میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۵۳
 
 
تروریست‌ها همزمان با سفر رئیس‌جمهور فرانسه ده‌ها نفر را به خاک و خون کشیدند
هدیه خونین اولاند به عراقی‌ها

همزمان با سفر رئیس‌جمهور فرانسه به عراق، تروریست‎ها ۳ خودروی بمب‎گذاری شده را در مناطق مختلف شرق بغداد منفجر کردند که درپی آن ده‎ها نفر از مردم عراق کشته و زخمی شدند.
روزهای خونین عراق باردیگر تکرار شد و سه انفجار مهیب در شرق بغداد رخ داده است که هر سه انفجار با خودروی‎های بمب‌گذاری شده در شرق پایتخت عراق رخ داده است. انفجار اول در میدان ۵۵ شهرک «صدر» واقع در شرق بغداد رخ داد که درپی آن بیش از ۳۰ نفر کشته و ۶۰ نفر زخمی شدند.
دومین انفجار نیز در نزدیکی بیمارستان «الکندی» در شرق بغداد و بلافاصله سومین انفجار در پشت بیمارستان الجوادر در شرق بغداد رخ داده است. منابع امنیتی عراق گزارش داد که در انفجارهای دوم و سوم مجموعا حدود ۲۰ نفر دیگر از شهروندان عراقی کشته و ده‎ها نفر دیگر زخمی شدند. سه بمب نیز در شهر الشعب در شمال شرق بغداد منفجر شدند که درپی آن چندین نفر کشته و زخمی شدند. گروه تروریستی داعش مسئولیت اولین انفجار را برعهده گرفته است.
این انفجار‌ها در حالی روی داد که «فرانسوا اولاند» رئیس‌جمهور فرانسه که از حامیان تروریست‌ها است دیروز ناگهانی وارد عراق شد. وی پیش از ظهر و پس از دیدار با سربازان فرانسوی و «فؤاد معصوم» همتای عراقی خود، با «حیدرالعبادی» نخست‌وزیر عراق در بغداد دیدار و گفت‌و‌گو کرد. اولاند در این دیدار تأکید کرد که داعش در مقابل نیروهای عراقی عقب‌نشینی کرده است و به زودی پایان کار آن‌ها در موصل خواهد بود.
رئیس‌جمهور فرانسه، همچنین گفت: سفرم به بغداد نشان از همراهی فرانسه و حمایتش از عملیات آزادسازی موصل است و ما نیروهای نظامی عراقی را در راه آزادی موصل حمایت می‌کنیم و همچنین تلاش داریم راهه‌ای حفظ جان افراد غیرنظامی در مناطق عملیاتی را نیز توسعه دهیم. فرانسوا اولاند افزود: با عراق بر سر اینکه در روی زمین فقط باید نیروهای عراقی باشند، موافق هستیم. در مقابل نیز العبادی بر ضرورت همکاری اطلاعاتی جهانی جهت غلبه بر داعش تأکید کرد. «فرانسوا اولاند» پس از دیدار با العبادی در بغداد راهی اربیل شده است تا با «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق نیز دیدار و گفت‌و‌گو کند.
از عراق خبر می‌رسد نیروهای ارتش و الحشدالشعبی در غرب استان الانبار، حمله تروریست‌های داعش به یک پایگاه ارتش عراق را دفع کردند. «واثق الفرطوسِ» فرمانده نیروهای «البراق» وابسته به الحشدالشعبی اعلام کرد که ارتش و الحشدالشعبی توانستند در ۱۶۰ کیلومتری غرب الرمادی مقابل یورش تروریست‌های داعش مقاومت کنند.
این فرمانده الحشدالشعبی در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری شبکه السومریه نیوز، گفت: نیروهای لشگر یکم ارتش عراق با پشتیبانی نیروهای الحشدالشعبی توانستند هجوم داعش به مقر سپاه چهارم لشگر یکم را در منطقه «الکیلو» در ۱۶۰ کیلومتری غرب الرمادی در استان الانبار را دفع کنند. او ادامه داد: تروریست‌های داعش با خودروهای حامل تیربار به این پایگاه حمله کردند اما پس از مقاومت نیروهای عراقی با تلفات مادی و انسانی مجبور به فرار شدند.
لازم به ذکر است رهبر گروه تروریستی داعش به اعضای این گروه دستور داده تا حملاتشان علیه کشورهای غربی و عربی را تشدید کنند.
ابوبکر البغدادی، سرکرده داعش از رهبران خارجی این گروه خواسته تا باندهای زیرزمینی داعش در کشورهای عربی را احیا کنند و به تشدید حملات علیه تأسیسات نفتی و منافع کشورهای خارجی عضو ائتلاف بین‌المللی بپردازند.داعش به اعضای "مجلس شورای" این گروه دستور داده به حملات چشمگیر به ویژه علیه کشورهای اروپایی و منافع کشورهای خارجی در جهان عرب بپردازند.

کد مطلب: 98068
 
Share/Save/Bookmark