میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۳۳
 
 
اوضاع انسانی ایجاد شده توسط سعودی در یمن به شدت وخیم است
پنهان‌سازی فاجعه یمن زیر چتر حج
پنهان‌سازی فاجعه یمن زیر چتر حج
 

این روزها در حالی سعودی سعی دارد تا خود را میزبانی موفق برای میلیون‌ها زائر خانه خدا نشان دهد که همزمان استمرار جنایات این رژیم در حال تشدید بحران انسانی در یمن است.
بیش از دو سال است که ائتلاف آمریکایی- سعودی یمن را آماج حملات گسترده قرار داده‌اند که نتیجه آن نیز فاجعه انسانی است که این کشور را در برگرفته است.
مدیر برنامه توسعه سازمان ملل متحد در یمن گفت: اوضاع انسانی در یمن به شدت تیره و تار است به گونه‌ای که نمی‌توان آن را توصیف کرد.
اوک لوتسما درباره اوضاع انسانی در یمن گفت: این سومین سالی است که یمن با جنگ دست و پنجه نرم می‌کند و هیچ امیدی برای پایان آن وجود ندارد. تنها راه‌حل برای پایان دادن به اوضاع اسفناک یمن راه‌حل سیاسی است.
وی تاکید کرد: یمن با بحران غذا رو به روست. در یمن بیست میلیون نفر به غذا نیازمند هستند. تصور کنید در واقع هفتاد درصد از یمنی‌ها نیازمند غذا هستند. شصت درصد از یمنی‌ها اصلاً نمی‌دانند وعده بعدی غذا کی به دست شان می‌رسد. دو میلیون کودک یمنی از سوءتغذیه شدید رنج می‌برند. بدتر از همه اینکه سوء تغذیه در میان کودکان باعث می‌شود این کودکان بیش از دیگران در معرض ابتلا به وبا باشند. قحطی و گرسنگی در یمن به علت تاکتیک‌های جنگی طرف‌های درگیر ایجاد شده است.
چهارصد هزار نفر از یمنی‌ها از بیماری وبا رنج می‌برند. این بیماری تا کنون جان نهصد نفر را گرفته است. توان لجستیک یمن کاملاً از کار افتاده است و این امر بر واردات نیز تأثیر می‌گذارد. گاهی نیز غذا در بازار موجود است اما خانواده‌های فقیر توان دستیابی به آن را ندارند. اکثر یمنی‌ها حتی پیش از آغاز جنگ نیز در زیر خط فقر به سر می‌بردند. هر آنچه در یمن می‌گذرد در بالاگرفتن بحران غذایی و بهداشتی شهروندان یمنی موثر است. کمبود سوخت باعث توقف فعالیت کارگاه‌ها و کارخانه‌ها شده است و ما برای مقابله با قحطی و گرسنگی اقداماتی انجام داده ایم.فراهم کردن سوخت نیازمند اجازه ائتلاف عربی است.
اغلب یمنی‌ها بر لبه پرتگاه قرار گرفته‌اند و اوضاع این کشور به شکل بی‌سابقه‌ای بد است. یمن در سال ۲۰۱۳ در آستانه اعلام رهایی از مین بود در حالی که نبرد کنونی تلاش‌ها برای از بین بردن مین‌ها در این کشور را به خانه اول بازگرداند. یک موسسه خیریه فعال در زمینه حفاظت از کودکان اعلام کرد که بیش از یک میلیون کودک یمنی که دارای سوء‌تغذیه هم هستند، در معرض ابتلا به بیماری وبا هستند.
بررسی اطلاعات این سازمان حاکی از آن است که بیش از یک میلیون کودک زیر ۵ سال دچار سوء‌تغذیه که حدود ۲۰۰ هزار نفر از آنان به سوء تغذیه حاد دچار شده‌اند، در مناطقی زندگی می‌کنند که درصد ابتلای آنان به بیماری زیاد است.بر طبق این بیانیه، سیستم ایمنی کودکانی که دارای سوء تغذیه هستند، ضعیف‌تر از دیگر کودکان است و احتمال جان باختن آنان ۳ برابر دیگران است.
در واکنش به تجاوزات سعودی یگان موشکی یمن از اصابت یک فروند موشک «زلزال۲» به سمت محل استقرار شبه نظامیان ائتلاف سعودی در منطقه «مخاء» واقع در استان تعز در غرب یمن خبر داد. منابع محلی یمن می‌گویند که این موشک بومی‌ساز پایگاه شبه‌نظامیان وابسته به ائتلاف سعودی در منطقه «یختل» در مخاء را هدف قرار داد و بر اثر اصابت این موشک دها تن از آنها کشته و یا زخمی شدند.
اخیرا یک فروند کشتی جنگی اماراتی نیز در سواحل المخاء استان تعز در جنوب غرب یمن هدف حمله موشکی یمن قرار گرفت که در پی آن ۱۲ نفر از نیروهای اماراتی کشته و ۲۳ نفر دیگر زخمی شدند.
خبر دیگر آنکه منابع امنیتی یمن از کشته و زخمی شدن ۱۰۸ نفر از عناصر شبه‌نظامی وابسته به دولت مستعفی یمن در اردوگاه نظامی خالد بن ولید در غرب این کشور خبر دادند. جنگنده‌های عربستان بیش از ۳۰ بار مناطق مختلف یمن را بمباران کردند. یک منبع نظامی وابسته به ارتش یمن در این خصوص اعلام کرد که جنگنده‌های عربستان بیش از ۱۲ بار دو منطقه «حرض» و «میدی» استان حجه را بمباران و پنج‌بار نیز به منطقه «صراوح» در استان مأرب حمله هوایی کردند.
منبع امنیتی افزود: جنگنده‌های سعودی آمریکایی پنج بار مناطق مختلف منطقه الظاهر و سه بار منطقه کتاف و دو بار منطقه مذاب در منطقه الصفراء استان صعده را بمباران کردند. وی تاکید کرد که جنگنده‌های سعودی دو بار منطقه مقبنه استان تعز و یک بار منطقه الساق در منطقه عسیلان واقع در استان شبوه را هدف قرار دادند.

کد مطلب: 100336
 
Share/Save/Bookmark