میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۱۱
 
 
فرهنگ از کربلا تا قدس

این روزها جهان شاهد رویدادی بزرگ یا حتی به تعبیر بسیاری از بزرگان رسانه‌ای‌جهان، حماسه‌ای بزرگ به حضور میلیون‌ها دلداده و شیفته آزادی‌خواهی است که برای اربعین حسینی(ع) راهی کربلا شده‌اند. آنانی که با کمترین امکانات با پای پیاده راهی سفری شده‌اند که در آن یک واژه زمزمه همگان است و آن نام حسین(ع) است. این حماسه بزرگ این سوال را در میان جهانیان به همراه داشته است که این حسین کیست که عالم همه دیوانه‌ اوست و مسلمان و غیرمسلمان را راهی کربلا کرده است. راهی که همگان با جان دل و نه با اجبار در آن قدم نهاده‌اند.
حضوری که به اذعان جهانیان بزرگ‌ترین گردهمایی جهانی است هر چند که محافل رسانه‌ای و سیاسی ضد آزادی‌خواهی با سانسور و بایکوت خبری سعی در اهمیت‌زدایی از آن را دارند در حالی برخی از کشورهای دست‌نشانده غرب نظیر سعودی در همین ایام با بحران‌سازی در لبنان و اجرای کودتا در داخل عربستان سعی در انحراف افکار عمومی از این حماسه حضور به حاشیه‌ها را دارند.
حضور عاشوراییان در کربلا از تمام ادیان و فرق الهی در حالی رقم زده شده است که یک نکته مهم در آن مشاهده می‌شود و آن تداعی شدن یکی از نکات قابل توجه در انقلاب اسلامی ملت ایران این جمله‌ای است که بارها حضرت امام خمینی(ره) آن را بیان فرمودند «راه قدس از کربلا می‌گذرد»
وقتی امام و ملت ایران این مسئله را مطرح می‌کردند محافل رسانه‌ای و سیاسی غربی چنان عنوان می‌کردند که منظور ایرانیان اشغال عراق است و سعی می‌کردند با این ادعا کشورهای منطقه و جهانیان را علیه ایران تحریک کنند.
امروز با نگاهی بر آنچه اربعین حسینی در کربلا روی داده می‌توان دریافت که گفته امام(ره) مبنی بر گذر راه قدس از کربلا فانوس راهی بوده که بهترین مسیر را نشان دهد. اولا میعادگاه همگان کربلای حسینی‌(ع) است که سنبل آزادی‌خواهی و مبارزه با استبداد و ستم و... است و گرد آمدن در این حلقه می‌تواند زمینه‌ساز همگرایی و وحدت آزادی‌خواهان جهان باشد که حرکتی جهانی برای مبارزه با ظلم و ستم را رقم خواهد زد. ثانیا این اجتماع عظیم که بخشی از آن در قالب مدافعان حرم در سوریه تجلی یافت می‌تواند مولفه‌ای برای وحدت جهانی علیه صهیونیسم بین‌الملل و در نهایت گامی برای اصلی‌ترین غده سرطانی علیه بشریت یعنی رژیم صهیونیستی و اربابان خارجی آن.
آری اربعین حسینی(ع) نشان داد که راه قدس و راه آزادی‌خواهی از کربلا می‌گذرد و آزادی‌خواهان جهان با حرکت در این مسیر می‌توانند ضمن تحقق صلح و برابری و برادری جهانی از آن به عنوان راهی برای پایان دادن به حیات جعلی رژیمی نامشروع به نام رژیم صهیونیستی بهره گیرند که رهایی‌بخش تمام ستمدیدگان و مظلومان عالم خواهد بود. لبیک یا حسین(ع) واژه‌ای است که می‌تواند تحقق بخش تمام این ارزش‌ها و آرمان‌ها باشد و شاید به همین دلیل است که دشمنان بشریت برای اهمیت زدایی از حماسه بزرگ آزادی‌خواهان در اربعین حسینی(ع) از هیچ اقدامی فروگذار نیستند و سعی در پنهان‌سازی این حرکت و اجتماع عظیم بشری هستند. 

نویسنده: مهدیس پارسا

کد مطلب: 101786
 
Share/Save/Bookmark