میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۹
 
 
اصل‌ اول مرام‌نامه‌ نانوشته اصلاح‌طلبان: «قانون یعنی منافع ما»
جلسه مشترک برای بقای به هر قیمت افشانی
جلسه مشترک برای بقای به هر قیمت افشانی
 

اعضای شورای شهر و نمایندگان اصلاح‌طلب تهران در جلسه مشترکی که به جهت ابقای محمدعلی افشانی شهردار تهران برگزار کردند راه‌های مختلف جلوگیری از اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان را بررسی کردند.
از فحوای این جلسه که به عنوان «مجمع امید» برگزار شده، بر می‌آید که دلیل برگزاری آن تنها دورزدن قانون در شهرداری تهران بوده است.
محمود صادقی نماینده اصلاح‌طلب تهران در این‌باره می‌گوید: نظرات مختلفی در این جلسه مطرح شد. اینکه آیا قانون منع بکارگیری بازنشستگان شامل شهرداری تهران می‌شود یا نه؟ همچنین بعضی از اعضا دلایلی را درباره اینکه این قانون شامل شهرداری نمی‌شود را عنوان کردند.
وی همچنین تصریح می‌کند: از بحث‌های امشب اینطور برمی‌آمد که اکثر شورا طرفدار ابقای ایشان هستند. نظر غالب این بود که از ایشان حمایت شود و ابقا شوند. بحثی که وجود داشت از طریق قانون و تفسیر حقوقی بود. باتوجه به اینکه معاونت حقوقی ریاست جمهوری امروز نظر داد که شامل شهردار می‌شود هرچند معاونت حقوقی مرجع استفسار نیست و از این طریق دستگاه‌های اجرایی باید از آن تبعیت کنند.
محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی نیز گفت: فرض ما ماندگاری آقای افشانی است اما نماینده شهرداری در مجلس در این‌باره بسیار ضعیف عمل کرد و می‌توانست در زمان بررسی این طرح، اعلام کند که شهردار تهران قانون خاص دارد و همتراز با وزرا بوده از این‌رو مستثنی است.
وی با اشاره به اظهارنظر دفتر حقوقی ریاست جمهوری درباره قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، گفت: باید تلاش کنیم از طریق هیئت رئیسه و با استناد به استدلالات آقای امینی اداره ‌کل قوانین مجلس را متقاعد کنیم که شهردار تهران از این قانون مستثنی است، همچنین کمیته‌ای متشکل از دو نماینده از شورای شهر (سیدحسن رسولی و ابراهیم امینی) و سه نماینده از نمایندگان تهران (وکیلی، حضرتی و فتحی) تشکیل شود و پیش‌نویس طرح دوفوریتی برای استثنا بودن شهردار از این قانون تهیه شود و با آقای لاریجانی رئیس مجلس تعامل شود که در صورت امکان این دوفوریت در صحن مجلس بررسی شود.
علی عطا سخنگوی شورای شهر تهران نیز درباره مفاد و نتیجه این جلسه در توئیتی از تلاش شورای شهر تهران برای مستثنا شدن شهردار این شهر از قانون منع بکارگیری بازنشستگان خبر داد و نوشت: امشب در جلسه مجمع امید، پیشنهادی که برخی از حاضرین مطرح کردند، ارائه طرح دو فوریتی اصلاح مصوبه «منع بکارگیری» بود؛ تا شاید امکان حفظ شهردار فعلی پایتخت در شهرداری فراهم شود.
این رویه اصلاح‌طلبان برای نادیده گرفتن قانون آن هم از سوی نمایندگان این جناح سیاسی بسیار قابل تامل است. نمایندگانی که باید پاسدار قانون باشند و در جهت اقتدار و مشروعیت آن عمل کنند درحال مقابله با آن هستند. البته برخی از نمایندگان نیز نسبت به این موضوع انتقاد جدی دارند.
در همین رابطه فاطمه سعیدی نماینده مردم تهران در واکنش انتقادی به این نوع اقدامات نوشت: اصلاح‌طلبی یعنی باور داشته باشیم، قانون از منافع اشخاص و جریان‌های سیاسی بالاتر است. قانون منع بکارگیری بازنشستگان باید دقیق و جامع اجر شود و مستثنا از این امر نیست.
اعضای شورای شهر تهران در حالی برای ابقای افشانی تلاش می‌کنند که در شهرداری تهران اتفاقات قابل تاملی در حال رخ دادن است. شهردار تهران گویا بعد از حتمی شدن شمول قانون بازنشستگی تازه دست به کار شده و در حال کادرسازی‌هایی عجیب است که اهداف پشت پرده آن مشخص نیست.
در همین راستا با سرعتی بسیار بالا حدود ۴۰ نیروی سفارش شده قومیتی در صف رسیدن به شهرداری هستند که حدود ۲۱ مورد آنها نامشان به کمیته انتصابات ارسال شده و درخواست بررسی هر چه سریع‌تر پرونده‌های آنان شده است.

کد مطلب: 106466
 
Share/Save/Bookmark