میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۳
 
 
همسر شهید حادثه مسجدالحرام:
درباره حقوق شهدای منا و مسجدالحرام غفلت شده است
برای سفر خانواده‌های شهدا به حج درخواست ۲۰ میلیون کرده‌اند
درباره حقوق شهدای منا و مسجدالحرام غفلت شده است
 

همسر یکی از شهدای مسجدالحرام با بیان اینکه مدیران سازمان حج از حقوق شهدای مسجدالحرام و منا غافل بوده و فقط به دنبال برقراری حج هستند گفت: مدیران این سازمان با اعلام پرداخت دیه شهدا به دنبال کسب وجه مدیریتی هستند نه احقاق حقوق خانواده شهدا.
فرشته روح‌افزا همسر شهید احمد حاتمی در گفت‌وگو با فارس، درخصوص تبرئه صاحب شرکت جرثقیل‌هایی که در مسجدالحرام سقوط کرده و منجر به شهادت ۱۱ ایرانی شده است، گفت: وقتی حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام رخ داد، هنوز حادثه منا اتفاق نیفتاده بود، اما همان موقع یکی از مسئولان سعودی اعلام کردند که ما دیه جان‌باختگان را می‌پردازیم و ۲ نفر از افراد خانواده آنها را به حج می‌بریم، ضمناً قبول کردند که شرکت پیمانکاری این حادثه یعنی مؤسسه بن‌لادن مقصر بوده است.
وی افزود: مسئولان سعودی اشتباه فنی در سقوط جرثقیل در مسجدالحرام را با این اظهارنظر خود پذیرفتند، هر چند که ساخت و ساز در موقع برگزاری عملیات حج به دلیل بروز حوادث مختلف به هیچ وجه مناسب نیست.

غفلت از احقاق حقوق شهدای مسجدالحرام و منا
همسر شهید حاتمی با بیان اینکه حدود ۱۱۰ نفر در حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام کشته شده‌اند، خاطرنشان کرد: این سؤال باقی است که اگر شرکت بن‌لادن که در حادثه سقوط جرثقیل اطراف مسجدالحرام مقصر نبوده، پس چه کسی مقصر این حادثه است و بهتر است که خود سعودی‌ها بگویند که مقصر این حادثه دلخراش چه کسی است؟ لابد افراد کشته شده مقصر این حادثه هستند؟!
وی تصریح کرد: عربستان سعودی در مراسم حج امسال تلاش کرد تا خدمات و رسیدگی زیادی در حق حجاج ایرانی انجام دهد، این درحالی است که ما از حق و حقوق شهدای مسجدالحرام و منا همچنان غافل هستیم.
روح‌افزا گفت: مقام معظم رهبری از اینکه حجاج ایرانی در حج امسال به سلامت رفتند و به کشورمان مجدداً بازگشتند ابراز خوشحالی فرمودند، در حالی که می‌دانیم حج واجب شرعی است، اما این فرمایش ایشان نشان‌دهنده نگرانی‌شان نسبت به جان حجاج ایرانی است، البته طبق نظر رهبر انقلاب، جای شکر دارد که حجاج در سلامت هستند و ما هم از خداوند بابت این قضیه سپاسگزاریم که عده‌ای از حجاج ایرانی کشته نشده و خانواده‌ای عزادار نشدند.

با رویه فعلی امیدی به پیگیری حق خانواده شهدا وجود ندارد
همسر دانشمند شهید فضایی کشورمان خاطرنشان کرد: مسئولین سعودی قصور خود و شرکت عربستانی را در بروز حادثه سقوط جرثقیل قبول کردند و در زمان ریاست سعید اوحدی در سازمان حج و زیارت هم وی به صراحت اعلام کرد قضیه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام تمام شده و سعودی‌ها دیه را پرداخت می‌کنند، این در حالی است که مسئولین فعلی سازمان حج و زیارت، قبل از آغاز حج تمتع ۹۶ به ما اعلام کردند باید پاسپورت شهدای مسجدالحرام را برای تشکیل پرونده با خود به عربستان ببرند، چراکه قضیه حل شده است، هر چند که در دادگاه قبلی در عربستان چندی پیش برگزار شد، سعودی‌ها خود را تبرئه کردند، اما تاکنون شرکت بن‌لادن به عنوان پیمانکار این جرثقیل‌ها تبرئه نشده بود که سعودی‌ها با این کار خود نشان دادند که امیدی به پیگیری این موضوع وجود ندارد.
روح‌افزا گفت: به نظر می‌رسد کسی از طرف ما وجود ندارد که از حق و حقوق شهدای خانواده سقوط جرثقیل در مسجدالحرام دفاع کند، چراکه سعودی‌ها یکطرفه در این قضیه راضی رفته و راضی بازمی‌گردند.

اظهارات مدیران حج و زیارت به دنبال کسب وجه مدیریتی است نه احقاق حقوق
وی درباره عملکرد سازمان حج و زیارت در قبال پرونده سقوط جرثقیل در مسجدالحرام و احقاق حقوق شهدای ایرانی این حادثه گفت: این سازمان هیچ اقدامی در این خصوص انجام نداده و به نظر می‌رسد که کوچک‌ترین کاری انجام نشده است، اما هر موقع خانواده شهدای سقوط جرثقیل در مسجدالحرام و فاجعه منا مصاحبه و اعتراضی می‌کنند، بلافاصله مدیران سازمان حج و زیارت اعلام می‌کنند که دیه این افراد پرداخت می‌شود، در حالی که حتی یک ریال هم تاکنون به هیچ خانواده‌ای پرداخت نشده، هر چند که احقاق حقوق این خانواده‌ها تنها مادی نیست، بلکه حقوق معنوی آنها هم پیگیری نشده است.
این خانواده شهید سقوط جرثقیل در مسجدالحرام اظهار داشت: غیرواقعی سخن گفتن مدیران سازمان حج و زیارت در قبال احقاق حقوق خانواده شهدای سقوط جرثقیل در مسجدالحرام و فاجعه منا ناراحت‌کننده است، هر چند که نباید برداشت از این اعتراضات و مصاحبه‌ها مالی تلقی شود، بلکه مسئولین سازمان حج و زیارت باید بدانند که نباید از این جریان استفاده تبلیغاتی کرده و کسب وجه مدیریتی داشته باشند.

لزوم تحقیق درباره پرداختی به وکیل ادعایی و عدم کسب نتیجه
روح‌افزا تصریح کرد: مسئولان سازمان حج و زیارت در این خصوص اعلام کرده‌اند که یک وکیل خبره برای احقاق حقوق فاجعه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام انتخاب کرده‌اند که باید دراین باره توضیح دهند چه رقمی به عنوان دستمزد وی پرداخت شده و چرا اقدامی از سوی این وکیل انجام نشده، پس بهتر است در این باره تحقیق و تفحصی صورت گیرد.
وی گفت: ابهامات این جریان آنقدر زیاد است که باید نهادی آن را بررسی کند و توضیح بخواهد چرا سقوط جرثقیل در مسجدالحرام روز ۱۱ سپتامبر انجام و چرا برنامه‌ریزی منظمی در این خصوص صورت گرفته است، ضمن اینکه آمادگی دولت سعودی بعد از کشته شدن ۱۱۰ حاجی و به حالت اولیه بازگرداندن صحن مسجدالحرام ظرف چند ساعت با این حجم کشته و خون جای تعجب دارد، لذا اینکه صدای هیچ‌کس در این خصوص درنیامده مشکوک است.
روح‌افزا افزود: از عدم محکومیت شرکت بن‌لادن از سوی دادگاه‌های عربستان اینگونه به ذهن می‌رسد که مسئولین سازمان حج و زیارت در این خصوص اقدامی نکرده‌اند و سعودی‌ها راضی از این موضوع، یک‌طرفه به دادگاه رفته و قضیه را تمام کردند.

عبور از حقوق شهدای مسجد الحرام و منا برای برقراری حج
وی گفت: به نظر می‌رسد مسئولین کشورمان به دنبال احقاق حق شهدای سقوط جرثقیل در مسجدالحرام و فاجعه منا نبوده و فقط به دنبال برگزاری حج هستند، در حالی که به نظر می‌رسد برگزاری حج منجر به عبور از حقوق شهدا و بسیاری از امورات دیگر شده است.
این همسر شهید با بیان اینکه بعد از بروز هر اتفاقی در حج امتیازاتی به سعودی‌ها اعطا شده تا حج مجدداً برقرار شود، تصریح کرد: مراسم دعای کمیل در حج سال‌جاری فقط در هتل‌ها برگزار شد، ضمن اینکه محدودیت‌های زیادی هم در چند سال اخیر در برگزاری مراسم برائت از مشرکین برپا بود، در حالی که در مراسم‌های قبلی در سالیان گذشته اثرگذاری زیادی بر امت اسلامی داشته است.
این خانواده شهید حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام اظهار داشت: کمترین کار ممکن توسط کشورمان در قضیه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام محکوم کردن مؤسسه بن‌لادن در دادگاه‌ها بود، در حالی که بعد از تبرئه این شرکت مشخص شده هیچ کاری از صورت نگرفته است.

درخواست از خانواده‌ شهدا برای پرداخت ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان برای اعزام به حج
وی گفت: بنده به شخصه به دنبال دریافت دیه نیستم، چراکه فردی مانند شهید حاتمی با این درجه علمی و تقوا با پرداخت هزاران دیه هم زنده نمی‌شود، ولی این سؤال را از مسئولان حج و زیارت می‌پرسم که اگر دیه را پرداخت نمی‌کنید، چرا اینقدر تبلیغ می‌کنید که ما دیه این شهدا را می‌گیریم؟
روح‌افزا خاطرنشان کرد: طرف عربستانی بعد از بروز حادثه سقوط جرثقیل اعلام کرد که ۲ نفر از هر خانواده را با هزینه سعودی‌ها به حج می‌برد، در حالی که امسال از طرف سازمان حج و زیارت به ما اعلام کردند باید نفری ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان به حساب واریز کنید تا به حج مشرف شوید.
این همسر شهید با بیان اینکه حج امسال برای هیچ کدام از خانواده شهدای مسجدالحرام و فاجعه منا رایگان نبوده، گفت: این خانواده‌ها می‌دانند که پرداخت این رقم یعنی خریدن فیش و حج آزاد، در حالی که با پذیرش این درخواست آنها زیر منت آنها قرار گرفته‌ایم، لذا این چه هنری است که مدیران سازمان حج و زیارت در این قضیه به خرج داده‌اند؟

بازی با آبروی خانواده شهدا توسط سازمان حج و زیارت
وی با انتقاد از مسئولان سازمان حج و زیارت برای بازی با آبروی خانواده شهدای مسجدالحرام و فاجعه منا افزود: در دوران مدیریت سعید اوحدی جلساتی برای احقاق حقوق خانواده شهدای مسجدالحرام و فاجعه منا برگزار می‌شد، در حالی که چنین رویه‌ای در مدیریت فعلی سازمان حج و زیارت وجود ندارد و این گلایه جدی این خانواده‌هاست.
همسر دانشمند شهید فضایی ایران با بیان اینکه بهتر است مسئولان سازمان حج و زیارت صریحاً اعلام کنند ما در قبال خانواده این شهدا کاری نمی‌توانیم انجام دهیم، گفت: اگر این اتفاق رخ دهد، ما اعلام می‌کنیم که تابع نظام بوده و سیاست‌های مقام معظم رهبری برایمان مهم است، چراکه طبق نظر رهبر انقلاب، این شهدا نزد خداوند اجر می‌برند، زیرا برای خدا به حج رفته و شهید شده‌اند.

ارزش بیشتر آجر سعودی نسبت به خانواده شهدای مسجد الحرام و منا
روح‌افزا گفت: خانواده شهدای مسجدالحرام و منا از این ناراحت هستند که چرا در کشورمان اینقدر ملاحظه دولت سعودی می‌شود و پاسخ منطقی به خانواده‌های شهدا داده نمی‌شود.
وی در پایان گفت: چند هفته پیش عنوان شد که سعودی‌ها به تهران آمده و در حال برآورد هزینه خسارت وارد شده به سفارت خود هستند، اما به نظر می‌رسد که آجر ساختمان سعودی ارزش بیشتری از خانواده شهدای مسجدالحرام و فاجعه منا دارد، چراکه اهمیتی برای آنها قائل نیستند، در حالی که ما فقط به دنبال احقاق حق هستیم، همانطور که سیدالشهدا(ع) برای حق جان خود را فدا کرد.

کد مطلب: 101380
 
Share/Save/Bookmark