میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۴۱
 
 
سازمان‌ملل با ادعای شیمیایی باز مامور بحران‌سازی در سوریه شد
تلخ‌کردن شادی دیرالزور با خان شیخون
تلخ‌کردن شادی دیرالزور با خان شیخون
 

در اقدامی که برای استمرار بحران در کشور سوریه و کمرنگ‌سازی پیروزی دیرالزور است، کمیته تحقیق وابسته به سازمان ملل در جدیدترین گزارش خود، انگشت اتهام را در حمله شیمیایی خان‌شیخون به سوی دمشق نشانه رفته است.
شبکه اسکای‌نیوز از گزارشی از سوی کمیته تحقیق وابسته به سازمان ملل درباره سوریه خبر داد که در آن مدعی شده است که دولت سوریه مسئول به کارگیری گاز سارین در منطقه خان شیخون در استان ادلب در آوریل گذشته است. ۳۳ بار سلاح شیمیایی در سوریه استفاده شده است که ادعا شده که دولت سوریه در فاصله ماه‌های مارس و جولای هفت بار حمله شیمیایی انجام داده است. در این گزارش ادعا شده است که هواپیمای سوری خان‌شیخون را با گاز سارین هدف قرار داده است.
شایان ذکر است که غربی‌ها و همپیمانان منطقه‌ای آن همواره تلاش کرده‌اند که اتهامات بی‌اساس را متوجه دولت سوریه کنند و در این راه از سازمان‌های بین‌المللی به نفع اهداف خود بهره می‌برند و هر زمان که ارتش سوریه دستاورد جدیدی به دست می‌آورد این تلاش‌های مذبوحانه بیشتر می‌شود. این گزارش در حالی است که نیروهای سوریه و متحدان آن موفق به شکستن محاصره دیرالزور شده‌اند.
لازم به ذکر است ستاد اطلاع‌رسانی جنگ سوریه اعلام کرد که نیروهای ائتلاف آمریکایی برای نجات عناصر داعش از شهر دیرالزور و حومه آن، ۲ عملیات هلی‌بُرن در این شهر انجام دادند. براساس این گزارش، این ائتلاف در ادامه اقدامات خود دو عملیات هلی‌برن در دیرالزور و حومه آن انجام داده است.
طبق اعلام ستاد اطلاع‌رسانی جنگ سوریه، اولین هلی‌برن نیروهای ائتلاف آمریکایی در منطقه «کب الملا» در حومه دیرالزور انجام شد. نیروهای ائتلاف در این عملیات هلی‌برن یکی از سرکردگان داعش را با اموالی که به همراه داشت از دیرالزور خارج کردند. در همین حال فرمانده نیروهای آمریکایی در ائتلاف به اصطلاح ضد داعش تغییر کرد. ژنرال «پاول فرانک» بعنوان جایگزین «استفن تاونسند» فرماندهی مرکز عملیات «عزم راسخ» در سوریه و عراق را برعهده گرفت.
خبر دیگر آنکه توافق آتش‌بس میان دولت سوریه وگروه‌های تروریستی حاضر در قلمون واقع در جنوب این کشور امضا و اجرایی شد. وبگاه معارض «سمارت» گزارش داد که این توافق میان یک هیئت از گروه‌های معارض وابسته به گروه تروریستی ارتش آزاد و یک مذاکره‌کننده روس حاصل شده است.
در این توافق آمده است که آتش‌بس از تاریخ امضا، اجرایی می‌شود و شامل روستاها و شهرکهای «الضمیر، الرحیبة، جیرود، المنصورة، الناصریة، جبلی البترا و المغر» خواهد بود.
این هیئت مذاکره‌کننده نماینده گروه‌های تروریستی «قوات الشهید أحمد العبدو، جیش أسود الشرقیة، لواء شهداء القریتین، لواء الصنادید عن فیلق‌الرحمن، جیش‌الإسلام و حرکة أحرارالشام الإسلامیة» بوده است.
همچنین قرار است خطوط حائل و جداکننده‌ای میان دو طرف درگیر ترسیم شود و روسیه نیز تعهد کرده است که فعالیت گروه‌های معارض فوق در نبرد با داعش را تسهیل بخشد.
در طول این خط نیز نیروهای روس مستقر خواهند شد و گروه‌های امضاکننده به همراه روسیه کمیته مشترکی با دولت سوریه تشکیل خواهند داد تا روند آزادسازی افراد بازداشتی و ربوده شده بین طرفین طی یک ماه تسهیل شود. دو طرف متعهد شدند از طریق گذرگاه‌های الضمیر، الرحیبة، جیرود و الناصریة روند ورود کمک‌های بشردوستانه را تسهیل بخشند و اجازه دهند که افراد بیمار در بیمارستان‌های سوریه درمان شوند.
همچنین یک گروهک وابسته به ارتش آزاد سوریه در راستای پذیرش درخواست اتاق عملیات الموک برای خروج از سوریه و ورود به اردن، آماده می‌شود. «سعید سیف» سخنگوی گروه تروریستی «احمد العبدو» - وابسته به ارتش آزاد سوریه - خبر داد که نیروهای این گروه در حال تخلیه اردوگاه «الحدلات» در نزدیکی مرزهای شمال شرقی با اردن هستند.
سیف در این زمینه گفت: «انتقال افراد مقیم اردوگاه الحدلات به اردوگاه مرزی الرقبان را به درخواست اتاق [عملیات] الموک آغاز کردیم تا مقدمات خروج نیروهایمان به سمت اردن را فراهم کنیم».
خبر دیگر آنکه نیروهای دموکراتیک سوریه موفق شدند پس از به دست‌گیری کنترل دو محله در شهر رقه، بخش قدیمی این شهر را از دست تروریستهای داعش پاکسازی کنند. در همین حال وزیر خارجه روسیه می‌گوید که شرایط برای آزاد کردن دیرالزور از دست تروریست‌ها مهیا شده است. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه می‌گوید که شکست محاصره شهر دیرالزور گامی مهم در مبارزه با تروریسم در سوریه است. همچنین دی میستورا فرستاده سازمان ملل در سوریه، در خطاب به معارضان مسلح این کشور گفت که باید با واقعیت روبه‌رو شده و شکست در جنگ را بپذیرند.

کد مطلب: 100831
 
Share/Save/Bookmark