میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۴
 
 
محمدتقی فهیم:
به علت باندبازی و پزهای روشنفکری جشنواره فجر را از استاندارد دور کرده‌اند

منتقد پیشکسوت سینما همزمان با فعالیت هیأت انتخاب سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر گفت: متأسفانه جشنواره فیلم فجر دچار حواشی زیادی شده و طی سال‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم که انتخاب آثار بسیار پرمسأله بوده‌اند؛ فیلم‌های عبوس، سیاه و تلخ نباید جایی در جشنواره داشته باشند و مسئولان نباید اجازه دهند در روند انتخاب و داوری آثار جشنواره مفسده‌هایی براساس روابط سیاسی، مالی و... شکل بگیرد.
محمدتقی فهیم افزود: هیأت انتخاب جشنواره فیلم فجر پاشنه آشیل جشنواره است یعنی در هر جشنواره‌ای همینطور است و از این‌رو بسیار مهم است که چه افرادی قرار است گزینش آثار جشنواره را برعهده داشته باشند.
وی سپس با بیان اینکه جشنواره‌های استاندارد جهانی هیأت انتخاب ندارند اظهار داشت: مثلاً ما در جشنواره‌هایی مانند کن و برلین شاهد حضور هیأت انتخاب نیستیم چراکه این جشنواره‌ها کارشناسانی را دارند که براساس منافع ملی، سیاسی، فرهنگی و... آن کشور و براساس مبنای تأسیس جشنواره فیلم‌هایی را از داخل و خارج کشور انتخاب می‌کنند و به جشنواره معرفی می‌کنند و داوران هم به این آثار گزینش شده براساس منافع ملی و رویکردهای جشنواره جایزه می‌دهند.
فهیم با انتقاد از عملکرد مسئولان برگزارکننده جشنواره فیلم فجر تصریح کرد: اما در کشور ما وضع فرق می‌کند چراکه ما در اینجا متأسفانه پز دموکراسی و روشنفکری داریم و به همین علت جشنواره‌ای کاملاً دولتی و ملی که براساس ترویج اهداف و آرمان‌های انقلابی تأسیس شده را به بیراهه می‌بریم! متأسفانه مسئولان جشنواره فیلم فجر هنوز به این باور نرسیده‌اند که جشنواره نباید جایگاهی برای خودنمایی و جولان دادن و عرض اندام فیلم‌هایی باشد که هیچ قرابتی با اهداف جشنواره ندارند.
این منتقد سینما تأکید کرد: جشنواره فیلم فجر جشنواره‌ای دولتی است و فیلم‌های آن باید از طرف کارشناسان و دولت انتخاب شوند. باید فیلم‌هایی در طول سال توسط کارشناسان دغدغه‌مند و وفادار به ارزش‌های ملی رصد شوند و فیلم‌هایی که با اهداف جشنواره قرابت دارند را انتخاب کنند.
وی خاطرنشان کرد: این مایه تأسف است که به علل مختلف باندبازی و رفیق‌بازی و پزهای روشنفکری و... جشنواره را از استاندارد دور کرده‌اند. این بسیار بد است که مسئولان برگزارکننده جشنواره برخی از دوستان‌شان را به عنوان هیأت انتخاب معرفی می‌کنند و دستمزدهای کلانی به آن‌ها می‌دهند و بعد هم مسئولیت همه انتخاب‌ها را به گردن آن‌ها می‌اندازند و خودشان را کنار می‌کشند. این اتفاقات ناراحت‌کننده جشنواره فیلم فجر را با خطر دوری از اهدافش روبه‌رو کرده است و اگر ما هم مانند جشنواره‌های خارجی برخی کارشناسان را زیر لوای سازمانی با عنوان سازمان جشنواره گرد آوریم و آن‌ها انتخابگر آثار براساس قواعد و قوانین کشور باشند آن وقت می‌توانیم به سمت استانداردسازی حرکت کنیم.
فهیم با بیان اینکه جشنواره فجر طی سال‌های اخیر از اهدافش دور شده است ادامه داد: هیأت انتخاب تعهدی نسبت به ارزش‌ها و اهداف و سیاست‌های استراتژیک نظام ندارد و بیشتر به جای آنکه دنبال ایفای تعهد باشند به دنبال برآورده کردن امیال شخصی خود و رفقای‌شان هستند! سینماپرس

کد مطلب: 107366
 
Share/Save/Bookmark