میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۷ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۴۰
 
 
چرایی پیروزی
حموده صباغ رئیس پارلمان سوریه در کنفرانس خبری اعلام نتایج انتخابات گفت که ۱۴ میلیون و ۲۳۹ هزار شهروند سوریه در انتخابات ریاست جمهوری این کشو

حموده صباغ رئیس پارلمان سوریه در کنفرانس خبری اعلام نتایج انتخابات گفت که ۱۴ میلیون و ۲۳۹ هزار شهروند سوریه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور شرکت کردند.وی گفت که بشار حافظ الاسد توانست ۱۳ میلیون و ۵۴۰ هزار و ۳۶۰ رای بدست بیاورد که معادل ۹۵.۱ درصد از آرای اخذ شده بود. وی گفت: ۱۴ میلیون و ۲۳۹ هزار نفر در این انتخابات شرکت کردند که معادل ۷۸ درصد از تمامی واجدین شرایط شرکت کنندگان در انتخابات بوده است.
حال این سوال مطرح است که چرا چنین مشارکت بلایی در انتخابات سوریه صورت گرفته و چرا رای مردم به بشار اسد بوده است؟
پاسخ به این پرسش را با نگاهی بر تحولات سالهای اخیر سوریه و آینده آن می توان صورت داد. نخست آنکه بشار اسد در طول دوران حاکمیت خود تلاش کرده تا بهبود دموکراسی و تحقق مطالبات مردمی را در نظر داشته باشد. هر چند که او نیز مانند تمام حاکمان کشورها با اشتباهاتی همراه بوده است اما در مجموع وی توانسته گام های مهمی برای اجرای خواسته های مردم سوریه و حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی کشورش بردارد. نکته مهم آنکه اسد در طول یک دهه جنگ با تروریسم حاضر به خروج از کشور و پناه بردن به سایر کشورها نشده و در کنار مردم و ارتش سوریه و با توان دیپلماسی آوردن جریان مقاومت و روسیه به همگرایی توانسته گام‌های مهمی برای امنیت و یکپارچگی کشورش بردارد. به عبارتی رفتار عملی اسد زمینه ساز رویکرد مردمی به وی بوده است.
دوم آنکه در شرایطی که کشور در حال جنگ با تروریسم و ده‌ها کشور می‌باشد عملا تغییر ساختار سیاسی جز زمینه ساز برای تشدید بحران نتیجه ای به همراه ندارد لذا حفظ و تقویت ساختار حاکمیتی که تلاشی همه جانبه برای امنیت کشور را در کارنامه دارد امری ضروری می‌باشد بویژه اینکه دولتی مانند دولت بشار اسد توانسته در میان فشارهای تروریسم و تحریم اقتصادی، سوریه را پا برجا نگاه داشته و هرگز تسلیم آمریکا، رژیم صهیونیستی و تروریسم نشده است. این در شرایطی که بسیاری از کشورهای عربی بدون هیچ چالشی تن به سازش با رژیم صهیونیستی و آمریکا داده اند برای ملت سوریه یک غرور ملی است.
لذا مردم سوریه رای به اسد و حضور در انتخابات را مولفه ای در قدرت نرم برای تحمیل شکست به تروریسم و حامیان خارجی آنها می‌دانند که می‌تواند مولفه‌ای برای تقویت جایگاه منطقه‌ای و جهانی کشورشان باشد که زمینه ساز تسریع در روند ثبات و بازسازی سوریه خواهد بود.

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 118238
 
Share/Save/Bookmark