میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۳۹
 
 
وضعیت سلامتی شیخ زکزاکی رو به وخامت

یکی از اعضای حرکت اسلامی نیجریه تاکید کرد که دولت این کشور مانع از حضور پزشک برای مداوای شیخ زکزاکی می‌شود.
موج سرکوب شیعیان در نیجریه از آذر سال ۹۴ با یورش نظامیان این کشور به حسینیۀ شهر زاریا در ایالت کادونا آغاز شد. شیخ زکزاکی و همسرش در جریان این حمله دستگیر شدند و بیش از یک سال است که بدون تفهیم اتهام و محاکمه در زندان به‌‍سر می‌برند؛ در حملۀ نظامیان نیجریه به شیعیان در روزهای ۱۲ و ۱۴ دسامبر ۲۰۱۵ (۲۱ و ۲۳ آذر ۱۳۹۴) در شهر زاریا حدود ۳۵۰ نفر، از جمله سه فرزند شیخ زکزاکی، به قتل رسیدند.
بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری این کشتار را محکوم کرده‌اند؛ سازمان عفو بین‌الملل اوایل اردیبهشت ۱۳۹۵ ارتش نیجریه را به کشتار شیعیان، دفن کردن آنها در گورهای جمعی و نابود کردن مستندات مرتبط با این جنایت متهم کرده بود. این سازمان بین‌المللی همچنین تصاویری ماهواره‌ای به گزارش خود ضمیمه کرده بود که محل گورهای جمعی شیعیان در نیجریه را نشان می‎داد؛ اخیرا نیز سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که مقام‌های نیجریه باید مطابق حکم دادگاه شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر جنبش اسلامی این کشور و همسرش را فوراً از زندان آزاد کنند.
شیخ آدم سوهو در ابتدا درباره وضعیت جسمی شیخ زکزاکی رهبر حرکت اسلامی نیجریه و همسرش که هر دو در زندان به سر می‌برند، تصریح کرد: متاسفانه شیخ زکزاکی چشم چپ خود را بر اثر حمله نظامیان در دو سال قبل از دست داده‌اند و چشم راستشان نیز با مشکل مواجه است؛ وضع بهداشتی و سلامتی ایشان و همسرشان روبه وخامت است و هر دوی آنها به پزشک برای معالجه و مداوای خود نیاز دارند اما به ما اجازه نمی‌دهند که پزشک برای شیخ زکزاکی و همسرشان حاضر کنیم تا آنها را مداوا کند. وی در ادامه در رابطه با احتمال تلاش دولت نیجریه برای به شهادت رساندن و یا مرگ تدریجی شیخ زکزاکی نیز بیان داشت: این احتمال وجود ندارد اما آنها می‌خواهند که وضعیت شیخ شدیدتر و وخیم‌تر گردد.

کد مطلب: 102389
 
Share/Save/Bookmark