میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۰
 
 
پاتریوت مغلوب موشکهای یمنی

آمریکا در حالی فروش سیستم های پاتریوت را محور فروش تسلیحات قرار داده که در یک چالش بزرگ برای این کشور، اصابت دقیق و هدفمند موشکهای یمنی به مواضع حساس و مهم عربستان سعودی، ناکارآمدی سامانه موشکی آمریکایی پاتریوت را نشان داد.
ارتش یمن دیروز فرودگاه «ابها» در عربستان سعودی را هدف حملات موشکی خود قرار داد. این حمله، چهارمین حمله یمن به فرودگاه‌های سعودی پس از اعلام راهبرد حمله به فرودگاه‌ها بود که روز شنبه (۱۸ خردادماه جاری) از سوی ارتش یمن مطرح شد. پایگاه خبری «الخلیج اونلاین» گزارش داد که سامانه موشکی-دفاعی پاتریوت آمریکا که در عربستان سعودی مستقر شده است، نتوانسته این موشکها را منهدم کند. نیروهای یمنی چهارشنیه نیز فرودگاه ابها را هدف حملات موشکی خود قرار داده بودند و در جریان حملات مذکور، بخشی از فرودگاه تخریب شده بود. این پایگاه با طرح این پرسش که فایده سامانه پاتریوت در عربستان چیست، اعلام کرد که این سامانه چندین بار است که نتوانسته موشکهای شلیک شده از سوی یمن را رهگیری و منهدم کند و این موشکها، مراکز و مواضع حساس را در عربستان هدف قرار داده است.
خبر دیگر آنکه یک مقام یمنی در وزارت حمل و نقل یمن، با بیان اینکه ائتلاف سعودی بیشتر فرودگاه‌های کشورش را نابود کرده، حمله به فرودگاه أبها سعودی را تنها راه بازگشایی فرودگاه پایتخت کشورش دانست. برخی منابع اعلام کرده اند عربستان سعودی دیروز سلسله حملاتی هوایی به نقاطی در پایتخت یمن انجام داد و ساعاتی بعد ائتلاف سعودی ادعا کرد که انبار سلاح و موشک‌های «حوثی‌»ها را منهدم کرده است. این در حالی است که دو عملیات ارتش یمن در جبهه «جازان» در جنوب عربستان سعودی، به کشته شدن چند سعودی و شبه‌نظامیان وابسته به عربستان منجر شد.المسیره گزارش کرد که «شماری از سربازان سعودی در یک کمین حساب شده متعلق به یگان مهندسی ارتش یمن در منطقه جازان (جیزان) در جنوب غرب عربستان سعودی کشته شدند».
خبر دیگر آنکه جانشین استاندار المهره از زندان‌های سری ائتلاف متجاوز سعودی و امارات در شهر الغیضه و شکنجه افراد بی‌گناه در این زندان‌ها پرده برداشت. بدر کلشات، جانشین استاندار المهره فاش کرد ائتلاف سعودی و امارات و شبه نظامیان وابسته به این ائتلاف، مانند زندان‌های سیاه در عدن، زندان‌های مخفی در فرودگاه شهر الغیضه احداث کرده‌اند و به شکنجه افراد بیگناه در این زندان‌ها می‌پردازند. این مسئول محلی گفت شماری از بیگناهان از جمله جوان ۲۸ ساله‌ای که در بازار ماهی فعالیت می‌کند، در این زندان‌ها بسر می‌برند. او افزود این جوان طی دو روز تحت شکنجه بود و آثار شکنجه روی بدن وی مشخص است و پس از دو روز آزاد شد.

کد مطلب: 109382
 
Share/Save/Bookmark