میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۴۲
 
 
وزیر ارشاد در سومین اجلاس مدیران ارشاد:
درحوزه فرهنگ تابع نظرات رهبری هستیم
حمله به منتقدان و دفاع از معاونان

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بابیان اینکه شناخت خوبی از اتاق‌های فکری که دست‌اندرکار بولتن‌سازی علیه این وزارتخانه هستند، دارد، بر تبعیت از نظرات رهبر انقلاب درحوزه‌های فرهنگی و هنری تاکید کرد.
علی جنتی در سومین اجلاس سراسری مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی که با حضور معاونین و مدیران ستادی این وزارتخانه در محل هتل انقلاب در تهران برگزار شد، با دفاع از عملکرد معاونت‌ها و سازمان‌های تابعه وزارت ارشاد، خواستار همکاری سایر نهادهای فرهنگی در رفع آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی و فرهنگی در جامعه شد.
وی در دفاع از عملکرد حسین انتظامی در معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، گفت: شما در کشور یک نفر پیدا کنید که بیشتر از آقای انتظامی با حوزه مطبوعات آشنا باشد. ایشان چندین دوره نماینده مدیران مسئول در هیئت نظارت بر مطبوعات بوده و همچنان هم که یک مسئولیت دولتی را برعهده دارند، آن مسئولیت را هم انجام می‌دهند.
جنتی افزود: ما در عین اینکه چندان در حوزه صدور مجوز و برخورد با تخلفات تصمیم‌گیر نیستیم و یک هیئت ۷ نفره فراقوه‌ای این کار را انجام می‌دهند، ولی در عین حال با همت آقای انتظامی تلاش کرده‌ایم که صدور مجوز‌ها برای نشریات و رسانه‌ها آسان‌تر شود و مطبوعات ما ساماندهی و رتبه‌بندی شوند که این البته کار آسانی نبود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: با شفافیتی که در دستور کار دولت و وزارت ارشاد قرار گرفت، الان هر کمکی به هر نشریه و رسانه‌ای صورت می‌گیرد به صورت شفاف روی سایت مربوط به آن قرار می‌گیرد و برای همه مشخص است که چه کسی چقدر یارانه می‌گیرد.
جنتی در ادامه به سراغ معاونت امور هنری وزارت ارشاد رفت و گفت: آقای مرادخانی که از سال ۵۹ در وزارت ارشاد بوده است و عمدتاً هم در حوزه‌های سینمایی و هنری فعالیت کرده، در این حوزه هم خوش درخشیده است.
وزیر ارشاد با اشاره به تدوین و ابلاغ شیوه‌نامه اخیر درخصوص اجرای کنسرت‌ها در کشور، گفت: بعد از انقلاب اسلامی، شیوه‌نامه جامعی مانند این شیوه‌نامه تدوین نشده بود و الان همه کسانی که درگیر یک کنسرت هستند اعم از کنسرت‌گذار، خواننده، نوازنده، نیروهای نظامی و انتظامی و حتی شرکت‌کنندگان در کنسرت و تماشاچیان، تکلیف خود را می‌دانند.
وی در ادامه با اشاره به حساسیت‌هایی که در برخی استان‌ها و شهرهای کشور درخصوص اجرای برخی کنسرت‌ها به ویژه در حوزه موسیقی پاپ وجود دارد، یادآور شد: من به آقای مرادخانی گفته‌ام که به خوانندگان پاپ بگوید که اگر می‌روید اجرا کنید، نباید مردم را تحریک کنید. چون بعضی از همین تحریک‌ها است که موجب می‌شود تماشاچیان حرکت‌هایی از خود نشان دهند.
جنتی ضمن یادآوری برخی نظرات از سوی برخی علما و مراجع درباره حرام بودن یا نبودن موسیقی و سایر هنرها، به نظرات دقیق و عالمانه مقام معظم رهبری درخصوص حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری اعم از موسیقی، تئاتر، شعر و... اشاره کرد و گفت: حکومت اسلامی ما یک ولی فقیه آشنا به موسیقی، شعر، سینما، تئاتر و سایر هنرها دارد و ما هم تابع نظرات ایشان هستیم و سعی می‌کنیم به نظرات ایشان عمل کنیم. خوشبختانه نظرات ایشان هم درباره موسیقی و فیلم‌های سینمایی مشخص است و من ۱۸ موردی را که ایشان درخصوص فیلم‌های سینمایی در سال ۸۹ در یک جمع بیان کرده بودند، به آقای ایوبی گفتم و تاکید کردم که فیلم‌های ما باید براساس این شاخص‌ها ساخته شود.
وی در ادامه به دفاع از عملکرد حجت‌الله ایوبی در معاونت سینمایی وزارت ارشاد و ریاست سازمان سینمایی پرداخت و گفت: آقای ایوبی شخصیتی باسواد، تحصیلکرده و آشنا به قانون و همچنین اهالی فرهنگ و هنر است و خوشبختانه در این مدت هم ما شاهد هستیم که چه تحولاتی در حوزه سینما ایجاد کرده‌اند.
جنتی با اشاره به روند صعودی میزان فروش سینماها در سال‌های اخیر، گفت: در طول سال ۹۳، فروش سینماهای ما ۵۰ تا ۵۲ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سه ماهه اول سال‌جاری بیش از ۶۰ میلیارد تومان فروش داشته‌اند. اینکه اقبال پیدا شده که افرادی تالارهای سینمایی بسازند و نمی‌روند آنها را تغییر کاربری دهند، معلوم می‌شود که در این حوزه کار شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به اتاق‌های فکری که علیه دولت و مشخصاً این وزارتخانه، بولتن‌سازی و جریان‌سازی می‌کنند، گفت: من اتاق‌های فکر را می‌شناسم. به هر حال عده‌ای در گذشته منافعی داشته‌اند ولی الان می‌بینند که مثلاً خانه سینما باز شده است و همه هنرمندان و اهالی فرهنگ کار می‌کنند و یک شور و نشاط در جامعه ایجاد شده است. خوب اینها آنها را عصبانی کرده و دست به پاره‌ای فعالیت‌ها می‌زنند.
وی ایجاد مراکزی مانند مدرسه ملی سینما را از اقدامات ماندگار این دوره برشمرد و در تشریح و دفاع از عملکرد حوزه کانون‌های عالی فرهنگی و هنری مساجد تحت مدیریت حجت‌الاسلام ارباب سلیمانی، گفت: من از ابتدا با کارنامه ایشان به خوبی آشنا بودم و خوشبختانه در این مدت مشخص شد که به این کانون‌ها سامان داده‌اند و تعدادشان را به ۲۲ هزار کانون رسانده‌اند. البته ما گفته‌ایم به خاطر بودجه، دیگر صدور مجوز برای کانون‌های جدید را متوقف کنند.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به شیوه‌نامه اخیری که توسط وزارت ارشاد و با موضوع برگزاری کنسرت‌ها در هیئت دولت به تصویب رسید، گفت: مصوبه‌ای که از قبل وجود داشت، دارای ابهاماتی بود و تبدیل به دستاویزی شده بود برای برخورد با کنسرت‌ها که ما آن را اصلاح کردیم. من امروز دیدم که یکی از آقایان نماینده مصاحبه‌ای کرده و گفته این کار (تصویب شیوه‌نامه یاد شده) خلاف قانون است. من خیلی تعجب کردم. کجایش خلاف قانون است!؟
وزیر ارشاد با اشاره به همکاری نسبتاً مطلوب ناجا با این وزارتخانه در برگزاری کنسرت‌ها ادامه داد: البته کمتر موردی از لغو کنسرت‌ها به نیروی انتظامی بر می‌گردد و بیشتر این موارد با حکم دستگاه قضایی بوده است ولی در همین حد هم می‌بینید که چطوری برخورد می‌کنند کانَه مراقبت دوستان نیروی انتظامی از ارزش‌های دینی و اسلامی بیشتر از ما است! این مصوبه حتی اگر خلاف قانون هم باشد در هیئت نظارت بر تطبیق مصوبات، می‌تواند رد شود ولی اصلاً خلاف قانون نیست و کاملاً قانونی و منطبق با قانون وظایف و اختیارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
جنتی در ادامه با مخاطب قرار دادن ائمه جمعه و تقدیر از دلسوزی‌های آنها برای جامعه و حوزه فرهنگ و هنر، گفت: متاسفانه دلیل اینکه بعضی اوقات، بعضی ائمه جمعه مطالب غیرواقعی را مطرح می‌کنند، این است که بعضاً به برخی از خبر‌ها در بعضی سایت‌ها اعتماد می‌کنند. مطابق یک آیه شریفه قرآن، شما اگر یک منبع اعلام خبر را عادل می‌دانید، باید به آن اعتماد کنید وگرنه باید تحقیق کنید و بپرسید که اصل مسئله چیست.
وی اضافه کرد: متاسفانه بعضی وقت‌ها می‌بینیم یک کسی در شهری که من هرچه روی نقشه می‌گشتم آن را پیدا نمی‌کردم، آمده اظهارنظر کرده که عنوان «اسلامی» را باید از نام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برداشت!
وی با اشاره به تغییر و ترکیب کمیسیون فرهنگی مجلس، از مدیران کل ارشاد در استان‌ها خواست تا همکاری نزدیکتری با نمایندگان مردم در خانه ملت داشته باشند و گفت: البته ترکیب و وضعیت کمیسیون فرهنگی در این مجلس نسبت به گذشته بهتر شده است. ما در دوره قبل همین که صبح از خواب بیدار می‌شدیم، اعضای محترم کمیسیون فرهنگی دست به کار می‌شدند و الحمدالله فقط هم انتقاد می‌کردند و تذکر می‌دادند!
وی با اشاره به لایحه قانون تبلیغات و همچنین لایحه حمایت از مالکیت فکری و معنوی که از دولت به مجلس رفته و نیز لایحه جدید قانون مطبوعات که در دستور کار بررسی در دولت قرار گرفته و همچنین قانون در دست تدوین نظام رسانه‌ای کشور که باید به مجلس برود، ابراز امیدواری کرد همکاری مجلس با دولت و وزارت ارشاد در این دوره بهتر از قبل باشد.
وی با اشاره به نامگذاری سال ۹۵ از سوی مقام معظم رهبری به سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل؛ وظیفه وزارتخانه مطبوعش را گفتمان‌سازی در رابطه با اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و در ادامه با اشاره به لزوم فعال کردن حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر در کشور، به پیشرفت‌های این حوزه اشاره کرد و سامانه نمایش خانگی (VOD) و فعال شدن آن را از ثمرات تصمیم‌سازی‌ها در این حوزه برشمرد.
وی مدیران کل ارشاد را از غفلت از فضای مجازی برحذر داشت و تاکید کرد: باید تا جایی که می‌توان از فضای مجازی حداکثر استفاده را برد. البته در این زمینه ما بحثی را با حراست مرکزی داریم و آن اینکه تاکید این دوستان این است که فعالیت‌های اداری خودمان را نباید روی شبکه‌های اجتماعی منعکس کنیم. البته این مسئله باید حل شود، چرا که به هر حال این فعالیت‌ها روی شبکه جهانی اینترنت هست و تفاوتی نمی‌کند اگر روی شبکه‌های اجتماعی هم باشد.
وی در ادامه با اشاره به روند اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، از همه دستگاه‌ها و ادارات کل خواست تا اطلاعات، آمار، اسناد و عکس‌های خود را که مردم به آنها نیاز دارند، روی پرتال خودشان قرار دهند.
وی در پایان تهیه بانک اطلاعاتی هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران را در استان‌های مختلف کشور ضروری خواند و همچنین بر لزوم استفاده از تجربیات موفق همکاران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه‌های مختلف تاکید کرد.

کد مطلب: 96448
 
Share/Save/Bookmark