میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۱
 
 
در فروردین ۹۸ ثبت شد؛
افزایش ۲ درصدی قیمت مسکن

براساس جدیدترین گزارش بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن طی فروردین امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۲.۱ درصد افزایش یافت. متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در اولین ماه امسال به ۱۱میلیون و ۲۶۹ هزار تومان افزایش یافته است.
مطابق گزارش بانک مرکزی در فروردین‌ماه امسال تعداد معاملات واحدهای مسکونی شهر تهران به ۳۴۲۳ فقره رسید که نسبت به اسفند ۹۷ و ماه مشابه سال گذشته (فروردین ۹۷) به‌ترتیب ۷۳.۳ و ۳۲.۲ درصد کاهش نشان می‌دهد. در ماه مورد اشاره متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۱ میلیون و ۲۶۹ هزار تومان بود که نسبت به اسفند سال گذشته ۲.۱ درصد و در مقایسه با فروردین ۹۷ بالغ بر ۱۰۳.۹ درصد افزایش یافته است.
در اسفندماه سال گذشته وزارت راه و شهرسازی (دفتر اقتصاد مسکن) با استناد به آمار معاملاک سامانه املاک و مستغلات کشور متوسط قیمت یک مترمربع آپارتمان در مناطق ۲۲گانه تهران را ۱۱ میلیون و ۹ هزار تومان اعلام کرده بود. بررسی قیمت اعلام‌شده از سوی وزارت راه و بانک مرکزی حاکی از آن است که قیمت مسکن در اولین ماه بهار امسال در مقایسه با اسفند سال گذشته ۲.۳۶ درصد افزایش یافته نه ۲.۱ درصد. همچنین متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی طی فروردین‌ماه سال گذشته ۵ میلیون و ۵۸۴ هزار تومان بود که با رشد ۱۰۱.۸درصدی به ۱۱ میلیون و ۲۶۹ هزار تومان افزایش یافته است.
در بخش دیگری از گزارش بانک مرکزی آمده است؛ بیشترین رشد متوسط قیمت مسکن در فروردین امسال نسبت به فروردین سال گذشته مربوط به منطقه ۱۴ با ۱۳۳.۱ درصد رشد و کمترین میزان رشد مربوط به منطقه ۱۲ با ۶۵.۱ درصد بوده است. در فروردین‌ماه سال گذشته متوسط قیمت یک مترمربع آپارتمان در منطقه ۱۴ بالغ بر ۳ میلیون و ۷۷۹ هزار تومان بود که این قیمت در فروردین امسال به ۹ میلیون و ۸۹ هزار و ۷۰۰ تومان افزایش یافته است.

کد مطلب: 108635
 
Share/Save/Bookmark