میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۵
 
 
بهانه‌ای برای نظامی‌گری
در جدیدترین اقدام نظامی وزارت دفاع در راهبرد جدید دفاع موشکی این کشور طرح‌هایی را برای استقرار تسلیحات...

در جدیدترین اقدام نظامی وزارت دفاع در راهبرد جدید دفاع موشکی این کشور طرح‌هایی را برای استقرار تسلیحات موشکی در فضا ارائه کرده است.دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در راهبرد جدید دفاع موشکی به دنبال آن است تا برنامه موشکی این کشور را در مقیاسی بی‌سابقه از زمان ارائه طرح جنگ ستارگان در دوران «رونالد ریگان»، توسعه دهد. بر اساس گزارش‌های منتشره آمریکا میلیاردها دلار را برای اجرای این طرح اختصاص داده است چنانکه بودجه نظامی آمریکا نیز ۷۰۰ میلیارد دلار اعلام شده است. نکته قابل توجه آنکه در طرح موشکی آمریکا برای فضا ادعا شده است که این طرح برای دفاع از نیروهای آمریکایی و متحدان آن در برابر تهدیدات موشکی است. این طرح در آسیا و اروپا اجرایی می‌شود در همین حال آمریکا اصلی‌ترین دشمنانش در حوزه موشکی را ایران، روسیه، کره شمالی و چین عنوان کرده است. حال این سوال مطرح می‌شود که ادعاهای آمریکا تا چه میزان درست بوده و هدف آمریکا از این تحرکات نظامی چیست؟
بررسی نشان می‌دهد که بسیاری از آنچه تهدیدات امنیتی علیه آمریکا عنوان می‌شود امر تازه‌ای نبوده و از گذشته نیز وجود داشته است چنانکه اصل جنگ ستارگان در دوران ریگان بر این اساس طراحی و ادامه یافته است. با این شرایط می‌توان گفت که ادعای آمریکا در باب تهدیدات موشکی ادعایی ساختگی بوده است و اهدافی ورای این ادعاها اهدافی را دنبال می‌کند. در این میان دو اصل مشاهده می‌شود از یک سو آمریکا می‌داند که در عرصه زمینی دیگر توان اقدام نظامی ندارد در حالی باید به دنبال حفظ و ارتقا هژمونی جهانی خود است. با این شرایط آمریکا تلاش دارد تا ابعاد جنگ را به عرصه فضایی کشانده که طرج جدید موشکی در این چارچوب است. نکته مهم آنکه جهانیان اذعان دارند کشوری در آینده می‌تواند در صحنه جهانی حرفی برای گفتن داشته باشد که در عرصه فضایی ایفای نقش داشته باشد و لذا آمریکا تلاش دارد تا با تقویت توان موشکی و نظامی خود در فضا مانع از ورود سایر کشورها به عرصه فضایی شود.
از سوی دیگر آمریکا به دنبال توسعه نظامی گری در قابل سیستم موشکی و راداری در اروپا، آسیا و دوسوی آتلانتیک است. آمریکا که توان حضور نظامی در عرصه جهانی را ندارد اکنون با ادعای تقویت توان راداری به دنبال تحقق این مهم است. در اصل طرح موشکی آمریکا بیش از هر چیز برگرفته از سیاست‌های بحران‌زده این کشور در عرصه جهانی است اما خود مولفه‌ای برای ایجاد رقابت‌های تسلیحاتی جدید در صحنه بین الملل خواهد بود. آمریکا با این تحرکات فضایی از نظامی گری را در جهان ایجاد می‌کند که بخش عمده‌ای از آن را فروش تسلیحات به کشورهای عربی و نیز حوزه اقیانوس آرام تشکیل می‌دهد. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 107636
 
Share/Save/Bookmark