میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۵۶
 
 
آمریکا و سوریه همچنان به کشتار و بحران‌سازی ادامه می‌دهند
افشای پشت پرده حمله به فرودگاه دمشق
افشای پشت پرده حمله به فرودگاه دمشق
 

در ادامه افشای نقش بحران‌ساز آمریکا و سعودی در منطقه، یک پایگاه تحلیلی آمریکایی به استناد اسناد مربوط به آژانس امنیت ملی آمریکا گزارش کرد که عربستان سعودی با اطلاع آمریکا، در مارس ۲۰۱۳ دستور حمله به فرودگاه بین‌المللی دمشق را صادر کرده بود.
پایگاه خبری تحلیلی «اینترسپت» یک سند جدید بسیار محرمانه از آژانس امنیت ملی (NSA) آمریکا که از فایل‌های اطلاعاتی فاش شده «ادوارد اسنودن» پیمانکار سابق این آژانس بیرون آمده است، منتشر کرده است که به طور واضح فاش می‌کند که معارضان مسلح سوریه از همان سال‌های اولیه آغاز جنگ سوریه، تحت فرمان مستقیم دولت‌های خارجی بوده‌اند. این سند اطلاعاتی آمریکا که برچسپ «بسیار محرمانه» دارد، ظاهراً قاطع‌ترین شواهد موجود تا امروز از تأیید داخلی دولت آمریکا از نقش مستقیم دولت‌های آمریکا و عربستان در بحران سوریه ارائه می‌دهد.
منبع گزارش آژانس امنیت ملی آمریکا، برنامه بحث‌برانگیز « PRISM» آژانس امنیت ملی است که به این سازمان این توانمندی می‌دهد تا در تمامی ارتباطات و اطلاعات تبادل شده از طریق موتورهای جستجوی اینترنتی آمریکا همچون گوگل نفوذ کنند. سند فوق بر حوادثی متمرکز است که در مارس ۲۰۱۳، خارج از دمشق آشکار شده است.
طبق این سند، شاهزاده «سلمان بن سلطان» عضو برجسته خاندان سلطانی آل‌سعود که وظیفه نظارت بر عملیات سوریه را بعنوان یک افسر اطلاعاتی ارشد سعودی برعهده داشت به ارتش آزاد سوریه (FSA) دستور داده بود تا «دمشق را به آتش بکشد» و فرودگاه بین‌المللی پایتخت سوریه را «با خاک یکسان کند».
این سند همچنین فاش می‌کند که «سعودی‌ها ۱۲۰ تن مواد منفجره/تسلیحات برای نیروهای معارض» و احتمالاً در آستانه عملیات علیه دولت سوریه ارسال کردند.
براساس این گزارش، این سند نه تنها تأیید می‌کند که حمله رخ داده است بلکه دولت عربستان « از نتیجه آن که حملات ۱۸ مارس به فرودگاه، کاخ ریاست‌جمهوری و دیگر مکان‌ها بوده است، بسیار خرسند بوده است».
مسئله مهم دیگر این است که این سند تأیید می‌کند که سازمانهای اطلاعاتی آمریکا از قبل از حمله به فرودگاه غیرنظامی سوریه اطلاع داشته است. در این سند آمده است: «گزارشات داده شده به آمریکا، هشدار سه‌ روزه‌ای را درباره حملات ۱۸ مارس ۲۰۱۳ (دومین سالگرد انقلاب) داد».
بنا به گزارش اینترسپت، گزارشات مختلف از آن زمان، حملات چشمگیر و خسارات موشک‌های شلیک شده ارتش آزاد سوریه به مناطق غیرنظامی را تأیید می‌کند. نه تنها فرودگاه بین‌المللی دمشق، قطب اصلی حمل‌ونقل غیرنظامیان سوریه است بلکه این فرودگاه همچنان در مارس ۲۰۱۳ برای پرواز‌های تجاری مورد استفاده قرار می‌گرفت و در آن زمان بود که نیروهای اطلاعاتی سوریه با اطلاع نیروهای اطلاعاتی آمریکا، دستور حمله به آن را صادر کردند.
در گزارش اینترسپت آمده است، شماری از ویدئوهایی که رسانه‌های معارضان سوریه در روز حمله بر روی اینترنت قرار دادند، نشان می‌دهد که معارضان مسلح، موشک‌هایی را در همان مکان‌هایی که در سند آمریکا آمده است، شلیک می‌کردند. حملات مارس ۲۰۱۳ در دمشق، در واقع نمونه منسجمی از نقشی است که قدرت‌های خارجی در واقعیت روزانه درگیری‌های سوریه ایفا کردند. رسانه‌های محلی نیز که از روز حادثه گزارش کردند، حمله‌ای را توصیف کردند که در آن موشک‌هایی در واقع محدوده کاخ ریاست‌جمهوری سوریه و شعبه امنیتی دولتی و فرودگاه دمشق را هدف قرار داده بود.
شبکه الوطن نیز درخصوص آن حادثه گزارش کرد: «ارتش آزاد سوریه منطقه «کفر سوسه» را هدف قرار دادند و ۲۴ موشک به فرودگاه دمشق شلیک کردند...بنا به گفته ناظر حقوق بشر سوریه،۶۰ نفر در حملات روز گذشته جان خود را از دست دادند». طبق این گزارش، حملات فشرده تا ماه آوریل و تابستان ۲۰۱۳ ادامه داشت. این گزارش در پایان نوشت، در حالیکه نقش سعودی‌ها-آمریکا در دامن زدن به شورش‌های معارضان مسلح از همان آغازی‌ترین روزهای جنگ در سوریه کاملاً مستند بوده است، این جدیدترین گزارش فاش شده از آژانس امنیت ملی آمریکا به طور حیرت‌آوری، سند روشنی از رابطه میان شورشیان ضد «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه و نیروهای اطلاعاتی خارجی بسیار مستقیم بوده و خیلی قبل‌تر از زمانی بوده است که اکثر تحلیلگران و متخصصان مهم افکار عمومی را به سوی باور این مسئله سوق می‌دادند.
خبر دیگر آنکه اقدام روسیه در وتوی قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید ماموریت تحقیق درباره آنچه استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط دولت سوریه خوانده می‌شود، واکنش واشنگتن را در پی داشته است. در حالی که ارتش سوریه و نیروهای حامی آن در جنگ با تروریسم موفقیت‌های خوبی به دست آورده‌اند، غرب بار دیگر در شورای امنیت سازمان ملل ادعای حملات شیمیایی دولت سوریه در «خان شیخون» را به جریان انداخته است. روسیه قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید یک ساله ماموریت تحقیق درباره آنچه استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط دولت سوریه خوانده می‌شود را وتو کرد.
خبر دیگر آنکه رئیس دفتر سیاسی گروه تروریستی موسوم به «لواء المعتصم» اعلام کرد که با کمک ترکیه همه گروه‌های معارض سوری در شمال حلب با هم ادغام می‌شوند. «مصطفی سیجری» رئیس دفتر سیاسی گروه تروریستی موسوم به «لواء المعتصم» از تحرکات جدید گروه‌های تروریستی معارض در شمال سوریه خبر داد. علاوه بر این وزارت خارجه سوریه ضمن درخواست برای توقف تجاوزات ائتلاف آمریکا، از نقش شبه‌نظامیان مورد حمایت این کشور در خروج داعش به سمت دیرالزور انتقاد کرد. دمشق با اشاره به حملات اخیر جنگنده‌های آمریکا به محله «القصور» شهر دیرالزور که به کشته شدن شمار زیادی از افراد غیر نظامی منجر شد، تأکید کرد که در این محله تروریست‌های داعش حضور نداشته‌اند و ارتش سوریه اخیرا آن را آزاد کرده است.
از سوی دیگر منابع خبری اعلام کردند نیروهای نظامی ترکیه در نزدیکی منطقه عفرین که تحت کنترل کردها است، مستقر شده و با تروریست‌های «نورالدین الزنکی» نیز در این زمینه به توافقی دست یافته‌اند. رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه روز گذشته اعلام کرد که عملیات نظامی که نیروهای این کشور در استان ادلب واقع در شمال غرب سوریه انجام داده اند، تا حد زیادی کامل شده است. درخصوص استقرار نیروهای تُرک در شمال سوریه که گفته میشود برای مقابله با کُردهای سوریه است، «عبدالسلام عبدالرزاق» سخنگوی رسمی گروه تروریستی «نور الدین الزنکی» اعلام کرد که این گروه با نیروهای ترکیه‌ای برای تشکیل مراکز نظارتی و بازرسی در ریف غربی حلب به توافق رسیده‌اند.

کد مطلب: 101560
 
Share/Save/Bookmark