میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۳
 
 
مردم گلایه دارند؛
مسئولان پاسخ مردم خوزستان را بدهند
مسئولان پاسخ مردم خوزستان را بدهند
 

از آزادی بیان صحبت می‌کنند و طرح می‌دهند پرسشگر را به زندان محکوم کنند، دقایقی بعد از ریختن پلاسکو ندای وا اسفا و استعفا راه می‌اندازند ولی وقتی مردم جلوی استانداری صف می‌کشند و فریاد استعفای ابتکار را سر می‌دهند می‌گویند کسانی به آنها خط داده‌اند! داد می‌کشند که بورسیه غیر قانونی و املاک نجومی وجود دارد اما وقتی بعد از بررسی مشخص می‌شود همه اینها توهمات بوده کسی عذرخواهی نمی‌کند! استیضاح قانونی آخوندی به خاطر تصادف دو قطار در سمنان و قربانی شدن زائران امام رضا(ع) را دو ماه به تاخیر می‌اندازند و ....همه این پارادوکسها مطالبات و حملاتی است که از سوی طرفداران دولت و اصلاح‌طلبان مطرح می‌شود، متن زیر در راستای همین منویان منتشر شده است:«ما را چه شده است که امروز به جای همدردی با مردم، بجای در کنار مردم بودن و بجای همدلی و یکصدا و وحدت برای تحقق مطالبات مردم خوزستان و رفع مشکلاتی که بیش از ده سال است به جان زندگی جامعه خوزستانی افتاده است، باز هم مردم و دولت را زخم زبان می زنیم و هلهله کنان، رنج و محنت مردم را دستاویز بازی‌ها و منافع جناحی می‌کنیم؟» کسی نیست به این افراد و رسانه‌های محترمشان یادآوری کند چرا همین موضوعات را خودتان رعایت نمی‌کنید نه تنها رعایت نمی‌کنید بلکه حتی به دروغ‌افکنی هم برای پیشبرد اهدافتان متوسل می‌شوید. کلیپی که مردم از ابتکار استعفا می‌خواهند و ابتکار با ادبیات خاصی به جای عذرخواهی می‌گوید:«منتظر نظر شما بودم!» واقعی است. کلیپهای دیگر که نشان از درد دل مردم خوزستان و حال بد مردم این استان دارد واقعی است همانطور که جشنی که رییس سازمان محیط زیست و معاون رییس جمهور در تالاب هورالعظیم سالهای قبل گرفته بود واقعی است؟! مردم گلایه دارند و مسئول پاسخگو می‌خواهند... همین افراد پاسخ بدهند که کدام دفعه در هوای بد کنار مردم بودید و حداقل دردشان را از نزدیک لمس کردید؟!
این روزها گردوغبار و آثار مخرب آن دمار از روزگار خوزستانی‌ها درآورده و از دست هیچ‌کس برای مقابله با آنها کاری بر نمی‌آید. اگر مسئولان به این حقیقت تلخ معترف شوند و بهای ناتوانی‌شان در مهار ریزگردها را در بسترها و قالب‌های دیگر به مردم خوزستان بپردازند شاید بتوان در برداشت این مردم از مسئولان کشور و دولتمردان به دلیل کم‌توجهی به مشکلات خوزستان، کمی تجدید نظر کرد. چرا نمی‌گویند نتوانستیم؟! چرا به جای عذرخواهی و اظهارناتوانی دست به کارهایی می‌زنند که در جهان منسوخ شده و تنها کره‌شمالی این رویه را پیش می‌برد، مگر می‌شود خوزستان را سانسور کرد و با تهمت موج سواری به رسانه‌هایی که درد دل مردم این دیار را منعکس می‌کنند فرار رو به جلو داشت و طلبکار شد؟!
کاش حداقل سخنان رهبر معظم انقلاب را گوش می‌کردید یا حداقل این جمله ایشان را جایی در دیوار اتاق گرم و نرمتان می‌آویختید که «مردم گلایه‌مندند و مسئولان بگویند چه کرده‌اند؟» چرا نمی‌گویید برای خوزستان چه کرده‌اید؟! مگر نگفتید با آمدن شما همه چیز خوب می‌شود هوا هم همینطور مگر نمی‌گفتید برکات برجام حتی ابرهای تیره و ریزگردها را هم با خود می‌برد، مردم حرف شما را شنیدند و باور کردند حالا می‌پرسند وعده‌هایتان چه شد؟! حق دارند بپرسند و شما هم باید...تاکید می‌کنم باید پاسخگوی مردمی باشید که به آنها وعده داده‌اید.
اصول اولیه وعده دادن ایجاب می‌کند با توجه به امکانات و درنظرگرفتن ضریب خطا این اتفاق بیفتد، اگر این موارد را درنظر نگرفته‌اید که کلا اصول مدیریت را باید یکبار دیگر مرور کنید و اگر فقط وعده دادی که مردم دلخوش شوند و در میتینگ‌های سیاسی‌تان کف و دست و هورا بکشند حالا باید تنتان برای داد و استعفا آب دیده شده و تبعاتش را ببینید. نمی‌شود که وعده داد و در رفت، نمی‌شود وعده داد و بعد گفت اشتباه کردم!
این بار نه تنها هوا بلکه آب و برق هم در خوزستان دچار مشکل شده است. می‌گویند ماجرا در گفتار بسیار ساده است. رطوبت بالای هوا یا بارش باران، غبار نشسته بر سیستم‌های عایق شبکه برق را به هادی تبدیل می‌کنند و این اتفاق منجر به اختلال در پست‌های برق استان خوزستان می‌شود. در نهایت هم برخی از تجهیزات برق این استان تخریب و از مدار خارج می‌شوند. اتفاقی که در چند روز گذشته بارها تکرار شده و انعکاس و واکنش‌های داخلی و خارجی بسیاری داشته است.
به عبارتی گرد و غبار نشسته بر مقره‌های برق، ترانس‌ها و خطوط انتقال نیرو با بارش باران یا افزایش رطوبت، هادی و رسانا شده و با ایجاد جرقه و قوس الکتریکی، قطعی برق را در بیشتر شهرهای خوزستان در پی خواهد داشت. این پدیده نادر و منحصر به خوزستان چند روزی است سرخط اخبار معطوف به این استان و شهرهای جنوبی‌تر آن شده است. این دلیل به ظاهر ساده برای قطعی برق و خاموشی خوزستان، گفته‌های وزیر نیرو و مسئولان دیگر است که البته از نظر فنی محتمل و دقیق هم هستند و جای بحث ندارند.اما اینکه آن غبارها (ریزگردهای همیشگی) که میهمانان ناخوانده یک و نیم دهه‌ای خوزستان به شمار می‌آیند قادر به خلق چنین رخداد و بحران دامنه‌داری هستند، تأمل بیشتر در باب تبعات این گردوغبارها را الزامی می‌کند. واقعیت این است که از مشکلات اخیری که این گردوغبارها برای تاسیسات و نیروگاه‌های برق خوزستان ایجاد کرده‌اند می‌توان دریافت که این گردوغبارها قدرت‌های نهفته دیگری نیز در خود دارند که ما از درک آنها ناتوان بوده‌ایم. پرسش اصلی شهروندان خوزستان و بسیاری دیگر از هموطنانمان این است که این ریزگردهای چه پیامدهایی برای سلامتیشان به بار می‌آورد؟!
اکنون وقت آن رسیده که تعارف را به کناری نهیم و به این ریزگردها به شکلی بنگریم که در خور حقیقت وجودی خود آنهاست. ریزگردهایی که حاوی مقادیر زیادی ذرات فلزات گوناگون هستند. ذرات فلزاتی که قادرند صنعت برق خوزستان را با آن سابقه، عقبه و توان به کانونی بحران‌ساز تبدیل کنند. شاید اگر افرادی قصد داشتند مغرضانه و عامدانه از سر دشمنی؛ با شبکه برق خوزستان آن کنند که ریزگردها در روزهای اخیر کرده‌اند، هیچ‌گاه این کار برایشان امکان‌پذیر نبود.
انگار باید همیشه حقیقت از پشت تیره‌ترین ابرها رخ نمایان سازد. باید حقیقت از محدوده‌ و حریم کنترل شده‌ مسئولان به خواست قادر متعال به گونه‌ای خارج شود که هیچ فیلتری توان جرح و تعدیل آن را نداشته باشد. ریزگردها یا برای سلامت ساکنان خوزستان مضر هستند یا نیستند؛ حد میانه‌ای وجود ندارد. اگر مضرند چرا برای سلامت مردمان این استان اقدامی عملی صورت نمی‌گیرد؟
عده‌ای دیگر پا را از این حد راتر گذاشتند که اگر به فلان کشور کمک نمی کردید خوزستان آباد بود؟! غافل از اینکه باید از همان افراد که مغرضانه بر طبل نفاق می‌کویند پرسید هر بار که صحبت از ریزگردها شده خانم ابتکار از ابتکارشان در سازمان ملل گفتند و اینکه تا داعش نابود نشود اوضاع همین است، معاون رییس جمهور که جشنواره فیلم سبز به پا می‌کند و جشنواره‌های غیر تخصصی را حمایت می‌کند کی از نبود اعتبار برای از بین بردن گرد و غبار گلایه کرده وی داعش را مقصر دانسته و اگر پولی برای نابودی داعش هزینه شده نشان می‌دهد که در راستای منویات خانم ابتکار بوده است!!! اما انگار عده‌ای دوست دارند اشتباهات بزرگ خود را سانسور و با ذره بین دنبال ضعف رقیب بگردند، انتقاد کنید داد بزنید، عصبانی شوید اما ما نمی‌توانیم چون نزدیک انتخابات است و با دیدن اوضاع نابسامان خوزستان رای‌هایتان به خطر می‌افتد درد مردم خوزستان را منعکس نکنیم. به جای حرص خوردن صداقت و پاسخگویی را پیشه کنید مطمئنا زودتر جواب می‌گیرید.

سوشیانت آسمانی

کد مطلب: 98563
 
Share/Save/Bookmark