میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۰
 
 
لغو مذاکرات تجاری آمریکا با انگلیس
خوش خدمتی نیز لندن را نجات نداد

خوش خدمتی نیز نتوانست مانع از اعمال فشارهای آمریکا بر این کشور شود و در نهایت، وزیر بازرگانی آمریکا به طور ناگهانی مذاکرات تجاری با بریتانیا درباره برگزیت را در پی افشای پیام‌های سفیر انگلیس درباره دولت «دونالد ترامپ»، لغو کرد.
به دنبال افشای یادداشت محرمانه «کیم داروش» سفیر بریتانیا در ایالات متحده آمریکا علیه دولت «دونالد ترامپ»، مذاکرات تجاری واشنگتن و لندن درباره برگزیت به طور ناگهانی لغو شد.روزنامه انگلیسی «دیلی‌میل» روز یکشنبه مدعی دستیابی به اسنادی محرمانه از مکاتبات میان سفیر انگلیس و دفتر نخست‌وزیری این کشور شد و نوشت داروش در این مکاتبات، ترامپ را «بی‌منطق، دمدمی‌مزاج و ناکارآمد» توصیف کرده است.
یک منبع آگاه از دولت ترامپ به هفته‌نامه «واشنگتن‌ اگزمینر» اعلام کرد، ‌ «ویلبر راس» وزیر بازرگانی آمریکا، نشست‌های برنامه‌ریزی شده با «لیام فاکس» وزیر بازرگانی انگلیس را تنها به این دلیل که احتمالاً داروش نیز در آن حضور خواهد یافت، لغو کرد. این منبع در ادامه افزود که افشاگری اخیر پیام‌های سفیر بریتانیا، «شکافی» را در کاخ سفید به وجود آورده است که این شکاف همچنان رو به بیشتر شدن می‌رود. اظهارات سفیر بریتانیا، موجب برانگیخته شدن خشم ترامپ شد به طوریکه رئیس‌جمهور آمریکا در یک پیام توییتری تأکید کرد که دولت وی دیگر با سفیر انگلیس همکاری نمی‌کند و داروش را یک «فرد بسیار احمق» خواند. ترامپ نه تنها با توهین به داروش پاسخ داد، بلکه به «ترزا می» نخست‌وزیر مستعفی بریتانیا نیز اهانت کرد و گفت: «من به ترزا می گفتم که چطور توافق (برگزیت) را پیش ببرد اما او روش احمقانه خودش را در پیش گرفت و قادر به انجام توافق نشد. این یک فاجعه است».
«جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس نیز اهانت‌های ترامپ را بی‌پاسخ نگذاشت و آن را غیرمحترمانه خواند و در پیامی توییتری، سخنان ترامپ را خطاب قرار داد و نوشت: «دوستان، با هم صریح صحبت می‌کنند، من هم همین کار را انجام دهم: این اظهارات درباره نخست‌وزیر ما و کشور من توهین‌آمیز و نادرست هستند. دیپلمات‌های شما نظرات محرمانه خودشان را به وزیر خارجه‌تان [مایک] پامپئو ارائه می‌دهند، دیپلمات‌های ما هم همین کار را انجام می‌دهند.» قرار بود نمایندگان آمریکا و انگلیس در مذاکرات تجاری خود در خصوص برگزیت، در ارتباط با موضوعات تجاری مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا که احتمالاً ۳۱ اکتبر (۹ آبان) انجام می‌گیرد، گفت‌وگو کنند.
به دنبال تشدید تنش‌ها در روابط آمریکا و انگلیس بر سر اظهارات سفیر لندن در واشنگتن، «کیم داروش» از سمت خود کناره گیری کرد. داروش در پیام اعلام استعفای خود گفته است که دیگر نمی‌تواند به نقشش به عنوان سفیر در واشنگتن ادامه دهد. با این حال مشخص نیست که تصمیم به کناره گیری خواسته خود سفیر است یا فشار مقامات آمریکایی به دولت انگلیس. این اقدامات در حالی است که لندن با همراهی با آمریکا علیه ایران و نیز بحران سازی در غرب آسیا و حتی موضع گیری علیه چین و روسیه به دنبال جلب رضایت آمریکا بوده اما در نهایت این طرح نیز با ناکامی همراه شده و این کشور نیز به بحران در روابط با آمریکا دچار شد.

کد مطلب: 109832
 
Share/Save/Bookmark