میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۵۶
 
 
نتانیاهو در خیابان‌های دهلی نو

نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی امروز با یک هیئت همراه ۱۳۰ نفره به هند سفر می‌کند. این سفر در حالی صورت می‌گیرد که پیش از وی نیز مودی نخست وزیر هند به سرزمین‌های اشغالی سفر کرده بود.
مقامات هند و رژیم صهیونیستی اعلام کردند بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل سفر شش روزه خود به هند را آغاز خواهد کرد و امیدوار است تا در این سفر ضمن تقویت روابط تجاری این رژیم با هند، اختلافات ناشی از تصمیم دهلی‌نو برای لغو یکی از قراردادهای نظامی با اسرائیل را حل و فصل کند. رافائل، شرکت فناوری و تولید جنگ افزار اسرائیلی، در سوم ژانویه اعلام کرد که هند سفارش ۵۰۰ میلیون دلاری خود برای خرید موشک‌های ضد تانک باراک را لغو کرده است. رسانه‌های هند گفتند دهلی‌نو به جای خرید موشک از اسرائیل، به دنبال استفاده از موشک‌های ضدتانک داخلی است. هند بزرگترین بازار تسلیحاتی اسرائیل است و سالانه حدود هزار میلیارد دلار سلاح از این رژیم خریداری می‌کند. با وجود لغو معاهده موشکی از سوی هند، وزیر دفاع هند گفت این کشور یک قرارداد نظامی ۷۲ میلیون دلاری را به منظور خرید ۱۳۱ فروند موشک زمین به هوای باراک ساخت شرکت رافائل اسرائیل به امضا رسانده است. ۱۳۰ نفر از بخش‌های سایبری و کشاورزی و نیز بخش نظامی نتانیاهو را در این سفر همراهی خواهند کرد. همچنین در این سفر آنها علاوه بر دهلی‌نو از شهر بمبئی، مرکز مالی هند و نیز شهر گجرات دیدن خواهند کرد. این رویکرد نشان می‌دهد که محور سفر نتانیاهو را اهداف اقتصادی تشکیل می‌دهد که می‌تواند نشات گرفته از چالشهای اقتصادی این رژیم باشد که زمینه‌ساز اعتراض‌های گسترده داخلی به سیاست‌های او شده است.
سفر نتانیاهو در حالی صورت می‌گیرد که مقامات هند تلاش دارند تا روابطی فراگیر و چند جانبه در منطقه داشته باشند و تنها رویکرد به رژیم صهیونیستی ندارند چنانکه پیش از دیدار مودی از اسرائیل در جولای ۲۰۱۷، وی میزبان محمود عباس در هند بود و پیشنهاد هند را برای کمک در زمینه بهداشت و فناوری اطلاعات به فلسطین ارائه داد، با این حال این سفر دستاوردهای اندکی به همراه داشت. در همین حال هند به قطعنامه ضد آمریکایی سازمان ملل مبنی بر مخالفت با طرح آمریکا برای معرفی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی رای مثبت داده است.
در این میان بسیاری از ناظران سیاسی بر این عقیده‌اند که هند هر چند که با رویکرد به رژیم صهیونیستی به دنبال تقویت اردوگاه خود در برابر پاکستان و حتی کسب امتیاز از آمریکاست اما در واقع این رویکرد هزینه‌های بسیاری برای دهلی نو به همراه دارد چرا که رویکرد مردم هند به مقابله با رژیم صهیونیستی است و پذیرنده رویکردهایی که مغایر با این خواسته باشد نخواهند بود.
شاید در کوتاه مدت این رویکردها منافعی برای هند داشته باشد اما در بلند مدت نمی‌تواند تامین کننده منافع آنها باشد چرا که هم مردم هند و هم جوامع اسلامی را در برابر سران دهلی نو قرار می‌دهد. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 102730
 
Share/Save/Bookmark