میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۰
 
 
در آستانه همه‌پرسی ادعایی بارزانی صورت گرفت
اوج‌گیری اعتراضات جهانی به تجزیه‌کنندگان عراق
اوج‌گیری اعتراضات جهانی به تجزیه‌کنندگان عراق
 

برخی مقامات اقلیم کردستان عراق در حالی بر اجرای همه‌پرسی چندپاره کرده کشورشان اصرار دارند که مخالفت‌های داخلی و جهانی با این رفتار هنجارشکنانه شدت گرفته است.
«فواد معصوم» رئیس‌جمهور عراق با اعلام لغو سفرش به نیویورک، طرحی ابتکاری برای عبور از بحران همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان، ارائه کرد.
وی طی بیانیه‌ای اعلام کرد که سفرش به نیویورک برای حضور در نشستهای مجمع عمومی سازمان ملل را که قرار بود دیروز انجام شود، لغو کرده و «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق را مامور این حضور در سازمان ملل کرده است تا وی بر روی طرح ابتکاری گفت‌وگو با اربیل برای رفع بحران ایجاد شده در عراق بر سر مسئله همه‌پرسی متمرکز شود. در این بیانیه آمده است: این بحران مستلزم دعوت از تمامی طرف‌های مسئول به ویژه در قوه‌های مقننه و مجریه در حکومت منطقه کردستان و دولت فدرالی عراق و تاکید بر لزوم مهار فوری مشکلات به وجود آمده است. معصوم افزود: براساس این طرح ابتکاری، کلیه رهبران سیاسی برای برگزاری نشست‌های مستمر و جدی برای دستیابی به راهکارهای ملموس و فوری برای عبور از بحران جاری، دعوت خواهد شد. در این نشست‌ها برای دستیابی به اهداف مشترک و رفع مشکلات و خطاهای صورت گرفته، تلاش می‌شود.
از سوی دیگر سازمان ملل از «مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق تعویق همه‌پرسی جدایی این منطقه را خواستار شد.«جان کوبیس» نماینده ارشد سازمان ملل در عراق به بارزانی پیشنهاد داد به جای همه‌پرسی، مذاکراتی را با دولت بغداد برای رسیدن به توافقی ظرف ۳ سال آغاز کند و تاکید کرد جامعه بین‌المللی نیز حامی آن خواهد بود. از سوی دیگر ژنرال «جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا با «حلوسی آکار» همتای ترکیه‌ای خود دیدار و درباره تحولات اخیر در سوریه و عراق گفت‌وگو کرد.
طی این دیدار که در حاشیه اجلاس سالانه کمیته نظامی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) ‌برگزار شد دو طرف درباره وضعیت میدانی منطقه از جمله ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه و همه‌پرسی جدایی کردستان در شمال عراق صحبت کردند. از سوی دیگر نخست وزیر ترکیه در تازه‌ترین موضع‌گیری خود در مورد همه‌پرسی منطقه کردستان عراق، گفت که این مسئله برای ترکیه مسئله امنیت ملی است.بینالی ایلدیریم شنبه شب در مورد همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان از عراق آن را مسئله امنیت ملی برای آنکارا خواند و تأکید کرد که کشورش همه اقدامات لازم را در این مورد اتخاذ خواهد کرد.
از سوی دیگر «سید عمار الحکیم» رئیس ائتلاف همپیمانی ملی عراق اعلام کرد که بحران همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان، طی ساعات آینده شاهد اتفاقات غافلگیرکننده‌ای خواهد بود.
براساس بیانیه دفتر ائتلاف همپیمانی ملی، سید عمار الحکیم درباره گزینه‌ها و اولویت‌های مربوط به مسئله همه‌‌پرسی اظهار داشت: گزینه ما توقف روند همه‌پرسی و بازگشت به گفت‌وگو است و امیدواریم که تحرکات سیاسی طی ۷۲ ساعت آینده، نتایجی غافلگیرکننده برای همه داشته باشد و خطر را از همگی دور کند.
وی افزود که این گفت‌وگو باید جدی، عمیق و جامع مبتنی بر قانون اساسی است و مشروط به پذیرش کل قانون اساسی و عدم برخورد گزینشی با مفاد آن است زیرا این قانون با ملاحظه منافع همگی نوشته شده است.
سید عمار الحکیم در ادامه به وجود طرح‌هایی ابتکاری برای خروج از این بحران اشاره کرد و خواستار آن شد که در هر مرحله‌ای با توجه به شرایط موجود و مقتضیات آن عمل شود.
در حوزه امنیتی نیز خبر می‌رسد انفجار یک مدرسه بمب‌گذاری شده در روستایی در غرب موصل، ۱۵ کشته و ۲۳ زخمی برجای گذاشت. درپی انفجار یک مدرسه بمب‌گذاری شده در روستای «مجارین» واقع در حد فاصل میان شهرک «بادوش» و شهرستان «تلعفر» در ۶۰ کیلومتری غرب موصل، ۱۵ نفر کشته و ۲۳ نفر زخمی شدند. از سوی دیگر پایگاه نظامی آمریکا در شهرستان «مخمور» واقع در شمال عراق، دی روز شاهد یک حمله انتحاری بود.
در همین حال وزیر مشاور عربستان در امور کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، در دیدار با رئیس منطقه کردستان از اعلام آمادگی ریاض برای میانجیگری میان بغداد و اربیل خبر داد. در بیانیه دفتر ریاست منطقه کردستان عراق آمده است که وزیر مشاور سعودی، ضمن ابلاغ سلام و درود پادشاه عربستان و ولیعهدش به بارزانی، از مردم منطقه کردستان و نیروهای پیشمرگه تقدیر کرد. السبهان بر تداوم روابط دوستی عمیق میان عربستان و منطقه کردستان تاکید و اعلام آمادگی کشورش برای میانجیگری میان بغداد و اربیل به منظور حل و فصل مشکلات فیمابین را ابلاغ کرد.

کد مطلب: 100985
 
Share/Save/Bookmark