میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۱۰
 
 
عادل الجبیر به پاکستان و هند سفر می‌کند
اختلاف‌افکن در لباس میانجی‌گر

همزمان با شدت گرفتن تنشها میان هند و پاکستان، «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجی عربستان در حالی راهی این دو کشور شده که شواهد امر نشان می‌دهد که بن سلمان ولیعهد سعودی که چندی پیش با الجبیر به شبه قاره سفر کرده بود از عوامل این اختلافات هستند.
در آستانه سفر الجبیر و بن سلمان ولیعهد سعودی به هند و پاکستان اقدامات تروریستی مشکوکی در مرزهای ایران و پاکستان و نیز منطقه کشمیر میان هند و پاکستان روی داد که توسط گروهی وابسته به سعودی صورت گرفت. آن زمان بسیاری بر این عقیده بوده‌اند که سعودی با این اقدامات این پیام را به هند و پاکستان می‌دهد که در صورت عدم اجرای تحقق اهداف سعودی با بحران مواجه خواهید شد. این سناریو همزمان با خروج بن سلمان از منطقه شدت گرفت آنجا که میان دو کشور تقابل نظامی روی داد. اکنون همزمان با این بحران‌ها منابع خبری اعلام کردند
«عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجی عربستان امروز به پاکستان سفر می‌کند. گزارش‌ها حاکی است وی در حال حاضر عازم هند می‌باشد. میانجیگری بین هند و پاکستان یکی از اهداف مهم سفر عادل الجبیر به اسلام‌آباد است. این سفر در حالی صورت می‌گیرد که در پی ناکامی نیروی هوایی هند در رسیدن به اهداف تعیین شده در خاک پاکستان، «سی هری کمار» فرمانده این نیرو از سمت خود برکنار شد. بعد از آنکه جنگنده‌های هندی با وجود ادعاهای خود نتوانستند مدرکی در زمینه هدف قراردادن شبه‌نظامیان جیش محمد در پاکستان ارائه کنند و دو جنگنده خود را نیز از دست دادند فرمانده نیروی هوایی این کشور عزل شد. سخنگوی ارتش پاکستان اعلام کرد با اینکه جنگنده‌های هند شبانه وارد پاکستان شدند اما بر اثر بمباران حتی یک نفر هم زخمی نشده است.
در این میان پاکستان خلبان هندی که هواپیمایش توسط جنگنده‌های پاکستانی هدف قرار گرفته و سقوط کرده بود را آزاد کرد«عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان ضمن اعلام خبر آزادی خلبان هندی گفت: به دنبال جنگ با هند نیستیم.
در همین حال درگیری‌های مجدد میان نظامیان هند و پاکستان در خط کنترل کشمیر در بامداد شنبه حداقل ۶ کشته برجا گذاشت. تنش نظامی میان دو کشور زمانی شدت گرفت که روز سه‌شنبه جنگنده‌ای هندی وارد حریم هوایی پاکستان شد تا در حمله علیه گروهی که در انفجار انتحاری ۱۴ فوریه نقش داشتند و موجب کشته شدن بیش از ۴۰ نظامی هندی شدند شرکت کند. پاکستان در اقدام متقابل یک جت جنگنده هندی را مورد هدف قرار داد و خلبان آن را بازداشت کرد.
این خلبان روز جمعه به هند بازگردانده شد تا نشانه‌ای از صلح‌طلبی پاکستان باشد. با از سرگیری تبادل آتش بین دو طرف درگیر، ارتش پاکستان بیانیه‌ای صادر کرد. در این بیانیه ذکر شد در درگیری اخیر دو غیرنظامی کشته و دو تن دیگر مجروح شدند. ارتش هند نیز اعلام کرد ه نظامیان پاکستانی به پست‌های نظامی هند در امتداد مرز تیراندازی کرده‌اند. در این میان سفیر هند در روسیه اعلام کرد دهلی‌نو در حال حاضر قصد تدارک حملات هوایی جدید به مرز‌های پاکستان را ندارد و اوضاع پرتنش در منطقه کشمیر به تدریج در حال ثبات است.
بنابر گفته سفیر هند در روسیه، بهترین راهکار برای عادی سازی اوضاع در منطقه این است که پاکستان اقداماتی را برای مبارزه با گروه‌های تروریستی در پیش بگیرد. این مقام دیپلماتیک هند گفت: این درگیری میان هند و پاکستان نیست. بلکه مسئله مربوط به حفاظت هند از منافع خود در مقابله با تهدیدات گروه‌های تروریستی است. هند تنها کشوری در منطقه نیست که از اقدامات (این گروه‌های تروریستی) رنج می‌برد.

کد مطلب: 108167
 
Share/Save/Bookmark