میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۰
 
 
روز خانم صدر اعظم

آلمانی‌ها در حالی امروز در انتخابات پارلمانی این کشور شرکت می‌کنند که این انتخابات سرنوشت آنگلا مرکل و رسیدن او به صدراعظمی برای چهار سال دیگر را تعیین خواهد کرد. مرکل که سه دور صدر اعظمی را تجربه کرده تلاش دارد برای مرتبه‌ای دیگر قدرت را در دست گیرد در حالی که جریان‌های رقیب با تکیه بر مواردی همچون استقلال آلمان در اتحادیه اروپا و دوری از آمریکا به دنبال پایان دادن به رویاهای او هستند. نظرسنجی‌ها حاکی از آن هستند که برای نخستین بار در حدود شش دهه گذشته در این انتخابات حزب راست افراطی و ملی‌گرای آلمان در جایگاه سومین حزب وارد پارلمان خواهد شد.
این حزب موسوم به حزب آلترناتیو برای آلمان (AfD) در یک هفته منتهی به انتخابات جایگاه خود را بیش از پیش تقویت کرده و دو نظرسنجی که روز جمعه منتشر شد نشان دادند که این حزب در انتخابات با کسب بین ۱۱ تا ۱۳ درصد آراء جایگاه سوم را به دست خواهد آورد. براساس نظرسنجی‌های انجام شده از جانب موسسه‌های "اینسا" و "انمید" ائتلاف CDU/CSU متعلق به آنگلا مرکل بین ۳۴ تا ۳۶ درصد و حزب SPD بین ۲۱ تا ۲۲ درصد رای کسب خواهد کرد.
یکی از چالشهای مرکل را جریان‌های افراطی تشکیل می‌دهد چنانکه حزب AfD گفته است که مانیفست این حزب ممنوع کردن همه مساجد و مناره‌ها در آلمان، ممنوع کردن انتشار اذان از جانب مسلمانان و مجازات کسانی است که حجاب دارند. این تفکر با توجه به بحران پناه‌جویان و چالشهای امنیتی اروپا می‌تواند نتایج قابل توجهی در انتخابات کسب و چالشهایی برای مرکل ایجاد کند. آنچه در روند انتخابات آلمان مشاهده می‌شود تفاوت‌های دیدگاهی میان مرکل با افکار عمومی آلمان بر سر پناه‌جویان است بسیاری بر این عقیده‌اند که فضای روانی آلمان چنان است که پذیرنده سیاست‌های مرکل در حوزه پناه‌جویان نبوده و این مسئله می تواند بر آرای وی تاثیرگذار باشد. البته مرکل با تکیه بر رشد اقتصادی کشور و نیز سیاست‌هایی که با محوریت انتقاد از آمریکا در پیش گرفته و نیز قدرت نمایی در برابر انگلیس و برگزیت امید دارد تا بتواند آرای مردمی را کسب کند.
بر همین اساس طی ماه‌های اخیر مرکل از هر فرصتی برای انتقاد از آمریکا و نیز تاکید بر لزوم پاسخ گویی انگلیس به اتحادیه اروپا بهره گرفته و سعی کرده این قدرت نمایی را به نمایش گذارد. مرکل برای رسیدن به قدرت حتی با سوسیال دموکرات‌ها نیز به توافق رسیده که ریاست جمهوری اشتاین مایر در این چارچوب بوده است.
به هر تقدیر می‌توان گفت که امروز روزی سرنوشت ساز برای مرکل و ائتلاف او خواهد بود چرا که نه تنها تعیین کننده جایگاه آنان در عرصه قدرت و تکرار صدر اعظمی اوست بلکه می‌تواند مهر تایید مردم بر سیاست‌ داخلی و خارجی او باشد که تاثیر بسیاری بر سیاست‌های آینده او خواهد داشت در حالی که بسیاری بر این عقیده‌اند که مرکل در صورت رسیدن به قدرت نیز مانند گذشته دورانی راحت در پیش روی ندارد چرا که در کنار چالش‌های داخلی با اروپایی بحران زده و جهانی سراسر جنگ قدرت مواجه است که برای بقا در آن آلمان شرایطی دشوار در پیش روی دارد. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 101083
 
Share/Save/Bookmark