میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۷
 
 
تظاهرات ضد سرمایه‌داری در فرانسه به هفدهمین شنبه رسید
عزم جلیقه زردها برای حفظ‌ آتش اعتراض
عزم جلیقه زردها برای حفظ‌ آتش اعتراض
 

همزمان با اصرار دولتمردان فرانسه بر سرکوب اعتراضات مردمی، جلیقه زردها در هفدهمین شنبه اعتراض به سیاست های اقتصادی دولت فرانسه، بار دیگر در خیابان های این کشور دست به تجمع زدند و این درحالیست که یک هفته دیگر مهلت گفت وگوی ملی پایان می یابد.
تعدادی از جلیقه زردها که تعداد آنها به زحمت به یکصد نفر می رسید قصد نصب برخی سازه ها در نزدیکی برج ایفل را داشتند که با ورود پلیس متفرق شدند و پلیس تمام این سازه ها را از بین برد. این افراد همچنین سعی در راه اندازی کمپینی در «شان دو مارس» داشتند که تجهیزات آنها از سوی پلیس مصادره شد. یک شخصیت قدیمی جنبش جلیقه زردها در حالیکه معترضان خود را برای برگزاری هفدهمین شنبه اعتراضی آماده می کردند، گفت که این جنبش در حال تبدیل شدن به یک مضحکه است.
وی به فرانس اینفو گفته جنبش نیازمند سازماندهی، تفکر و استراتژی است و تنها با تجمع در روزهای شنبه تغییری اتفاق نمی افتد. فرانس اینفو نوشت: در نخستین ساعت ها، برخی صداها نشان دهنده ناامیدی از جنبش جلیقه زردها است و بر این باور است که حرکت های آنها ثمرات خود را نداشته است. شبکه تلویزیونی فرانسه ۳ نیز گزارش کرد که صدها نفر امروز در مقابل اوشان دو لونگنس در پا دو کاله تجمع کردند تا مانع دسترسی مردم به بازار شوند.
رئیس جمهوری فرانسه در ۱۵ ژانویه ۲۰۱۹ (۲۴ دی امسال) که دو ماه از آغاز نخستین اعتراض های جلیقه زردها گذشته بود، با انتشار نامه ‌ای از مردم فرانسه دعوت کرد تا به منظور پایان دادن به اعتراض و تنش فراگیر در کشور در برنامه گفت وگوی ملی شرکت کنند. امانوئل ماکرون در این نامه سرگشاده خطاب به مردم فرانسه، حدود ۳۰ مشکل اصلی کشور را در قالب چهار پرسش برای شهروندان فرانسوی مطرح کرد که این پرسش‌ها در مورد مالیات‌ها، ساختار حکومت و نهادهای همگانی، تغییرات زیست ‌محیطی و تقویت دوباره دموکراسی و حقوق شهروندی بود.پیشتر، دولت ماکرون پیش از این با حذف مالیات بر سوخت و برخی دیگر از مالیات‌های مورد اعتراض مردم و نیز افزایش حداقل دستمزد ماهانه به میزان صد یورو در برابر مطالبات جلیقه‌ زردها اندکی عقب‌نشینی کرده بود.
روزنامه پاریس نورماندی نیز با اشاره به سازماندهی اقدام های جلیقه زردها درشهر نورماندی و لو هاور نوشت: برگزار کنندگان این رویداد با عنوان قانون ۱۷: صدای زنان شنیده می شود در فیس بوک، از دستیاران مهد کودک خواستند تا جلیقه های صورتی خود را بپوشند. همچنین از معترضان خواسته شده یک روسری بنفش برای محکوم کردن نابرابری دستمزد و خشونت جنسیتی و جنسی بپوشند.
گزارش خبرگزاری فرانسه نیز حاکیست، به مناسبت چهل و دومین سالروز بین المللی حقوق زنان، ۱۵هزار نفر از شهروندان فرانسوی روز گذشته در شهرهای مختلف این کشور تجمع کردند تا به طور خاص نابرابری دستمزدها و خشونت مبتنی بر جنسیت را محکوم کنند. بدنبال تبعات شدید ناشی از به کارگیری سلاح های فلش بال در مواجهه پلیس با جلیقه زردها که منجر به زخمی شدن بیش از ۲ هزار نفر از معترضان از ابتدای شروع اعتراض ها (۱۷نوامبر ۲۰۱۸) تا هفته شانزدهم آن شد، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز چهارشنبه گذشته خواستار تحقیق درباره استقاده پلیس فرانسه از سلاح های مرگبار در سرکوب جلیقه زردها شد.
به نوشته لوفیگارو، بدنبال این هشدار سازمان ملل متحد، شهردار فالسبورگ در نامه ای دستور ممنوعیت استفاده از فلش بال ها (LBD۴۰) در جریان اعتراض های جلیقه زردها را صادر کرد. بر اساس آخرین آمار ارائه شده در روز پنجشنبه گذشته از سوی «لوران نونه» معاون وزیر کشور فرانسه، نیروهای امنیتی فرانسه از آغاز جنبش جلیقه زردها تاکنون بیش از ۱۳ هزار گلوله به سمت معترضان شلیک کرده و ۸۳ پرونده تحقیق در این باره در دست انجام است.روزنامه فرانسوی «لوموند» از تصمیم قاطع معترضان سیاست های اقتصادی دولت پاریس موسوم به جنبش «جلیقه زردها» برای بازگرداندن موج اعتراض ها به ۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۸ خبر داد.
بر اساس این نظرسنجی که به سفارش روزنامه لوپوئن و رادیو بین المللی فرانسه انجام شده، فقط ۴۷ درصد پرسش شوندگان برای شرکت در طرح گفت و گوی ملی ماکرون ابراز علاقه کرده اند و ۵۲ درصد قصد ندارند در آن مشارکت کنند. بر همین اساس، میشل باشه کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز چهارشنبه گذشته خواستار تحقیق درباره استقاده پلیس فرانسه از سلاح های مرگبار در سرکوب جلیقه زرد ها شده و گفته بود: گزارش هایی مبنی بر استفاده نیروهای پلیس فرانسه از سلاح های نامتعارف در اعتراض های جلیقه زردها به کمیسیون عالی حقوق بشر رسیده است. از آغاز تظاهرات علیه دولت فرانسه تاکنون دستکم ۲ هزار تظاهرکننده و یکهزار نیروی پلیس زخمی شده اند.

کد مطلب: 108266
 
Share/Save/Bookmark