شهر طی چند روز آینده اعلام می‌شود.
راهبرد دیگر آنکه «ولید المعلم» وزیر خارجه سوریه در رأس هیأتی عازم سوچی روسیه شد . قرار است در این سفر گفت‌وگوهایی میان هیأت سوری و مقامات عالی‌رتبه سیاسی و امنیتی روسیه انجام شود. در هیأت سوری «علی حمود» وزیر حمل‌و‌نقل، «علی غانم» وزیر نفت، «زهیر خربطلی» وزیر برق، «مامون حمود» وزیر دارایی و تعدادی دیگر از مقامات این کشور حضور دارند.
رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه می‌گوید که پشت همه گروه‌های تروریستی از جمله داعش سایه غرب دیده می‌شود. وی تاکید کرد که ارتش ترکیه باید به ادلب حمله می‌کرد چراکه شهرها و روستاهای مرزی ترکیه در خطر قرار داشتند.
خبر دیگر از سوریه آنکه انفجارهای مهیبی در شهرک ورزشی در شهر دیرالزور واقع در شرق سوریه رخ داد که گفته می‌شود ناشی از حمله جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی به مواضع ارتش سوریه و هم پیمانان آن در این منطقه است. العالم به نقل از منابع محلی اعلام کرد کار انتقال خودروها و تخلیه افراد از منطقه‌ای که در آن انفجارها رخ داده است، ادامه دارد.

کد مطلب: 101281
 
Share/Save/Bookmark