میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۹
 
 
حذف از جلسه خبری سخنگوی دولتی که طرفدار آزادی ‌بیان است!
نوبخت: ذهن دیپلمات‌ها را مشغول نکنید
بدون توضیح: این هفته هم صدای سیاست روز در جلسات سخنگویی بریده شد
نوبخت: ذهن دیپلمات‌ها را مشغول نکنید
 

قرار است سخنگو، پاسخگوی همه رسانه‌ها باشد، قرار است صدای مخالف را خفه نکند، قرار است در دولت تدبیر و امید کسی لکنت زبان نگیرد، رئیس دولت تدبیر و امید به همین منظور در آغاز فعالیتش پناه برد به خدا از بستن دهان منتقد! برای همین بعد از ۱۲ ماه انتظار می‌نویسیم که اگر هر سوء‌تفاهم و مشکلی بود و یا همان کمبود فضا که روز نخست به ما عنوان شد، را باور کرده باشیم و زود قضاوت نکرده باشیم. دیر نوشتیم که یکسال است دعوتمان نمی‌‌کنند، تا متهم به قضاوت زود و کسب منافع!! که بهتر است این موضوع باز نشود، نشویم. اما سخنگو در غیاب صدایی که برید چه گفت؟! این را از ایلنا برایتان منتقل می‌کنیم که باز متهم به غرض‌ورزی و کینه‌توزی شخصی نشویم! ببینید چه مقدار رعایت می‌کنیم و چه مقدار این رعایت‌ها دیده می‌شود!
محمدباقر نوبخت گفت: اگر منافع‌مان ایجاب کند از برجام خارج می‌شویم و غنی‌سازی را از زیر ٤ درصد به بالای ٢٠ درصد و یا هر آنچه می‌خواهیم می‌رسانیم. وی در نشست خبری با اشاره به برخی حوادث بین‌المللی از جمله انتقال سفارت آمریکا به قدس و تصمیم ترامپ برای خروج از برجام، اظهار داشت: نخست رفتار غیرعقلانی و غیرسیاسی ترامپ در خروج از برجام بود که عکس العمل آن بلافاصله از سوی رئیس‌جمهور داده شد. سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون اظهارات موگرینی مبنی بر قول روحانی برای باقی ماندن در برجام، با رد این موضوع، اظهار داشت: آقای رئیس‌جمهور موضع خود را بصورت کاملا روشن درباره برجام اعلام کردند. آمریکایی‌ها می‌خواستند ما از برجام خارج شویم تا علیه ما اجماعی بوجود بیاورند، اما نه تنها علیه جمهوری اسلامی ایران اجماعی ایجاد نشد، بلکه اجماع علیه آمریکا و رژیم صهیونیستی بعنوان تنها حامی آنها در خروج از برجام بوجود آمد.
اما نگفت آن سخن موگرینی برای تضمین روحانی برای خارج نشدن از برجام صحیح است یا نه!
وی افزود: رخداد دیگر مربوط به جنایات بزرگ و خونینی است که از سوی رژیم اشغالگر با حمایت همه‌جانبه آمریکا در فلسطین در حال وقوع است، ظرف چند روز گذشته دست این دو رژیم به خون ٥٩ نفر از فلسطینی آغشته و ٢٧٧١ نفر نیز مجروح شدند. دولت جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت شدید این جنایات از مجامع جهانی بویژه شورای امنیت سازمان ملل انتظار دارد تا نسبت به این اقدامات از سوی رژیم صهیونیستی و حمایت آمریکا به نحو مناسبی عکس‌العمل نشان دهند. قطعا وجدان بیدار جهانی نظاره‌گر این اتفاقات است. رژیم‌هایی که در ادعا مطالبی را بیان می‌کنند اما در عمل برای حداقل‌های حقوق بشر ارزشی قائل نیستند.
بابت حمایت جدی از فلسطین به داشتن چنین سخنگوی انقلابی‌ای به خود می‌بالیم.
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون اظهار نظرهایی درخصوص خروج آمریکا از برجام، تصریح کرد: در بیانیه دولت با صراحت و شفافیت به نکاتی که مطرح می‌شود پاسخ داده شد. الان به هیچ‌وجه وقتی برای این نیست تا ذهن مسئولین دیپلماسی کشور را که هم‌اکنون در کشورهای دیگر در حال رایزنی هستند را مشغول کنیم.
اما نگفت دقیقا کی و سوالات را بپرسیم، در حین مذاکره، بعد از امضای قرارداد، قبل از تصویب مجلس، بعد از تصویب مجلس؟! بعد از خارج شدن یک عضو نامطلوب دیگر؟! دقیقا کی نقد کنیم؟!
وی افزود: راجع به برجام دو موضع کاملا منطقی وجود دارد یکی این است که برجام فارغ از اینکه تصمیم درست یا نادرستی بوده، آیا بصورت اجماعی اجرا شده است یا خیر؟ که همه می‌دانند برجام هم در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت و هم نکات مقام معظم رهبری تحت عنوان باید‌ها و نبایدهای برجام لحاظ شد. نکته دوم این است که آیا تصمیمی که اتخاذ شد تصمیم درستی بود یا خیر؟ باید برای پاسخ به این سوال، به سال ١٣٩٢ برگردیم. در آن سال با یک اتهام واهی پرونده کشورمان به آژانس و شورای حکام رفت که در آنجا تایید شد و به شورای امنیت رفت و چند قطعنامه علیه ما صادر شد و حتی دوستان ما هم هیچ‌کدام از آنها را وتو نکردند.
الان اگر از برجام خارج شوید با وجودی که حق با شماست چنین رخ نمی‌دهد؟!
سخنگوی دولت با بیان اینکه همین که اتهام نادرست فعالیت هسته‌ای نظامی ایران را توانستیم از میان برداریم، خود یک دستاورد بسیار بزرگ است، تاکید کرد: به محض اینکه ترامپ از برجام خارج شد، آنها انتظار داشتند ایران هم از برجام خارج شود، اما شاهد هستیم که خانم موگرینی مواضعی علیه او اتخاذ می‌کند. وی با اشاره به اینکه همه مباحث مربوط به برجام در شورای عالی امنیت ملی مورد بحث قرار گرفت، است ادامه داد: اگر منافعمان ایجاب کند و ببینیم مضرات حضور در برجام بیش از منافعش است، از برجام خارج می‌شویم و غنی‌سازی را از زیر ٤ درصد به بالای ٢٠ درصد و یا هر آنچه می‌خواهیم برسانیم.
کاش منافعمان از شکایت نکردن از امریکا بابت زیر پا گذاشتن مصوبه سازمان ملل را هم بگویید!
نوبخت با بیان اینکه بارها رهبری نسبت به مردان دیپلماسی ما به نیکی یاد کردند، گفت: تاریخ روحانی را به خاطر شجاعت و خدمتی که در این مقطع به کشور کرد، تکریم خواهد کرد.
امیدواریم.
نوبخت در پاسخ به سوالی درخصوص افزایش نرخ ارز در بانک‌ها، تصریح کرد: اینکه در بانک‌ها غیر از نرخ ٤٢٠٠ تومانی ارز دیگری ارائه شود قطعا نادرست است و اگر چنین چیزی بوده قطعا گزارش بدهید.
کاش سری به میدان فردوسی بزنید!!
سخنگوی دولت درخصوص گزارش کمیسیون تحقیق و تفحص مجلس در مورد دو تابعیتی‌ها، اظهار داشت: وزارت اطلاعات از سوی دولت موظف به پیگیری این مسئله بود. دولت با توجه به قانون، اقدام خودش را انجام می‌دهد و هر موردی هم وجود داشته باشد برابر قانون با آن برخورد خواهد کرد. وی در مورد وجود نام فرزندان برخی از مسئولین در لیست دو تابعیتی‌ها، گفت: (اول می‌خندد و معتقد است شاید پسرعمویشان هم دوتابعیتی باشد...) سربسته می‌گویم که بخشی از ابزارهایمان را سوزاندیم. وقتی در تحریم هستیم از مسیر اصلی نمی‌توان کاری از پیش برد و گاهی به علت بغضی که عده‌ای نسبت به دولت دارند به منافع ملی ضربه می‌زنند.
یعنی دور زدن تحریم‌ها به وسیله فرزندان مسئولان! پس بفرمایید امثال بابت زنجانی فرزند کیست؟!
نوبخت در پاسخ به سوالی درخصوص مصوبه مجلس برای عدم تامین هزینه افطاری از بودجه عمومی، اظهار داشت: مصوبه قانونی را ابلاغ کردند تا دستگاه‌ها برای صرفه جویی از برگزاری مراسمات افطاری در هتل‌ها و صرف هزینه از بودجه کشور خودداری کنند. در طول سال درخواست‌های مختلفی از سوی گروه‌ها و اقشار می‌شود که با رئیس‌جمهور قراری داشته باشند، برخی از این ملاقات‌ها در ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود. امسال نیز به جهت ضرورت اجرا می‌شود اما به هیچ‌وجه از منابع دولتی مورد نظر مجلس شورای اسلامی استفاده نخواهد شد.
کلا ضرورت طرح این سوال را متوجه نمی‌شویم با پوزش از خبرنگار حاضر!!!
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه براساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت بیش از ۵ میلیارد دلار ثبت سفارش واردات انواع کالا انجام شده است، ادامه داد: بانک مرکزی درخصوص تحقق ارز با تغییر نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومان برای هر دلار نیز رقم مشابهی را گزارش داد. درخصوص خدمات هم در سر فصل‌های مسافری، دانشجویی و اعزام بیمار مشکلی وجود ندارد، منتهی بخش دیگری از خدماتمان که در بازار رسمی تعریف نشده‌اند، ستاد اقتصادی دولت کارگروهی را برای رفع نیازهای این بخش مامور کرده است.
از صادرات چه خبر؟!
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درخصوص خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های ثانویه و سرنوشت FATF نیز گفت: ما در بحث مبارزه با پولشویی براساس سیاست‌های خودمان، قانون مبارزه با پولشویی را داریم و در آن چارچوب اقدام خواهیم کرد. در این زمینه باید موضع آمریکا و اتحادیه اروپا را از هم جدا کنیم چراکه FATF فقط مختص آمریکا نیست. قانون مبارزه با پولشویی ایجاب می‌کند که ما مسیری را طی کنیم و این مسیر را نباید به رفتار آمریکا گره بزنیم.
می‌شود براساس قوانین خودمان به قاعده‌ای بین‌المللی بپیوندیم؟! تعریف ما با جهان از شناخت تروریست متفاوت است این را چه می‌کنید؟!
نوبخت در پاسخ به سوالی درخصوص برنامه دولت برای مقابله با فشار ناشی از بازگشت تحریم‌ها به کشور، تصریح کرد: قطعا فشارها و مشکلاتی خواهد بود، اما جمهوری اسلامی فلج نخواهد شد و مسائل را مدیریت خواهیم کرد و تدبیر و عقل این است که در شرایط سخت مدیریت‌ها را داشته باشیم و همه کسانی که در دولت هستند در دوران دفاع‌مقدس فعال بوده‌اند و می‌توانیم در هر شرایطی کشور را اداره کنیم و از این مرحله عبور کنیم. رویکرد ما اصلاح‌طلبانه و صلح‌طلبانه است.
کاش راهکار دقیقتان را می‌گفتید به جای وعده‌هایی که نشان داده شده محقق نمی‌شود، مانند اطمینان خاطر از گران نشدن دلار!
وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص کاهش درآمدهای نفتی در صورت بازگشت تحریم‌های این صنعت، گفت: بودجه سایه و بودجه اضطراری را از مهر سال گذشته که ترامپ روی کار آمد تدوین کردیم. یکی را به مجلس دادیم که تصویب شد. بودجه اضطراری را هم داریم و تا جایی که امکان باشد از مکانیزم تخصیص با توجه به اختیاراتی که داریم متناسب با بودجه فعلی عمل خواهیم کرد. اگر نیاز به مصوبه جدید باشد نیز آن را از مجلس اخذ خواهیم کرد.
شما که سال گذشته می‌گفتید هیچ رئیس‌جمهوری توان خروج از برجام را ندارد؟!
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درخصوص برجام، گفت: آنچه در برجام تصویب شد، سند ایده‌آل ما نبود بلکه یک بازی برد - برد بود و برای همه نیز ایرادات خود را داشت. آمریکایی‌ها این سند را بدترین سند می‌دانند و خود ترامپ نیز به این موضوع اعتراف کرده است.
بی‌زحمت بردهای ایران را بشمارید، گفتید هنوز با گونی دلار جابه‌جا می‌کنید، گفتید سوئیفت نداریم، گفتید طرف مقابل به هیچ‌یک از تعهداتش عمل نکرده است! بردهای ما کجاست دقیقا؟!
نوبخت در پاسخ به سوالی درخصوص تخریب‌ها علیه دولت، تصریح کرد: افکار عمومی در انتخابات سال گذشته نشان دادند که پشت جمهوری اسلامی ایران و دولت هستند و به رغم همه تخریب‌ها خادمین خود را به خوبی می‌شناسند.
کاش او به دولت هم یادآور می‌شد که دولتی که نمی‌تواند وعده‌اش را محقق کند شاید بزرگترین تخریب‌چی خودش باشد! و نیازی به منتقد نداشته باشد.

کد مطلب: 104387
 
Share/Save/Bookmark