میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۲۹
 
 
مرزها چگونه ترسیم می‌شود؟
دور نخست مذاکرات غیر مستقیم میان لبنان و رژیم صهیونیستی برای ترسیم مرزها با میزبانی سازمان ملل و میانجی گری آمریکا برگزار گردید...

دور نخست مذاکرات غیر مستقیم میان لبنان و رژیم صهیونیستی برای ترسیم مرزها با میزبانی سازمان ملل و میانجی گری آمریکا برگزار گردید. حالی این سوال مطرح است که این مذاکرات در چه صورت به نتیجه خواهد رسید و آیا چشمنداز روشنی برای آن وجود دارد؟ مذاکرات برای ترسیم مرزها در حالی صورت می‌گیرد که شرایط برگزاری آن امری مهم است چرا که چنانکه جریان‌های مقاومتی لبنان تاکید دارند محور مذاکرات در چارچوب نظامی است و نه رویکردی سیاسی. در همین چارچوب دو جنبش حزب الله لبنان و جنبش امل در بیانیه ای مشترک به بیان نکاتی درباره ساختار هیئت لبنانی مذاکره کننده با رژیم صهیونیستی درباره ترسیم مرزها که روز چهارشنبه اولین نشست آن برگزار میشود، پرداختند.در این بیانیه آمده است: چارچوب توافقی که نبیه بری رئیس پارلمان لبنان درباره مذاکرات ترسیم مرزها اعلام کرده در مقدمه آن بر تفاهم سال ۱۹۹۶ و قطعنامه ۱۷۰۱ اشاره شده که بر اساس آن نشست های دوره ای فقط میان افسران نظامی برگزار می شود در نتیجه ساختار هیئت لبنانی که در آن مقامات غیر نظامی نیز حضور دارند بر خلاف این چارچوب به شمار می آید.
در نتیجه، موضع جنبش امل و حزب الله لبنان و بر اساس پایبندی به اصول ملی و مخالفت با کشیده شدن به خواسته دشمن صهیونیستی از طریق تشکیل هیئت مذاکره کننده که اکثر آنها را شخصیت های سیاسی و اقتصادی تشکیل میدهند اعلام میگردد که به طور کامل با این رویداد مخالفت کرده و آن را خارج از چارچوب تفاهمی که بر اساس آن توافق حاصل شد می داند که بر خلاف موضع لبنان و منافع عالی آن به شمار می آید و تسلیم شدن به خواسته اسرائیل که خواستار عادی سازی به هر شکل ممکن است می‌باشد. هشدار جریان‌های مقاومت لبنان برگرفته از این امر است که آمریکا که با روند سازش میان امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی تلاش کردند تا خود را فاتح روند صلح خاورمیانه معرفی نمایند اکنون با ترفند تبدیل مذاکرات غیر مستقیم نظامی به سیاسی بر آنند تا لبنان را نیز در مسیر سازش با این رژیم معرفی نمایند چنانکه پذیرش پست نخست وزیری توسط سعد حریری نیز در این چارچوب تعریف می‌شود.
نکته مهم دیگر آن است که آمریکا و سازمان ملل که ادعای میانجی گری را مطرح می‌سازند به جای اعمال فشار بر لبنان برای عقب نشینی از حقوق مرزی‌اش و نیز خلع سلاح مقاومت، باید به مقابله با تجاوزات رژیم صهیونیستی پرداخته و این رژیم را به کنار گذاشتن سیاست تجاوز و اشغالگری علیه لبنان وادار سازند. تا زمانی که این مولفه صورت نگیرد این مذاکرات دستاوردی به همراه نخواهد داشت. آمریکایی‌ها تاکنون راه بی صداقتی را در روند مذاکرات مذکور در پیش گرفته‌اند و حربه اقتصادی و سیاسی برای تسلیم سازی لبنان بهره گرفته‌اند که با ایستادگی جریان‌های مقاومت و ملت و ارتش لبنان تاکنون این سیاست ناکام مانده و آمریکا نتوانسته سیاست تحمیلی علیه لبنان را اجرایی سازد. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 115736
 
Share/Save/Bookmark