میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۵
 
 
این فانوس همیشه روشن است
چهارده خرداد یادآوری روزی سراسر اندوه و ماتم نه تنها برای ملت بزرگ ایران، بلکه برای همه آزاداندیشان و آزادی خواهان جهان است...

چهارده خرداد یادآوری روزی سراسر اندوه و ماتم نه تنها برای ملت بزرگ ایران، بلکه برای همه آزاداندیشان و آزادی خواهان جهان است. ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ امام خمینی(ره) که جهانیان او را آغازگر راه آزادی خواهی در جهان نامیده‌اند، چشم از جهان فروبست. اکنون سی و یکیم سالگرد رحلت امام(ره) در حالی از سوی ملت بزرگ و سراسر افتخار ایران، گرامی داشته می‌شود که نگاهی بر اندیشه‌های ایشان در شرایط کنونی کشور، می‌تواند راهنمایی گره‌گشا برای حل مشکلات و تحقق آرمانهای آن بزرگ سفر کرده و ملت ایران باشد. برخی از این کلید واژگان را در دو حوزه داخلی و خارجی مورد ارزیابی قرار می‌دهیم. یکی از اصلی ترین تاکیدات امام(ره) را دوری از اشرافی گری و توجه به مستضعفین تشکیل می‌داد، چنانکه ایشان همواره انقلاب را برتری دادن به کوخ نشیان بر کاخ نشینان عنوان و بر لزوم تحقق عدالت اسلامی تاکید داشتند.
بر اساس این اصل است که آقازادگی و ثروت اندوزی به ویژه از سوی مسئولان، مورد نکوهش و بازخواهی قرار می‌گیرد و دستگاه قضا موظف به برچیدن چنین ثروت اندوزی‌های مسئولان است. داستان ویلاهای لواسان و شرکت‌های انحصاری برخی مسئولان قطعا در چارچوب آرمانهای امام و انقلاب نیستند و برخورد یا چنین رفتارهایی، مطالبه ای به حق از سوی مردم است. توجه به مستضعفان و رفع محرومیت اصلی اساسی است چنانکه امام فرمودند راهگشای انقلاب در تحقق مقابله با اشرافیت و بی عدالتی، همانا توجه به مستضعفان است و استمرار آن تا زمانی که حتی یک منطقه محروم در کشور نباشد، لازم و ضروری است و یکی از نیازهای اسلامی کشور در مقطع کنونی می‌باشد. قطعا کسانی که به هر عنوانی خانه پیر زنی را با بولدوزر تخریب می‌کنند در چارچوب چنین عدالت محوری قرار نمی‌گیرند و باید مورد بازخواست قرار گیرند.
نکته مهم دیگر توجه به حضور مردم در صحنه است. امام(ره) همواره تاکید داشتند که مردم باید در صحنه باشند و کارها را باید به مردم سپرد. دستاوردهای این رهنمود بزرگ را در طول دفاع مقدس، سالهای مقابله با تحریم‌ها، مقابله با بلایای طبیعی و زلزله و حتی در همین کرونا می‌توان مشاهده کرد. ملت در همراهی با دولت در مبارزه با کرونا موفق عملکرد و حتی در مقابله با پیامدهای اقتصادی آن نیز کارنامه ای درخشان ثبت کرده که پویش همدلی و احسان نمودی عینی از این عملکرد است. متاسفانه هر جا که اصل محرم بودن و اطلاع رسانی به مردم به درستی اجرا نشده، هزینه‌های بسیاری به کشور متحمل شده که حوادثی همچون آبان ۹۸ به دلیل افزایش ناگهانی بهای بنزین را از پیامدهای آن می‌توان برشمرد.
قانون مداری به ویژه از سوی مسئولان اصل مهم دیگر است که بعضا از سوی مسئولان و دولتمردان نادیده گرفته می‌شود. مساله ای که هزینه آنها را در فتنه ۸۸ و نیز بسیاری از نابسامانی‌های کشور و به ویژه کشمکش‌های سیاسی میان جریان‌های سیاسی می‌توان مشاهده کرده حال آنکه امام(ره) همواره تاکید داشتند باید به قانون عملکرد و هیچ کس نمی‌تواند خود را ورای قانون بداند. نکتهم مهم دیگر در عرصه داخلی تاکید ایشان بر اصل ولایت مداری است اصلی که ملت ایران همواره به خوبی آن را اجرا کرده و همیشه در رکاب رهبر انقلاب خویش هستند، در حالی که برخی خواص خواسته یا ناخواسته از این اصل ادول کرده اند که نتیجه آن را در فتنه ۸۸ و سوء استفاده دشمن برای ایجاد شکاف در کشور می‌توان مشاهده کرد. اما در عرصه سیاست خارجی امام تکیه بر روابط با آزادی خواهان جهان و مقابله با استکبار را مورد تاکید داشتند.
امروز می‌بینیم که دیدگاه ایشان در حال به وقوع پیوستن است، چنانکه ملت‌های آزادی خواه جهان در کنار انقلاب اسلامی با ایجاد جبهه‌های مقاومت
گام برمی‌دارند و به دنبال اخراج آمریکا یا به تعبیر حضرت امام(ره) شیطان بزرگ از منطقه هستند. تجربه چهار دهه حیات انقلاب اسلامی و از جمله مقوله برجام به خوبی نشان داده که آمریکا همان شیطان بزرگ است و هرگز نمی‌توان چشم امید به اصلاح آن داشت. ایشان تکیه بر داخل به جای چشم داشت به خارج را مورد تاکید داشتند و در عمل نیز این مهم را می‌توان مشاهده کرد آنجا که در برجام چشم به خارج داشتیم و نتیجه آن بی تعهدی خارجی‌ها شد. در حالی که هر جا تکیه بر داخل کردیم به پیروزی نائل آمدیم که دستاوردهای هسته ای، صنایع دفاعی، فن آوری‌های نانو و دانش بنیان نمودی از آن است. امروز ملت ایران، مستقل ترین ملت و جلو دار آزادی خواهی است چنانکه روز قدس که ایران پرچمدار آن بود امروز در سراسر جهان گرامی داشته می‌شود و یا وقتی سردار ایرانی شهید سپهبد قاسم سلیمانی در تروریسم دولتی آمریکا به شهادت می‌رسد، جهانی به خروش می‌آید و در سوگ او فریاد ماتم سرداده و بر ادامه راهش تاکید می‌کند. به هر تقدیر، آنچه ذکر شد گوشه ای هر چند کوچک از رهنمودهای امام راحل بود که پشتوانه ای عملی و کارآمد برای روزهای پیش رو است و این فانوس همیشه روشن است. رهنمودهایی که مجلس یازدهم که به فرموده ایشان مجلس در راس امور است، با تکیه بر آنها می‌تواند گام‌های بلندی برای تحقق مطالبات مردم و رفع مشکلات بردارد که در راس آنها مقابله با رانت، فساد، اشرافی‌گری و تلاش برای احقاق حقوق مستضعفان قرار دارد.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 113963
 
Share/Save/Bookmark