میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۰
 
 
غنی و عبدالله هر دو مراسم تحلیف بر گزار کردند
افغانستان سرزمینی با دو رئیس جمهور

بحران سیاسی در افغانستان که ۱۹ سال است در اشغال از چشیدن طعم آزادی محروم است ادامه دارد چنانکه سپیدار و ارگ در حالی برای برگزاری مراسم تحلیف به‌طور جداگانه آماده می‌شوند که مذاکرات متوالی آمریکایی‌ها با عبدالله عبدالله با شکست روبرو شده است.
پس از ساعت‌ها گفت‌وگو میان ساکنان ارگ و سپیدار با یکدیگر، اما این مذاکرات به نتیجه‌ای نرسیده و قرار است «غنی» مراسم تحلیف خود را در ارگ با حضور شماری از سفرا و نمایندگان کشورهای خارجی برگزار کند.همچنین عبدالله نیز بر اساس آنچه که سپیدار اعلام کرده بود، مراسم تحلیف خود را به‌طور جداگانه برگزار می‌کند.
مراسم تحلیف ریاست جمهوری اشرف غنی و عبدالله عبدالله که قرار بود صبح امروز در ارگ و سپیدار برگزار شود، به تعویق افتاد.آمادگی‌ها برای برگزاری هر دو مراسم امروز دوشنبه، ۱۹ حوت، در ارگ ریاست جمهوری و قصر سپیدار گرفته شده است.گفته می‌شود دیپلمات‌های کشورهای خارجی از جمله زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان از روزهای گذشته تاکنون مشغول میانجیگری برای حل این اختلافات میان غنی و عبدالله بوده‌اند.
تنش‌ها میان دو طرف زمانی اوج گرفت که کمیسیون انتخابات محمد اشرف غنی را به عنوان رییس جمهوری جدید برنده انتخابات اعلام کرد.ساعاتی پس اعلام نتایج عبدالله عبدالله در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که یک حکومت فراگیر را شکل خواهد داد. این در حالی است که تنها چند کشور معدود پیروزی اشرف غنی را به وی تبریک گفتند اما کشورهای دیگر خواهان حل بحران انتخاباتی شدند.ریاست اجراییه افغانستان تاکید کرد که تنها راه برون رفت از بحران باطل کردن آرای جعلی است و وی دیگر مصالحه نخواهد کرد.وی در توئیتی نوشت: هیچکس نباید تعهد ما برای دموکراسی واقعی و عزم ما برای برپایی حکومت قانون را دست‌کم بگیرد. سابقه ازخودگذشتگی و مصالح ما نباید بهانه‌ای به دست کسی بدهد که هر چیزی را بدون چون و چرا قبول کنیم. باطل کردن تمام آرای جعلی راه برون رفت (از بحران) است. خبر دیگر از افغانستان آنکه وزیر دفاع افغانستان اعلام کرد، اگر طالبان حملاتش را در روزهای آتی موقف نکند، نیروهای این کشور دست به حمله می‌زنند. اسدالله خالد، وزیر دفاع افغانستان گفت: نیروهای افغانستان به دستور محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری و بر اساس توافق صلح موضع دفاعی گرفته‌اند اما اگر طالبان حملاتش را پیش از پایان هفته جاری پایان ندهد، نیروهای ما به این دشمن هر جای کشور که باشد، حمله می‌کنند.
هفتم مارس سال جاری میلادی، شش عضو طالبان در درگیری با افسران پلیس محلی در ولایت لغمان واقع در شرق افغانستان کشته و ۱۰ تن دیگر نیز زخمی شدند.شنبه گذشته، طالبان و واشنگتن توافق صلحی را امضا کردند که شامل خروج نیروهای خارجی از افغانستان در ۱۴ ماه آتی در ازای تضمین تبدیل نشدن این کشور به پناهگاهی امن برای تروریست‌ها می‌شود. با وجود امضای این توافق، طالبان اخیرا اعلام کرد، در پی امتناع دولت کابل از آزادی ۵۰۰۰ زندانی طالبان دست به حملات بیشتر علیه نیروهای افغان می‌زند. در این میان گروه طالبان اظهار کرد، برگزاری مذاکرات صلح با دولت افغانستان طی روزهای آتی به دلیل برگزاری مراسم تحلیف دو رقیب جایگاه ریاست جمهوری این کشور در روز دوشنبه نامحتمل است. طالبان همچنین از این دو رقیب درخواست کرد به جای این کار بر پایان دادن به جنگ متمرکز باشند. آمریکا در تلاش است تا دولت افغانستان را به سمت مذاکره با طالبان که قرار است امروز برگزار شود، سوق دهد اما تهدید تشکیل دولت‌های موازی در این کشور روند پایان دادن به جنگی که جان ده‌ها هزار تن را گرفته، در خطر می‌اندازد. حال در شرایطی که عبدالله عبدالله، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پیروزی اشرف غنی، رییس جمهور این کشور را در انتخابات نپذیرفته است و هر دوی آن‌ها در تدارک برگزاری مراسم تحلیف خود برای امروز، دوشنبه هستند، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به رویترز گفته: فکر نمی‌کنیم آنان بتوانند برای مذاکرات بین‌افغانی در ۱۰ مارس (فردا) آماده شوند زیرا اختلاف نظرهایی میان این سیاستمداران وجود دارد که حتی به برگزاری دو مراسم تحلیف انجامیده است.وی افزود: به جای تحلیف از آنان می‌خواهیم بر مذاکرات بین‌افغانی متمرکز شوند. ما از آنان می‌خواهیم اختلاف نظرهای داخلی را کنار بگذارند، تحلیف را متوقف کنند و در راستای صلح کار کنند.

کد مطلب: 113134
 
Share/Save/Bookmark