میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۱۹
 
 
دغدغه‌های آنگلا در کاخ سفید

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، دیروز برای دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، و گفتگو در خصوص مسائل تجاری و نیز برنامه هسته‌ای ایران وارد واشنگتن شد. سفر یک روزه مرکل به آمریکا، دومین سفر صدر اعظم آلمان به این کشور در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ خواهد بود. حال این سوال مطرح می‌شود که اهداف مرکل از این سفر چیست؟ بسیاری بر این عقیده‌اند که اصلی‌ترین محور سفر را تبادلات اقتصادی میان طرفین و اروپا با آمریکا تشکیل می‌دهد. اخیرا آمریکا اعمال تعرفه برای کالاهای اروپایی را مطرح کرده که هزینه‌های بسیاری بر اقتصاد اروپا خواهد داشت. ترامپ تهدید کرده است تا عوارض گمرکی سنگینی بر واردات فولاد و آلومینیوم از اروپا وضع خواهد کرد.
با توجه به اینکه آلمان از شرکای تجاری اصلی آمریکاست و از سوی دیگر آلمان خود را محور نجات اقتصاد اروپا می‌داند و سعی دارد تا به عنوان قطب تصمیم گیری برای اتحادیه ایفای نقش کند. سفر مرکل به آمریکا می‌تواند برای رایزنی جهت پایان دادن به اقدامات تعرفه‌ای ترامپ باشد که هم برای اقتصاد آلمان مهم است و هم زمینه‌ساز ارتقای جایگاه محوری آلمان در اتحادیه اروپایی شود.
نکته دیگر در سفر مرکل را رایزنی‌ برای تحولات جهانی بویژه در حوزه غرب آسیا تشکیل می‌دهد.
آلمان تلاش دارد تا خود را به عنوان یکی از قدرت‌های جهانی حاضر در غرب آسیا معرفی نماید و تحرکات متعددی در این راستا صورت داده است. مسئله سوریه، ایران و فلسطین از نکات محوری این رفتارها است. همزمان با سفر مرکل چند اقدام قابل توجه از سوی آلمان در قبال این مناطق صورت گرفته است. آلمان حملات ائتلاف آمریکایی به سوریه را تایید و بر مقابله با سوریه و حامیانش تاکید کرده است.
آلمان در حوزه ایران نیز بر اصل لزوم باقی ماندن برجام تاکید کرده اما خواستار اصلاح و متممی برای آن شده و ادعا دارد که نگران رفتارهای منطقه‌ای و توان موشکی ایران است. اما در حوزه فلسطین، در اقدامی قابل تامل پارلمان آلمان پذیرش رژیم صهیونیستی به عنوان کشور یهود را تصویب کرده است. این مصوبه یعنی اینکه این رژیم به عنوان موطن یهودیان شناخته می‌شود که بر اساس آن تمام پیروان سایر ادیان از این رژیم اخراج و ماهیت آن نیز جنبه دینی می‌گیرد و مخالفت با آن مخالفت با دین عنوان می شود.
این رفتارها نشان می‌دهد که آلمان سعی دارد تا دیدگاه‌های خود را به آمریکا نزدیک نشان دهد. اقدامی که می‌تواند برگرفته از نتایج سفر اخیر ماکرون رئیس جمهور فرانسه به آمریکا و تاکید ترامپ بر دوستی و همگرایی گسترده میان دو کشور باشد که تهدیدی برای منافع آلمان در اروپا و غرب آسیا قلمداد می‌شود. مرکل با همسو نشان دادن آلمان با سیاست‌های آمریکا سعی در خنثی سازی دستاوردهای ماکرون از سفر به آمریکا را دارد. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 104134
 
Share/Save/Bookmark