میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۴
 
 
۱۶ هزار میلیارد تومان فروش نفت سال ۹۵ چه شد؟!
اسکی روی اعصاب مردم
نمایندگان مجلس شورای اسلامی: پرونده نوبخت باید در قوه قضاییه و دیوان محاسبات بررسی شود
اسکی روی اعصاب مردم
 

شرمنده‌ایم از اینکه در آستانه چهل سالگی انقلاب باید از گم شدن پول کلانی در دو سال قبل بنویسیم، پولی که با توجه به نوسانات صورت گرفته در بازارهای گوناگون ارزی، خودرو، طلا، سکه و... می‌تواند نقش عمده‌ای در این پرونده‌ها داشته باشد! پولی که بعد از فروش نفت قرار بود مستقیم وارد خزانه شود و نشده!!! ناراحتیم که باید بنویسیم که دوباره به گواه شهادت نمایندگان مردم، پولی گم شده و نوساناتی همزمان با گم شدن آن رخ داده که دارایی مردم را به حداقل یک‌سوم تقلیل داده است! متاسفیم که باید چیزی را بنویسیم که کام مردم را تلخ می‌کند اما اگر ننویسیم فقط کمک کرده‌ایم که عده‌ای پولی را بخورند و با خیال آسوده در افق محو شوند.
از آن جنس افراد نیستیم که تا یک گاف از رقیب حزبی می‌بینیم هلهله کنیم و هورا بکشیم و ارشمیدس‌وار بگوییم «یافیتیم» آنچه را که باعث مخدوش شدن رقیب در انتخابات‌های بعدی می‌شود!! از آن جنس نیستیم که مدام هوار هوار کنیم و بگوییم تو دزدی و انگشت اتهام‌مان را بدون اطلاع به سمت افراد بسیاری نشانه رویم. اگر امروز در دهه فجر انقلاب، در آستانه چهل‌سالگی انقلاب چیزی می‌نویسیم فقط و فقط برای امیدی است که در دل برای اصلاح اتفاقات تلخ داریم، امیدی که قطعا بیشتر آن را پشتوانه‌های انقلاب که همان مردم همیشه در صحنه هستند ایجاد می‌کنند.
اگر می‌گوییم ۱۶ هزار میلیارد تومان سال ۹۵ کجاست؟! اگر می‌گوییم مگر شما نبودید که وعده دادید ب.ز جدیدی در دولتتان حلول نمی‌کند پس چرا چندین افتضاح بدتر از او راه انداختید، قصد تخریب و تحقیر نداریم. فقط می‌خواهیم بگوییم حواستان باشد برخی با اسم حضور در حزب شما چطور دارند می‌برند و می‌خورند و انگار نه انگار که عده‌ای در همین روزهای فجر فاطمی در همین روزهایی که برای چهل ساله شدن انقلابمان خشنودیم شب را گرسنه به زمین می‌گذارند و شرمنده زن و بچه‌هایشان می‌شوند. می‌نویسیم تا حواستان باشد بردن صندوق ذخیره فرهنگیان، شرایط موسسات مالی و اعتباری، چندبرابر شدن نقدینگی، نوسانات عجیب بازار ارز و حلول سلاطین سکه و گوشت و... را در خاطر می‌سپاریم و تا مطالباتمان را پاسخ نگویید اجازه نمی‌دهیم بروید.
می نویسیم چون ۹ نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار بررسی عدم واریز منابع حاصل از فروش نفت به خزانه شدند.
می نویسیم چون در متن نامه نمایندگان آمده: «گزارش تفریغ بودجه سال ۹۵ که توسط رئیس دیوان محاسبات در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۴ بهمن ۹۶ قرائت گردید اشعار می‌دارد مبلغ ۱۶ هزار میلیارد تومان از محل فروش داخلی گاز طبیعی به حساب خزانه واریز نشده است و نیز مبلغ یک میلیارد و ۱۷۷ میلیون دلار منابع حاصل از فروش نفت و گاز به حساب صندوق توسعه ملی واریز نشده است. هر چند پرونده این تخلف در دیوان محاسبات علیه رئیس سازمان برنامه و بودجه تشکیل شده است و یک نسخه از آن جهت رسیدگی به قوه قضاییه ارجاع شده است با این حال ضروری است جنابعالی در عمل به سوگندی که یاد کرده‌اید برای پاسداری از منافع ملت ایران نسبت به رسیدگی جدی و بازگرداندن اموال ملت به بیت‌المال اقدام نمایید.»
می‌نویسیم که این اموال ملت بدون توجه به باد نرود و به خزانه برگردد هر چند که خود تدوین‌کنندگان این نامه هم باید توضیح دهند که چرا بعد از دو سال یادشان افتاده در این روزها چنین نامه‌ای را به رئیس‌جمهوری بزنند. هر چند با توجه به اتفاقات رخ داده در این دو سال باید سه برابر این مبلغ به بودجه بازگردد تا جبران مافات شود البته اگر این پول در جاهایی سرمایه‌گذاری نشده باشد که تبعاتش برای کشور همین اوضاع معیشتی امروز مردم باشد.
در کنار این اتفاقات و بازگرداندن پول با ارزش روز باید پیگیری شود که این پول کجا بوده و با آن چه اقداماتی صورت گرفته، خواسته مردمی که چهل سال پای نظام و انقلاب و حکومت ایستادند این است که بدون تعارف به آنها گفته شود که چه شده و چه کسانی مقصر و یا احمال کاری کرده‌اند و با مقصرین و قصورکنندگان چه برخوردهایی می‌شود.
مردم فهیم جمهوری اسلامی ایران می‌فهمند که این اقدام شخصی و یا گروهی از افراد است و ارتباطی با نظام ندارد و چنین خرابکاری‌هایی را به پای نظام نمی‌‌گذارند اگر و فقط اگر مقصرین به آنها معرفی و با مقصرین، مسببین و احمال‌کارها برخوردی شایسته و بدون اغماض صورت گیرد.
دولت تدبیر و امید هم باید توضیح دهد و دست‌کم عذرخواه مردمی باشد که به امید شفافیت، روراستی و پاک‌دستی به آن رای داده‌اند و امروز با توجه به اتفاقاتی که در طول ۵ سال اخیر رخ داده است نمی‌توانند مطالباتشان را برآورده شده ببینند.
دولت باید توضیح دهد که چرا چنین پول هنگفتی در روزهایی که مدام گفته می‌شد بودجه نداریم و باید صرفه‌جویی شود دیده نشده و قبل از تذکر نمایندگان خود دولت و دستگاهش متوجه ناپدید شدن آن نشده‌اند؟! دولت باید برای مردم ثابت کنند که چنین رفتارهایی تکرار نشده و پیش از این نیز در صندوق توسعه و بودجه گم شدن این پول‌ها سابقه نداشته! دولت باید با احترام به حواست مردم توضیح دهد، برخورد کند و عذر بخواهد.

نویسنده: کژال کیهانی

کد مطلب: 107834
 
Share/Save/Bookmark