میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۳
 
 
مقامات آلمانی:
سیاستی مستقل از آمریکا در قبال ایران اتخاذ شود

برخی سیاستمداران بلند پایه آلمانی در اظهاراتی ضمن انتقاد شدید از رویکردهای ضد ایرانی آمریکا خواستار اتخاذ سیاستی مستقل از آمریکا در قبال این کشور شدند.
اعلان ایران مبنی بر کاهش برخی تعهداتش ذیل برجام همچنان با واکنش‌های بسیاری مقامات بین المللی از جمله سیاستمداران اروپایی روبرو شده است. "منفرد وبر"، رئیس آلمانی فراکسیون حزب مردم پارلمان اروپا و نامزد محافظه کاران این اتحادیه برای عهده داری سمت ریاست کمیسیون اروپایی از اتحادیه اروپا خواسته است که مذاکرات تازه ای درباره برنامه اتمی ایران را آغاز کند. وی در این باره گفته است که اتحادیه اروپا باید دوباره مذاکرات جدیدی را با دوستان ایرانی خود آغاز کند چرا که ما خواهان هیچ تنشی نیستیم. وی که در نشست اتحادیه اروپا در رومانی سخن می‌گفت تصریح کرد که اروپا باید همیشه یک اتحادیه دیپلماسی باشد.
نشست سران اتحادیه اروپا درباره مسائل آینده این اتحادیه همزمان با روز اروپا ( نهم ماه می) در کشور رومانی و بدون حضور انگلیس برگزار شد. روز اروپا یادآوری کننده سالگرد تولد این اتحادیه است. در نهم ماه می سال ۱۹۵۰" روبرت شومن"، وزیر امور خارجه وقت فرانسه در یک سخنرانی تشکیل اتحادیه اروپا را اعلام کرد. این تشکل که توسط فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ تاسیس شد سنگ بنای اتحادیه اروپای امروز است. "نوربرت روتگن"، رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان آلمان هم در سخنانی خواستار مواضع مشترک و یکپارچه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در خصوص برجام شده و تاکید کرد که ما نیاز به یک ابتکار اروپایی درباره خاورمیانه، ایران و همسایه های آن داریم. وی اظهار داشت که اروپایی‌ها با آمریکایی‌ها اختلاف اساسی دارند و باید ابتکار عمل را خود در دست گیرند.
روتگن همچنین تصریح کرد که آلمان به برجام پایبند است و ایران هم تا به حال به این معاهده پایبند بوده و به آن عمل کرده است و مقصر در اینجا آمریکاست. روتگن تاکید کرد که اتحادیه اروپا باید شرایطی را فراهم کند که ایران نتواند به سلاح اتمی دست یابد.
روتگن همچنین تاکید کرد که آمریکا تحت رهبری ترامپ از یک طرف می‌خواهد از منطقه خارج شود و از طرف دیگر سبب تشدید تنش ها می شود. رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان آلمان با اشاره به سیاست‌های به زعم غرب توسعه طلبانه ایران در منطقه در عین حال گفت که با این حال باور اینکه می‌توان این کشور را به زانو درآورد مشکل را تشدید می‌کند. وی هم در سخنانی درباره تشدید مناقشات اتمی با تهران هشدار داده تأکید کرد که چنین شرایط تنش‌زایی بسیار خطرناک است. روتگن با تأکید بر اینکه این گام ایران بعد از خروج آمریکا از توافق اتمی قابل انتظار و نگران‌کننده بود همچنین تصریح کرد که ایران با فشاری متقابل بر فشار آمریکا واکنش نشان می‌دهد.

کد مطلب: 108833
 
Share/Save/Bookmark